Artykuły autorstwa:
Małgorzata Suchecka

Radca prawny. Absolwentka Wyższej Szkoły Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w Gdyni (Prawo), Uniwersytetu Florenckiego (Prawo), a także Uniwersytetu Warszawskiego (Prawo podatkowe). Od 2009 r. członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Specjalizuje się w prowadzeniu negocjacji handlowych oraz bieżącej asyście dla kadry menedżerskiej, wdraża również RODO. Prowadzi własną kancelarię radcy prawnego. Prywatnie miłośniczka sportu, w szczególności narciarstwa oraz kite, a także pasjonatka podróży. Uczestniczka Programu Rozwoju Coraz Lepszej Firmy.

Prawo biznesu

Urlop na żądanie – prawa pracodawcy i pracownika

Pracownik ma prawo do różnego rodzaju okresów, podczas których mimo nieobecności i nieświadczenia pracy jest usprawiedliwiony oraz zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jednym z takich okresów jest urlop wypoczynkowy, a w jego ramach – urlop na żądanie. Czy rzeczywiście Twój pracownik może ŻĄDAĆ urlopu i czy Ty rzeczywiście MUSISZ go udzielić?

Czytaj

Prawo biznesu

Prawo do błędu – nowy przywilej dla początkujących przedsiębiorców

Początek 2020 roku przyniósł znaczące zmiany dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Pakiet Przyjazne Prawo wprowadza nieznaną dotąd ustawodawstwu instytucję prawa do błędu.

Czytaj

Prawo biznesu

Jak napisać umowę, żeby Cię chroniła – o tym nie może zapomnieć żaden przedsiębiorca

Zawieranie umów to podstawowy element działania w biznesie. Plany i projekty przedsiębiorcy prędzej czy później krystalizują się w postaci umowy. Ona jest początkiem urzeczywistniania biznesplanu. To, jakiej treści umowę spiszesz, będzie ramowym programem, prowadzącym do realizacji Twoich celów i marzeń.

Czytaj

Prawo biznesu

Przywileje dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – zmiany już w 2020 roku

Druga połowa przyszłego roku przyniesie znaczące zmiany dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. 1 czerwca 2020 r. zostaną oni objęci w znaczącym zakresie ochroną przysługującą dotychczas jedynie konsumentom.

Czytaj

Prawo biznesu Finanse

Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia biznesu

Brak zaufania inwestorów do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z jednej strony oraz nadmierny formalizm spółek akcyjnych z drugiej być może zachęcą niektórych do skorzystania z opcji trzeciej – nowego rozwiązania prawnego, jakim jest prosta spółka akcyjna.

Czytaj

Prawo biznesu Finanse

Podatki w 2019 roku – co już za nami, a na co wciąż czekamy

Rok 2019 rozpoczął się ważnymi zmianami w sferze podatkowej. Wiele z nich wprowadzono po to, by uszczelnić przychody podatkowe i zlikwidować luki prawne w rozliczaniu podatku VAT. Ustawodawca już wymaga raportowania o korzystaniu z rozwiązań optymalizacyjnych, a kolejne zmiany, m.in. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności, oczekują na wprowadzenie w trzecim kwartale tego roku.

Czytaj