Inspiracje

Moje mocne strony – jak poznać siebie i dlaczego warto?

Małgorzata Trzaskowska

Ktoś pyta o Twoje mocne strony, a Ty potrafisz wymienić 2 lub 3 cechy, po czym z pustką w głowie stwierdzasz, że „to by było na tyle”? Albo na siłę wymyślasz coś, co Twoim zdaniem rozmówca chciałby usłyszeć?

Dlaczego mówienie o własnych mocnych stronach przychodzi nam z trudem? Ba, dlaczego czasem ich nie znamy, nie widzimy albo nie postrzegamy jako zalety? Co sprawia, że często idziemy przez życie nieświadomi tego skarbu, jaki mamy w sobie?

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

 • z czego wynika nieznajomość mocnych stron,
 • jak świadomość tego, w czym jesteś dobra, może ułatwić Ci życie,
 • co zrobić, by lepiej poznać siebie i odkryć swój potencjał.


Zalety? Jakie zalety?

Podczas sesji coachingowych z moimi klientkami pytanie o mocne strony prawie zawsze wywołuje konsternację. Bo albo nie znają odpowiedzi, albo nie potrafią jej udzielić bez uczucia dyskomfortu. O co tu chodzi? Według mnie wynika to z 2 przyczyn.

Pierwszą jest nagminne skupianie się na błędach, wadach i „obszarach do poprawy”.

Przypomnij sobie swoje dzieciństwo i czasy szkolne. Nauczyciele i rodzice koncentrowali się przeważnie na Twoich słabościach. Poprawiali błędy, zwracali uwagę na to, czego nie potrafisz albo potrafisz w stopniu – ich zdaniem – niewystarczającym. Podpowiadali, nad czym musisz więcej pracować. Być może zachęcali do przykładania się, „poprawiania” i „wyciągania” ocen na wyższe.

Rzadko zdarzał się ktoś, kto zamiast skupiać się na negatywach, pomagał Ci zidentyfikować Twoje talenty. Kto pokazywał Ci Twoje nieprzeciętne zdolności, doceniał je i uczył Ciebie ich doceniania. Twoje zalety przeważnie pozostawały w cieniu „obszarów do poprawy”, a słabości były zawsze „ważniejsze” niż to, co robisz dobrze.

Czego Cię to nauczyło? Samokrytyki, wiedzy, w czym jesteś słaba i świadomości, nad czym musisz pracować. Z łatwością możesz powiedzieć, co Ci nie wychodzi i do czego się nie nadajesz. Ale wymienić kilka swoich mocnych stron? To niełatwe zadanie.

Skromność i praca nad słabościami

Niełatwe może być również dlatego, że nikt Cię nie nauczył mówienia o tym, a może nawet Cię do tego zniechęcano. I to właśnie może być druga przyczyna Twoich trudności! Być może z dzieciństwa zapamiętałaś, że mówienie dobrze o sobie, wymienianie swoich zalet nie było postrzegane przez dorosłych jako właściwe. Może słyszałaś, że lepiej być skromną i powściągliwą niż „chełpić” się tym, w czym jesteś naprawdę dobra.

Poza tym, jeżeli Twoi nauczyciele, rodzice, a później np. szef tak bardzo koncentrowali się na „obszarach do poprawy”, mogło zakraść się do Twojej głowy przekonanie, że to są właśnie te pożądane umiejętności, które warto w sobie rozwijać. I zamiast poszukiwać swoich naturalnych talentów, inwestowałaś energię w coś, co chcieli w Tobie rozwinąć inni.

Owszem, można dzięki ciężkiej pracy przekuć swoje słabości w mocne strony. Tylko… po co? Ludzie, którzy tego dokonali, często nie czują się zawodowo spełnieni, praca nierzadko jest dla nich ciężarem i nie potrafią czerpać z niej przyjemności. A to właśnie lekkość i przyjemność, którą odczuwamy podczas działania, jest oznaką, że czerpiemy z naszego wrodzonego potencjału.

Jak porzucić samokrytykę i nawiązać kontakt ze swoją wewnętrzną wartością i potencjałem, uczę w kursie „Jesteś wartościowa! Uwierz w siebie i działaj”, którego III edycja startuje 17.09.2020. Już dziś możesz zapisać się na listę oczekujących.

Może być lekko i przyjemnie!

Z pewnością znasz powiedzenie, że „sukces osiąga się ciężką pracą”, może nawet jest to Twoje przekonanie. Wierzysz, że gdy będziesz wkładać w coś wiele wysiłku, to w końcu osiągniesz upragniony cel i dostaniesz to, na co tyle lat pracowałaś.

Być może jakoś nieswojo się czujesz, gdy słyszysz, że można pracować i osiągać sukces z lekkością. Może nawet masz poczucie, że jest to wtedy jakieś nierealne, ulotne, nietrwałe. „Łatwo przyszło, łatwo poszło” mówi popularne przysłowie, po raz kolejny wbijając nam do głowy, że tylko wtedy, gdy przypłacimy nasz sukces ogromnym wysiłkiem, będzie on trwały i stabilny.

