Efektywność

Dlaczego Twoi pracownicy (po)kochają pracę z domu?

Maciej Wojtas

Pandemia sprawiła, że mnóstwo ludzi zostało zmuszonych do pracy w domu. Zmuszonych – to odpowiednie słowo, bo dla wielu Polaków było to z pewnością traumatyczne przeżycie.

Sporo osób ceni sobie jednak możliwość zdalnego zarabiania na chleb. Co takiego sprawia, że ich spojrzenie na kwestię pracy w trybie home office jest tak pozytywne?

7 rzeczy, które Twoi ludzie cenią w pracy zdalnej

Jeśli odpowiednio się przygotujesz, bezboleśnie przeniesiesz swoją firmę w tryb pracy zdalnej.

Oto 7 powodów, dla których Twoi ludzie będą mogli pokochać home office. Uszeregowałem je w kolejności od najmniej do najbardziej istotnego. Swoją drogą, ciekawe, czy już teraz odgadniesz, co umieściłem na pierwszym miejscu?

7) Spokój ducha i wewnętrzna harmonia

Jeśli działasz na przykład w branży kreatywnej, to bolesne główkowanie na ekstremalnie wysokich obrotach jest dla Twoich pracowników szarą codziennością.

Żeby funkcjonować w takim systemie i nie wypalić się po tygodniu, muszą być nie tylko poukładani zewnętrznie, ale przede wszystkim – od środka.

Pracując w domu, z dala od miejskiego, biurowego szaleństwa, Twoi ludzie mogą o wiele łatwiej osiągnąć spokój ducha i wewnętrzną harmonię.

Oczywiście wtedy, gdy w swoich domach i mieszkaniach będą mieli ku temu odpowiednie warunki: własny pokój albo przynajmniej przestrzeń pozwalającą im odciąć się od wszystkiego, co rozprasza.

6) Samodzielność → odpowiedzialność → spełnienie

Jestem bardzo samodzielnym copywriterem. Każdy problem związany z pracą lub zleceniem staram się rozwiązywać bez pomocy z zewnątrz.

Oznacza to również, że całą odpowiedzialność za robotę biorę na siebie. To dla mnie tak naturalne, że nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej.

Odpowiedzialność o takim natężeniu może być dla niektórych bolesnym ciężarem. Dla innych jednak będzie okazją do wykazania się, do zaprezentowania pełni ich możliwości. A finalnie – do bycia stuprocentowo spełnionym w swojej pracy.

Nie mówiąc już o tym, że przekazanie komuś odpowiedzialności to jasny sygnał: „mam do Ciebie pełne zaufanie, wiem, że mogę na Tobie polegać”.

Pomyśl, o ile efektywniej będzie pracował ktoś, kto wie, że dla swojego pracodawcy jest człowiekiem godnym powierzenia strategicznych spraw w firmie?

Oczywiście nie każdy pracownik ma cechy, które pozwalają mu wydajnie pracować w domu. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

5) Możliwość przeskakiwania między… pracami

Kolejna zaleta bycia na home office to możliwość zajmowania się tak zwaną pracą po godzinach – w godzinach pracy.

Twoi ludzie nie będą musieli odliczać niekończących się 8 godzin, żeby móc wreszcie zabrać się za rzeczy, które są ich prawdziwą pasją. (Sorry, ale prawda jest taka, że nie każda praca jest spełnieniem marzeń…).

Pracując w domu, mogą elastycznie decydować o tym, czemu chcą w danym momencie poświęcić swoją uwagę: czy na sprawy Twoje, czy na ich własne.

To obustronna korzyść: im bardziej pracownik będzie spełniony w tym, co robi poza pracą – tym lepiej będzie wykonywał obowiązki, które mu powierzysz.

4) Brak szefa zaglądającego przez ramię

Pisanie tekstów przypomina rzeźbienie. Na początku nie widać niczego sensownego. Edytor usiany jest przypadkowymi myślami okrutnie marnej jakości.

