Artykuły autorstwa:
Rafał Horończyk

Adwokat – specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców. Ekspert w zakresie prawa odzyskiwania należności, sporządzania umów i tworzenia spółek. Przedsiębiorca prowadzący własną kancelarię adwokacką oraz zaangażowany uczestnik społeczności przedsiębiorców. Tłumacz języka prawniczego na język nieprawniczy i języka nieprawniczego na prawniczy. Uczestnik Programu Rozwoju CorazLepszaFirma.pl, który nieustannie pracuje nad rozwojem swojego biznesu.

Prawo biznesu

„Nie chcę się kłócić o każdy grosz z klientem”, czyli o tym, dlaczego dzięki dobrej umowie zaoszczędzisz pieniądze, czas i nerwy

Nie chcesz się z klientem kłócić o każdy grosz? Masz dość „drobnych” dodatkowych prac, które wykonujesz za darmo? Znów ktoś nie zapłacił Ci w terminie? Możesz wyeliminować te i wiele innych problemów za pomocą… odpowiedniej umowy.

Czytaj

Prawo biznesu

Wygrałem sprawę w sądzie, ale co w zamian przegrała moja firma?

Klient nie płaci Ci za wykonaną usługę? Sprawdź, kiedy warto skierować sprawę do sądu, a kiedy lepiej odpuścić i wybrać inne rozwiązanie. Obie drogi to poważne konsekwencje dla Twojej firmy.

Czytaj

Prawo biznesu

Ja się narobiłem, a jak poprosiłem o zapłatę za moją usługę, usłyszałem, że była do niczego, a pieniędzy nie dostanę! Co robić?

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie decydujesz się na pobieranie swojego wynagrodzenia bądź zapłaty za swój towar z góry, bądź gotowy na to, że, chcąc uzyskać swoje pieniądze, będziesz musiał udowodnić to, że Ci się należą.

Czytaj

Prawo biznesu

„Wysłali mi towar po terminie, więc rezygnuję z umowy i nie będę za niego płacił!”. Ale czy na pewno?

Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, w której Twój kontrahent nie wywiązał się ze zobowiązań zawartej pomiędzy Wami umowy? Jeśli tak, to opisana historia pomoże Ci zrozumieć, że pobieżna znajomość przepisów prawa naraża Twoją firmę na poważną stratę finansową.

Czytaj

Prawo biznesu

„Mam tego dosyć! Idę do sądu”. Sprawdź, kiedy możesz pozwać nierzetelnego wykonawcę usługi

Kiedy możesz pozwać nierzetelnego wykonawcę usługi? O co w ogóle chodzi z tym sądzeniem o odszkodowanie? W amerykańskich filmach sądzą się o wszystko! Czy w naszych realiach też tak jest?

Czytaj

Prawo biznesu

Rodzaje umów o pracę – wszystko, co jako przedsiębiorca powinieneś wiedzieć

Załóżmy, że skrupulatnie zaplanowana przez Ciebie rekrutacja powiodła się. Wybrałeś najlepszego kandydata i pozostaje sformalizować pod kątem prawnym warunki Waszej współpracy. Zamierzasz podpisać z nim umowę o pracę. Zanim to jednak zrobisz…

Czytaj

Prawo biznesu

Prawa przedsiębiorcy w Polsce – sprawdź, co Ci wolno, a co może Cię ograniczać

Gdy prowadzisz biznes, w pewnym momencie możesz zacząć się zastanawiać, co na dobrą sprawę Ci wolno, a czego Ci nie wolno. Kiedy ktoś może powiedzieć, żebyś przestał robić to, co robisz, bo jak nie, to zostaniesz ukarany? Kiedy możesz być pewien, że nie ma racji i działać dalej?

Czytaj

Prawo biznesu

Czy mogę zerwać lub zmienić podpisaną umowę z uwagi na kryzys?

Jakiś czas temu pisałem, że umowy zawarte przez nas jako przedsiębiorców wiążą nas na amen. Jest jednak furtka pozwalająca na zmianę lub nawet zerwanie niekorzystnej umowy. Dzisiaj omówię rozwiązanie prawne pozwalające na zmianę postanowień umów, które do tej pory mogły się jawić jako niemożliwe do zmiany.

Czytaj

Prawo biznesu Finanse

Zmiany w przepisach, które zainteresują każdego, komu kontrahent zalega z płatnością

Od nierychliwego kontrahenta, który zwleka z opłaceniem faktury, możesz się domagać nie tylko odsetek za czas opóźnienia, lecz również rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Ale to nie wszystko. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy i jakie masz prawa.

Czytaj

Prawo biznesu

Czy warto przekształcić jednoosobową firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Czy buty „właściciela” jednoosobowej działalności gospodarczej stały się dla Ciebie za ciasne i zapragnąłeś je zmienić na eleganckie obuwie prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Pozwól, że przedstawię Ci plusy i minusy przekształcenia Twojej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Czytaj