Inspiracje

5 rzeczy, które możesz podarować sobie na Święta

Małgorzata Trzaskowska

Co jest takiego magicznego w świętach Bożego Narodzenia? Jak to jest, że na te święta czekamy bardziej niż na inne? Co sprawia, że mimo zimna i krótkich dni łatwiej o promyk nadziei i światełko w tunelu? Może to ten czas zatrzymania i oczekiwania na odrodzenie? Może nadzieja, że wraz z Nowym Rokiem my też narodzimy się na nowo?

Zmienimy nasze stare nawyki, wprowadzimy nowe sposoby działania, zmodyfikujemy nasze nastawienie? Rozpoznamy, że aby firma rozwijała się i kwitła sami potrzebujemy rozkwitnąć?

Okej, tylko jak tu rozkwitnąć, kiedy jest nam trudno? Zewsząd presja, gaszenie pożarów, próby dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości.

Zamiast na rozkwitaniu koncentrujemy się na przetrwaniu. Tylko czy nam to służy? Co to z nami robi? Czy dostrzegamy w tym wszystkim siebie?

Zawsze warto pamiętać, że za firmą stoi człowiek.

Człowiek, który każdego dnia zmaga się z trudnościami, niepewnością, koniecznością podejmowania ryzykownych decyzji. Człowiek, do którego wszyscy przychodzą po wsparcie, a który sam niewiele tego wsparcia dostaje.

Też tak masz, Przedsiębiorcza Kobieto, Przedsiębiorczy Mężczyzno? Dbasz o wszystkich dookoła? Troszczysz się o swoich bliskich, o klientów, współpracowników, dostawców…

A o siebie się troszczysz?

Dajesz sobie świąteczne prezenty? Jeśli nie, zrób to w tym roku. Oto kilka pomysłów na świąteczne prezenty od Ciebie dla Ciebie. Daj sobie to, czego najbardziej potrzebujesz.

#1 Więcej zadbania o własną energię

Twoja energia to Twój najcenniejszy zasób. Dbaj o nią, nie pozwól się z niej okradać i skoncentruj się na działaniach, które tę energię w Tobie podsycają. I słuchaj swojego ciała, bo ono bezbłędnie da Ci znać, co się z Tobą dzieje.

Sprawdzaj:

  • czy konkretne działania drenują Cię z energii czy tę energię podnoszą;
  • czy towarzystwo ludzi, którymi się otaczasz, sprzyja ładowaniu akumulatorów czy powoduje, że czujesz się jak przysłowiowy przekłuty balon;
  • czy informacje, jakie do Ciebie docierają, podnoszą Cię na duchu, czy Cię dołują.

Zwłaszcza w trudnych czasach taka uważność jest kluczowa. Bo kiedy zaczyna gorzej iść i wyniki spadają, mamy tendencję do podwajania wysiłków i wymyślania nowych energochłonnych strategii. Zwłaszcza przedsiębiorcy, jako ludzie sprawczy, podejmujący działania, łatwo wpadają w rolę chomika w kołowrotku.

Tymczasem zwłaszcza kiedy doświadczasz trudności, musisz dbać o swoją energię. Wykorzystuj ją mądrze i nie szastaj nią na prawo i lewo. Warto w takich chwilach zatrzymać się i zapytać siebie, gdzie jest mój „nisko wiszący owoc” – czyli gdzie dostrzegasz zyski lub efekty dostępne na wyciągnięcie ręki.

Nie zawsze warto ryzykować wspinaczkę na sam czubek drzewa. Zwłaszcza jeśli odbyłeś ją już wiele razy i czujesz, że Twoja energia jest na wyczerpaniu.

Otaczaj się ludźmi, którzy podzielają Twój entuzjazm i pozytywne nastawienie, przejdź na dietę informacyjną i puszczaj mimo uszu „rewelacje”, które nie wnoszą do Twojego życia nic dobrego.

I wreszcie: pracuj mądrze, a nie ciężko. Aby Twoja energia odradzała się, a nie wyczerpywała.