Proces wydobywania z tej góry pomysłów czegoś mądrego, jest zajęciem intymnym. Nie lubię, kiedy ktoś „z butami” wchodzi mi do tego kruchego świata.

Pracując w domu, mam ten komfort, że nie muszę się obawiać niczyjego wzroku ani żadnych min wyrażających dezaprobatę. Po prostu – robię swoje!

Brak fizycznego nadzoru może być dla niektórych ogromną ulgą. Dzięki tej dozie swoistej wolności Twoi pracownicy dostaną skrzydeł, o istnienie których nigdy byś ich nie podejrzewał.

3) Możliwość wykorzystania najlepszych godzin dnia

Kto pracuje umysłowo, ten dobrze wie, że to zajęcie naprawdę wyczerpujące (i to mimo tego, że wykonuje się je w pozycji siedzącej ;)

W teorii można odhaczać zlecenie za zleceniem, harować na okrągło, ale w rzeczywistości tylko kilka krótkich godzin w ciągu dnia to czas naprawdę produktywny.

Sam, pracując w domu, mam możliwość zajęcia się sprawami zawodowymi wtedy, kiedy jestem najbardziej kreatywny, czyli wczesnym rankiem.

Pozwalając na zdalną pracę, pomagasz swoim ludziom wykorzystywać lepiej ich potencjał. Dajesz im możliwość decydowania o tym, kiedy chcą wykonać swoją pracę, by jej jakość była najwyższa.

To „kiedy chcą” może czasami przybierać dość szokujące formy:

2) Możliwość pracy w nocy i odsypiania jej za dnia

Praca kreatywna to niestety nie jest typowe zajęcie od ósmej do szesnastej. W praktyce, nigdy nie wiem, kiedy dopadnie mnie pomysł, który zachwyci klienta.

Najlepsze i zupełnie nieoczekiwane inspiracje przychodzą nocą. To wtedy powstają najodważniejsze, najbardziej nowatorskie teksty.

Elastyczny grafik pozwalający dowolnie kształtować dzień pracy będzie więc dla Twojej ekipy jednym z największych atutów tego systemu.

Ale nie największym...

1) Obecność w życiu swoich dzieci

Ludzie od tysiącleci, od czasów rewolucji neolitycznej, żyli i pracowali razem z rodziną. Byli zawsze blisko siebie. Nie musieli się rozstawać bez potrzeby.

Ojciec wychodzący z domu przed świtem i czołgający się do niego z powrotem późnym wieczorem – to wynalazek stosunkowo nowy i raczej… mało naturalny.

Pracując w domu, jestem dostępny dla dzieci. One wiedzą, że mają tatę, a ja jestem szczęśliwy, że nie marnuję życia na to, co w nim kompletnie nieistotne.

Domyślam się, że dla wielu Twoich pracowników właśnie ten aspekt – stricte rodzinny – będzie najważniejszą korzyścią pracy w domu.

Wnioski?

Powtórzę to, co napisałem wcześniej: szczęśliwy pracownik to prawdziwy skarb. Pozwalając mu na pracę w trybie zdalnym, pomagasz mu osiągnąć harmonię w życiu osobistym. Dzięki temu może on wykonywać swoje obowiązki wydajniej, bardziej kreatywnie i skutecznie.

Oczywiście nie każdy Twój pracownik marzy o home office. Wielu ludzi preferuje tradycyjny styl działania. Musisz mieć to na uwadze, zanim wyślesz wszystkich hurtem do domu :)

Dlaczego warto zatrudnić kogoś ze „zdalną przeszłością”?

Wysyłanie pracowników stacjonarnych do domu to pierwsza z możliwości działania w trybie home office.

Drugą, i kto wie, czy nie bardziej atrakcyjną z punktu widzenia pracodawców, jest wprowadzanie do swoich zespołów ludzi, którzy od dawna działają zdalnie jako regularni freelancerzy.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na takie właśnie osoby? Oto 6 najważniejszych powodów:

1) Obycie z trybem zdalnym

Freelancerzy, zwłaszcza ci bardziej doświadczeni, są obyci ze zdalnym trybem pracy. Potrafią sobie poradzić z niedogodnościami tej formy działania. Biegle posługują się narzędziami niezbędnymi do funkcjonowania w tym specyficznym środowisku.

