Rekrutacja

5 elementów skutecznej rekrutacji pracowników [wideo]

Martyna Kosienkowska

Mówisz, że dasz dobrą pracę, ale nikt się nie zgłasza? To dlatego, że rzeczywistość pracowników i pracodawców bardzo się w ostatnich latach zmieniła. Są w związku z tym tylko 2 wyjścia: albo dostosować się do nowych realiów i rozwijać swoją firmę ze świetnymi ludźmi, albo wciąż narzekać, że nie ma ludzi do roboty i stać w miejscu.

Jeśli wolisz pierwszą drogę, zobacz, co na temat skutecznej rekrutacji powiedzieli Paweł Królak oraz Grażyna Jaworska-Piotrowska w rozmowie z Michałem Koselem. Ale zanim usiądziesz do oglądania, chciałabym też zostawić Ci coś do poczytania…

5 elementów skutecznej rekrutacji pracowników

Co przychodzi Ci do głowy, kiedy zastanawiasz się, jak przyciągnąć do swojej firmy najlepszych kandydatów? Pewnie myślisz o pieniądzach, prawda? Owszem są ważne (tu przeczytasz, dlaczego musisz dobrze płacić swoim ludziom), ale ani nie sprawią, że wybierzesz odpowiednią osobę, ani że zostanie ona z Tobą na długo.

Co w takim razie pomoże? Paweł Królak wymienia 5 elementów skutecznej rekrutacji pracowników.

 1. Stworzenie idealnego profilu kandydata – chodzi o to, by człowiek, którego przyjmiesz, był dopasowany do 6 obszarów:
  • swoich kolegów z zespołu,
  • obowiązków,
  • do Ciebie, czyli swojego szefa,
  • do warunków, w jakich będzie musiał pracować,
  • do kultury organizacyjnej firmy
  • i etapu jej rozwoju.

  Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja rekrutacja była skuteczna, sprawdź, jak stworzyć idealny profil kandydata, który będzie pasował do firmy jak ulał.

 2. Ogłoszenie rekrutacyjne – czasy, kiedy świetni pracownicy reagowali na ogłoszenia typu „oferuję pracę w młodym, dynamicznym zespole”, minęły. Ogłoszenie warto tworzyć tak starannie jak ofertę handlową i to w dodatku taką, która miałaby przyciągnąć klienta wartego 100 tysięcy złotych.


  Więcej na temat tego, co umieścić w ofercie rekrutacyjnej, znajdziesz w specjalnej niespodziance pod artykułem Jak znaleźć pracowników, którym będzie się chciało pracować.

 3. Właściwe przeprowadzenie procesu rekrutacyjnegojeśli zatrudnisz nieodpowiednią osobę, może Cię to kosztować nawet 150–200% jej rocznego wynagrodzenia, dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować:
  • obowiązki na danym stanowisku,
  • predyspozycje i doświadczenie, jakie będzie konieczne, żeby móc dobrze je wykonywać,
  • wszystkie etapy rekrutacji,
  • a także to, co stanie się po wybraniu odpowiedniej osoby, czyli okres wdrożenia.

  Sprawdź, jakich metod rekrutacji możesz użyć, jak wybrać najlepsze CV i jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną.

 4. Okres próbny – to wciąż element procesu rekrutacji. Jest po to, żeby obie strony mogły się poznać i sprawdzić, czy na pewno będzie im razem dobrze. W tym czasie szczególnie ważne jest dawanie pracownikowi informacji zwrotnej. Dzięki temu on zyskuje szansę na poprawę, a Ty możesz zaobserwować, jak reaguje w trudnych, niekomfortowych dla niego sytuacjach.


  Sprawdź, jak właściwie krytykować pracownika, żeby nie stracił motywacji do pracy, nie poczuł się urażony i nie zaczął szukać nowej posady.

 5. Budowanie wizerunku pracodawcy – ten element, choć ostatni na naszej liście, zaczyna się na długo przed wrzuceniem w eter ogłoszenia rekrutacyjnego. Zastanów się, co widzą kandydaci do pracy, kiedy wchodzą na Twoją stronę internetową, kiedy przeglądają Twój fanpage czy szukają opinii na twój temat w internecie? Jakie wrażenie robisz jako pracodawca? Czy sam chciałbyś u siebie pracować?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak w Coraz Lepszej Firmie dbamy o to, żeby przyciągać najlepszych pracowników, i sprawdzić, czy Twoja firma to doskonałe miejsce pracy, koniecznie pobierz checklistę, którą znajdziesz tutaj.

Skuteczna rekrutacja pracowników – podsumowanie

W rekrutacji łatwo popełnić błąd i zdarzają się one najlepszym. O tym, jak i kiedy pomylił się Paweł Królak, możesz posłuchać w nagraniu, a o 10 najpopularniejszych błędach w zatrudnianiu przeczytasz na naszym blogu.

Pamiętaj, że zatrudnianie „na czuja”, kierowanie się intuicją i dawanie pracy konkretnej osobie tylko dlatego, że robi dobre pierwsze wrażenie albo że jest do nas podobna, to bardzo kiepski pomysł.

Dlaczego? Posłuchaj… A potem pobierz bezpłatny (0 zł) poradnik i sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby znaleźć najlepszych ludzi.Pobierz bezpłatny (0 zł) poradnik

6 pytań, które musisz sobie zadać,
aby zatrudnić najlepszego pracownika


Sprawdź:

 • jak znaleźć pracowników dopasowanych do potrzeb i możliwości Twojej firmy,
 • jak przygotować się do rekrutacji, żeby nie zmarnować czasu i pieniędzy,
 • jak ograniczyć do minimum ryzyko, że znów się pomylisz.

6 pytań

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Martyna Kosienkowska

Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.