#2 Łagodność dla siebie

Dużo od siebie wymagasz? Wysoko umieszczasz poprzeczkę? Chcesz być idealnym szefem i przedsiębiorcą? Zawsze radzić sobie z trudnościami, być przykładem dla innych, nigdy się nie poddawać, mimo niepowodzeń przeć do przodu? No i najważniejsze: nie pokazywać żadnych słabości…

A może właśnie w tym kontekście warto narodzić się na nowo. Przyznać się przed sobą, że jesteś tylko człowiekiem i że bywa Ci ciężko. Zrezygnować z roli twardziela, czasami poprosić o pomoc.

A jeśli wyciągnięcie ręki po wsparcie do kogoś innego jest jeszcze dla Ciebie zbyt trudne – to może na początek dać wsparcie samemu sobie? Darować sobie perfekcjonizm, choć trochę odpuścić, przestać traktować siebie tak surowo.

Powiedzieć sobie: „Jestem wystarczająco dobra/-y”, „Robię, co w mojej mocy, a na resztę nie mam wpływu”. Okazać sobie życzliwość, łagodność, wyrozumiałość. Przestać się biczować za porażki i porównywać się z innymi. Bo każdy ma własną ścieżkę i rozwija się we własnym tempie. Ty też.

Skup się na swoich zaletach, na tym, co Cię wyróżnia i czyni Cię wyjątkową/-ym. A jeżeli doświadczysz porażki, daj sobie dużo wyrozumiałości. Pochwal siebie za odwagę, sprawczość, chęć wychodzenia ze swojej strefy komfortu.

Bo nic nie działa tak krzepiąco, jak pewność, że zamiast gorzkiej samokrytyki, zawsze dostaniesz od siebie swoje własne wsparcie.

#3 Docenienie siebie i innych

Czy myślałaś/-łeś kiedyś o sobie, jako o kimś bardzo odważnym?

Jeśli nie, to może warto to zobaczyć i docenić? Bycie przedsiębiorcą, rozwijanie własnej działalności to akt wielkiej odwagi. To podjęcie ryzyka, zmierzenie się ze swoimi strachami, pokonywanie własnych ograniczeń. To codzienne podejmowanie trudnych decyzji, zmaganie się z wymagającą codziennością, poszukiwanie rozwiązań, elastyczne dopasowywanie się do zmieniających się realiów.

Zobacz to w sobie i doceń. Doceń swój rozwój, włożony wysiłek, sukcesy i rezultaty. Ale też swoje niepowodzenia, jako lekcje, które wyniosły Cię na kolejny poziom. Doceń swoje zaangażowanie, starania i gotowość do wychodzenia z przysłowiowej strefy komfortu.

Bardzo często obserwuję u moich klientek deficyt doceniania siebie i innych. Chętniej kogoś (albo siebie) skrytykujemy, wytkniemy błąd albo skupimy się na czymś, czego brakuje, niż docenimy to, co było dobre.

Często jest tak, że osiągamy cele, przeprowadzamy działania, realizujemy strategie, po czym… natychmiast zabieramy się za kolejną rzecz z listy do zrobienia, nie zawracając sobie głowy docenianiem.

Wykonanie zadania, nawet bardzo wymagającego, traktujemy jako coś oczywistego i nie zatrzymujemy się nad tym dłużej, chyba że są jakieś niedoróbki do poprawienia.

Tymczasem nic tak nie dodaje energii, jak świadomość, że ktoś docenia nasz wysiłek i starania. Również (a może zwłaszcza) docenienie od samej/-ego siebie działa w taki sposób. Wspiera motywację, dodaje otuchy w trudnych chwilach, podnosi na duchu, pozwala szybciej wrócić do siebie po porażce.

Niech docenianie siebie stanie się Twoim nowym nawykiem. Doceniaj siebie za wszystko, co robisz. A jeśli coś pójdzie nie do końca zgodnie z planem, doceń siebie, że się odważyłaś/-eś i nauczyłaś/-eś się czegoś nowego. Takie doświadczenia w połączeniu z docenieniem niech wzmacniają Twoją wewnętrzną siłę.

#4 Czas dla siebie

Planujesz swoje biznesowe spotkania i ważne zadania w terminarzu? To życzę Ci, żebyś zaczęła/zaczął planować odpoczynek. Niech to stanie się Twoim nowym, wspierającym nawykiem.