Pozyskując taką osobę, nie musisz się martwić wdrożeniem jej do swojego systemu, bo jest ona niczym pendrive, który wystarczy wsunąć do gniazda USB, żeby od razu skorzystać z jego „zawartości”.

2) Organizacja pracy

Druga zaleta wynika z pierwszej. Człowiek, który z dnia na dzień zyskuje możliwość pracy w domu, a jeszcze lepiej – pracy o dowolnej porze dnia – jest oszołomiony tą wolnością.

Nie wie jeszcze, że opcja ta wymagać będzie od niego iście żelaznej dyscypliny (i że pomóc w jej utrzymaniu może np. pomodoro). Nie ma pojęcia, że bardzo łatwo jest się tu wyłożyć, na przykład luzując sobie przez parę dni, a potem nadganiając wszystko z wywieszonym językiem.

Decydując się na współpracę z zawodowym freelancerem, podpisujesz umowę z osobą, która wie, na co trzeba uważać, żeby się nie wykoleić.

3) Samodzielność w działaniu

Zawodowy zdalny freelancer często współpracuje z wieloma firmami równocześnie. Jego czas bywa w związku z tym mocno ograniczony.

Osoba taka doskonale wie, że oczekiwanie na pomoc (lub np. dodatkowe informacje) ze strony zleceniodawcy może oznaczać konieczność czekania. A strata czasu oznacza ryzyko opóźnienia wykonania zadania.

Dlatego zdalny freelancer stara się maksymalnie samodzielnie rozwiązywać ewentualne problemy. W efekcie – nie musi angażować innych członków Twojego zespołu.

4) Dostęp do talentów

Tutaj sprawa jest prosta: decydując się na współpracę ze zdalnymi freelancerami, otwierasz się na możliwość zatrudniania najlepszych z najlepszych.

Znika bariera geograficzna. Liczą się wyłącznie umiejętności. To szczególnie korzystne w tych branżach, w których ograniczenia językowe nie stanowią znaczącego problemu.

5) Doświadczenie w pracy

Minęły już czasy, kiedy człowiek pracował w jednym miejscu przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Oczywiście, w niektórych branżach jest to nadal możliwe, ale generalnie pracę zmieniamy stosunkowo często.

Zatrudniając zdalnego freelancera, zyskujesz jednak dostęp do osoby, która ma doświadczenie w pracy nie dla kilku, tylko dla... kilkudziesięciu, a nawet kilkuset różnych firm!

Ma doświadczenie, z którego w pewnym wymiarze będziesz mógł sam czerpać.

6) Wolność od chemii

Zespół stacjonarny to ludzie, którzy są zmuszeni harmonijnie działać ze sobą przez 8 godzin dziennie. Od tego, czy pasują do siebie, czy jest między nimi chemia, czy po prostu zwyczajnie się lubią – zależy Twój sukces.

Przeszkoda ta zostaje znacząco zminimalizowana, jeśli decydujesz się na współpracę ze zdalnymi freelancerami. Pewnie domyślasz się już, dlaczego.

A jak sytuacja wygląda u Ciebie?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować swoją firmę do pracy w trybie no office, zajrzyj tutaj. Ale czy już się przekonałeś(łaś) do pracy zdalnej? Twoi ludzie działają już w taki sposób?

Dlaczego tak? Dlaczego nie?

Pobierz bezpłatny poradnik
"Przebudzenie Przedsiębiorcy"

Dowiedz się, jak uwolnić się od firmy i firmę od siebie,
by praca przestała okradać Cię z czasu

pp_form
Zapisując się na kurs, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Maciej Wojtas

Zawodowy copywriter i scenarzysta (https://maciejwojtas.pl) oraz kompozytor muzyki do gier komputerowych i spotów reklamowych (https://maciejwojtas.com).