Tymczasem to właśnie korzystanie z Twoich naturalnych talentów i mocnych stron zapewnia Ci tę lekkość w działaniu. I odwrotnie – to właśnie lekkość, z jaką wykonujesz swoją pracę pokazuje, że jesteś w stanie flow i w kontakcie z własnymi zdolnościami.

Poczucie lekkości, przepływ, swoboda, wena. Płyniesz na fali. Robisz więcej, lepiej, efektywniej. Bo pracujesz z turbodoładowaniem. A jest nim pasja, radość i świadomość, że wykorzystujesz swoje naturalne dary.

A co, jeżeli nie znasz swoich darów? Nic straconego. W każdym momencie możesz zacząć je odkrywać.

Uważność i autorefleksja, czyli jak poznać siebie

Może to zabrzmi mocno, ale powiem wprost: nie trać czasu na obszary, w których masz niewielkie kompetencje. Jeżeli czegoś nie lubisz, nie wychodzi Ci i mimo wysiłku oraz czasu poświęconego na naukę nie odnotowujesz postępów – odpuść sobie. Frustrujesz się brakiem spodziewanych rezultatów i niepotrzebnie trwonisz swoją cenną energię. A możesz skierować jej strumień w inne miejsce i osiągnąć o wiele więcej znacznie mniejszym wysiłkiem.

Zostaw swoje słabości, zaakceptuj, że tak masz, i zacznij odkrywać swoje mocne strony.

Jak? Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość i nastaw na to, że ten proces może zająć trochę czasu. Jeżeli przysypałaś swoje talenty stertą powinności i spełnianiem oczekiwań innych ludzi – a także swoich, jeżeli uwierzyłaś, że ci inni mają rację – odgrzebanie naturalnych darów z pewnością chwilę potrwa. Nastaw się na detektywistyczną pracę, uruchom ciekawość i do dzieła!

 • Obserwuj stan flow. Bądź uważna na sytuacje, kiedy pracujesz bez wytchnienia, tracisz poczucie czasu, inne rzeczy przestają być ważne, nie czujesz głodu ani pragnienia. Możesz opisywać takie momenty w dzienniku i notować swoje refleksje. Pomocne mogą być pytania: Co wtedy robiłam? Co sprawiło, że tak się czułam? Dzięki czemu mogłam zanurzyć się w taki stan?
 • Badaj swoje upodobania. Sprawdzaj, co najbardziej lubisz robić, a co stale odkładasz na później i trudno Ci się za to zabrać. Kiedy patrzysz na swoją listę zadań do zrobienia, co najchętniej zrobiłabyś najpierw, mimo że wcale nie jest to najpilniejsze?
 • Odkryj, kiedy pracujesz z łatwością. Co sprawia Ci największą przyjemność i przychodzi Ci jakby od niechcenia, chociaż obiektywnie wcale nie jest najłatwiejsze do wykonania i wiesz, że innym osobom sprawia trudności?
 • Zapytaj swoich znajomych, przyjaciół, członków rodziny, jakie mocne strony w Tobie widzą. Do czego ich zdaniem masz talent? Co najbardziej w Tobie cenią? Co widzą w Tobie wyjątkowego? A może czego najbardziej Ci zazdroszczą?
 • Wyjdź poza schemat. Czasami mocną stroną może być to, co większość ludzi określiłaby jako wadę albo słabość. Może tak właśnie podchodzili do tego Twoi rodzice? W dzieciństwie miałaś „sto pomysłów na minutę”, co dorośli nazywali „roztrzepaniem” i „niedoprowadzaniem spraw do końca”? Ty nazwij to kreatywnością i zacznij z niej czerpać, a nawet na niej zarabiać.

Ta detektywistyczna praca może przynieść wspaniałe odkrycia. Możesz „dokopać się” do prawdziwych skarbów po to, by później z nich korzystać. I jak najczęściej przekonywać się, że praca może być lekka i przyjemna, a Twoja codzienność pełna satysfakcji i spełnienia. Możesz poczuć, że nie musisz już zmagać się z życiem, lecz możesz płynąć przez nie z lekkością. Ze spokojem, że jesteś na właściwej drodze.

10 sposobów na stres
dla przedsiębiorcy

Pobierz za darmo (0 zł) i odetchnij z ulgąSprawdź:

 • co zrobić, gdy gonitwa myśli nie pozwala Ci zasnąć,
 • jak się zachować, by stres Cię nie zjadł, kiedy pojawią się problemy,
 • jak sobie poradzić, gdy emocje Cię rozsadzają, a „musisz” być twardym szefem.

stres-form2


Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Małgorzata Trzaskowska

Coach, trenerka rozwoju osobistego, autorka książki „Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie”. Propagatorka życia w zgodzie ze sobą, autorka bloga ogrodprzemian.pl i licznych artykułów o tematyce rozwojowej, mówczyni.

Po kilkunastu latach pracy menedżerskiej w międzynarodowych korporacjach rozpoczęła nowy etap swojej zawodowej drogi. Obecnie wspiera kobiety, prowadząc indywidualne sesje coachingowe i warsztaty oraz dzieląc się wiedzą i inspiracją na swoim fanpage’u.