Znajdź w codzienności czas dla siebie. Wyjdź na spacer, posłuchaj muzyki, pomedytuj, spędź choćby kwadrans ze sobą. Dbaj o swój umysł i ciało. Oczyszczaj się z niewspierających myśli, dbaj o ruch i aktywny wypoczynek.

Gdy Twoje ciało jest zrelaksowane, Twoje emocje mniej Cię absorbują. Czujesz większy spokój, luz i akceptację. Masz poczucie większego wpływu na rzeczywistość i przestrzeń w umyśle, potrzebną do podejmowania dobrych decyzji.

A jeżeli jest Ci trudno skupić się na sobie, pamiętaj, że jesteś ważna/-y.

Szanuj swoją energię, dbaj o zdrowie, regeneruj swoje siły. Aby móc z entuzjazmem i wytrwałością rozwijać swój biznes i mieć siłę do pokonywania codziennych trudności, potrzebujesz odpowiednich zasobów w swoich własnych akumulatorach.

To Ty jesteś napędem dla swojej firmy i ona bez Twojej energii daleko nie zajedzie. Dbaj o swoje potrzeby, zwracaj uwagę na swoje emocje, pytaj siebie, czego najbardziej potrzebujesz. I dawaj to sobie. W ten sposób okazujesz sobie wsparcie, zainteresowanie i troskę. I w rezultacie doświadczasz więcej spokoju i zrelaksowania.

#5 Akceptacja i wdzięczność

W tej całej niepewności, której ostatnio doświadczamy, zadbaj o odporność psychiczną. Działaj w swojej strefie wpływu, mądrze wydatkuj swoją energię i pamiętaj, że nie wszystko w życiu możesz kontrolować.

W wielu sytuacjach możesz podjąć akcję i osiągnąć dobre rezultaty, ale istnieją też okoliczności, które pozostają całkowicie poza Twoim wpływem.

Pomoże Ci koncentracja na chwili obecnej, bycie tu i teraz, dostrzeganie dobrych stron i możliwości rozwoju, jakie stwarza Ci trudna sytuacja. I praktykowanie wdzięczności. Bo wdzięczność to taka deska ratunku, której możemy się chwycić, kiedy wszystko idzie źle.

Bądź wdzięczna/-y sobie. Za to, co robisz, za to, kim jesteś i kim się stajesz. Za swoje starania, wysiłek i konsekwencję w działaniu. Za to, co osiągnęłaś/-ąłeś i za to, co masz.

Skup się na tym, co możesz zrobić, i otaczaj się wspierającymi ludźmi. Zarówno w firmie, jak i poza nią. Dbaj o relacje z najbliższymi i ze współpracownikami. Spędzaj z nimi czas, okazuj zainteresowanie, pytaj, słuchaj, co mówią. Dobre relacje pomagają przetrwać nawet najtrudniejsze czasy.

Podczas tych świąt zatroszcz się o swoje potrzeby, zadbaj o przestrzeń dla siebie i bądź blisko z tymi, którzy są dla Ciebie ważni. Bądź wdzięczna/-y, zwłaszcza za małe rzeczy, i zbieraj energię, aby przygotować się na nowy, lepszy rok!

POBIERZ BEZPŁATNY (0 zł) PORADNIK

„Przebudzenie Przedsiębiorcy”

7 ważnych lekcji dla każdego właściciela (małej) firmy



  • Jak zmienić ciągłe "gaszenie pożarów" w firmie w stabilny wzrost,
  • 3 proste (i skuteczne) narzędzia, które sprawią, że Twoi pracownicy zawsze będą wiedzieli co i jak mają zrobić,
  • 5 kluczowych elementów strategii biznesowej, bez których nie osiągniesz wysokich zysków.

pp_new

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Małgorzata Trzaskowska

Coach, trenerka rozwoju osobistego, autorka książki „Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie”. Propagatorka życia w zgodzie ze sobą, autorka bloga ogrodprzemian.pl i licznych artykułów o tematyce rozwojowej, mówczyni.

Po kilkunastu latach pracy menedżerskiej w międzynarodowych korporacjach rozpoczęła nowy etap swojej zawodowej drogi. Obecnie wspiera kobiety, prowadząc indywidualne sesje coachingowe i warsztaty oraz dzieląc się wiedzą i inspiracją na swoim fanpage’u.