Efektywność

Technika pomodoro – 25 minut, które zmieni Twoje życie

Anna Pudło

Technika pomodoro może być wybawieniem dla tych przedsiębiorców, dla których czas jest towarem deficytowym. W ciągu dnia każdy z nas musi wykonać niezliczoną ilość zadań – odpisać na milion maili, odebrać kilkadziesiąt telefonów, zarządzać pracownikami, wymyślać nowe produkty, pracować nad strategią, a po powrocie do domu zająć się rodziną… Wszystko robimy na pełnej prędkości, bo inaczej byśmy się nie wyrobili… Pijemy kawę za kawą, żeby dodać sobie sił, mało śpimy, bo najzwyczajniej w świecie nie mamy na to czasu.

Czy metoda pomodoro, przywołująca na myśl bardziej spaghetti niż koncentrację, może pomóc w takiej sytuacji? I to jak. :)

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

 • na czym polega technika pomodoro,
 • jak korzystać z metody pomodoro (gotowa checklista),
 • dlaczego timer pomodoro tak łatwo zwiększy Twoją efektywność i koncentrację.


Stan wiecznego zapracowania i ciągłego pośpiechu ma nawet swoją nazwę „hurry sickness”. To nowa choroba cywilizacyjna, która powoduje, że przez ten ciągły pośpiech paradoksalnie stajemy się coraz mniej efektywni, coraz bardziej zmęczeni i przytłoczeni brutalną rzeczywistością. Mało śpimy, jemy byle co, ciągle działamy na najwyższych obrotach, a w głowie wciąż kołaczą nam myśli, że czegoś nie zrobiliśmy albo o czymś zapomnieliśmy.

I jak w takim stanie pchać biznes do przodu? Jak się skoncentrować, aby pracować wydajnie?

Badania pokazują, że ponad 70% ludzi ma kłopot ze skupieniem się na jednym zadaniu na raz przez dłuższy czas. Ciągle coś nas rozprasza i kradnie naszą uwagę. Codziennie ścigamy się z czasem, aby dokończyć zadania i dotrzymać terminów…

Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia.

Wyobraź sobie, że masz przed sobą dwoje drzwi...

Stojąc przed wyborem

Możesz wybrać którekolwiek chcesz.

Gdy wybierzesz drzwi po lewej, nie zmieni się nic. Dalej będziesz zapracowany i sfrustrowany, bo nie będziesz się wyrabiał z robotą, a obowiązków codziennie będzie Ci przybywać. Jeżeli wybierzesz te drzwi, będziesz czuł się jednak bezpieczny – nie wyjdziesz ze swojej strefy komfortu, będziesz robił to samo, co dotychczas i nie będziesz musiał uczyć się nowych rzeczy.

Możesz wybrać też drzwi po prawej. Znajdziesz za nimi spokój i radość. Za tymi drzwiami nigdy nie będziesz miał problemu z niewykonanymi zadaniami. Będziesz miał czas i na pracę, i na rodzinę. Jeżeli jednak wybierzesz te drzwi, będziesz musiał coś w swoim życiu zmienić. Będziesz musiał wyjść poza swoją strefę komfortu i nauczyć się nowych rzeczy.

Decyzja należy do Ciebie. Które z tych drzwi wybierasz?

Wiem, że pytanie jest retoryczne :) Bierzmy się zatem do roboty!

Technika POMODORO – co to jest?

Metoda pomodoro polega na pracy w odcinkach 25–minutowych. Po każdym takim odcinku następuje 5–minutowa przerwa, a potem znów kolejne 25 minut intensywnej pracy.

Bardzo ważne jest, abyś w tym czasie w pełni skupił się na zadaniu, które masz do zrobienia. Nie odbieraj telefonu, nie włączaj Facebooka, nie rozmawiaj z nikim w biurze. Po prostu usiądź przy biurku, włącz licznik czasu i nie odrywaj się od intensywnej pracy, dopóki nie usłyszysz dźwięku, który powiadomi Cię, że minęło już 25 minut.

Cała tajemnica techniki pomodoro tkwi w tym, aby nie pozwolić, by ktokolwiek lub cokolwiek przerwał Ci cykl pracy. Wymaga to podjęcia świadomej decyzji i trwania przy niej.

Po każdych 3–4 pełnych „pomidorach” polecam zrobienie dłuższej, ok. 20-minutowej przerwy. Oderwij się wtedy całkowicie od pracy, idź się przejść, albo zjedz obiad. Ważne jest, abyś odszedł od biurka i przestał myśleć o swoich obowiązkach – tylko wtedy Twój organizm będzie w stanie naprawdę odpocząć.

Jak widzisz, licznik pomodoro nie wymaga od Ciebie wielkiego wysiłku – jedyne, co musisz zrobić, to systematycznie stosować ten timer. W zamian metoda pomodoro nauczy Cię dyscypliny, produktywności i błyskawicznie zwiększy Twoją wydajność.

Mówiąc jeszcze prościej, technika pomodoro nauczy Cię, jak pracować z czasem, zamiast z nim walczyć.

I tak, skojarzenie z pomidorem jest jak najbardziej trafne – nazwa tej metody pochodzi od kuchennego licznika czasu w kształcie pomidora. Kojarzysz? :)

Licznik pomodoro

A dlaczego technika pomodoro jest tak skuteczna? Ponieważ pomaga skupić uwagę na jednym wykonywanym zadaniu i pozwala zmobilizować organizm do krótkiego, ale intensywnego wysiłku, podczas którego nie ma czasu na multitasking! Genialne w swojej prostocie, prawda?

Metoda nauki pomodoro krok po kroku

Aby zacząć stosować pomodoro, wystarczy 5 prostych działań:

 1. Stwórz listę zadań, które masz do wykonania. Weź kartkę, długopis i zapisz, co masz dzisiaj do zrobienia. Najlepiej, gdybyś uszeregował te zadania od najważniejszego do najmniej pilnego.
 2. Przygotuj narzędzie do odmierzania czasu. W tym celu możesz wykorzystać kuchenny licznik, dostępny w każdym telefonie timer, aplikacje pomodoro na komórkę (przykładowe to: Pomodoro Timer, Pomodoro.cc, Pomo Done app, Focus booster app – aplikacja na Androida i iOS, Mechaniczny Pomidor – aplikacja na Androida, Focus Keeper – aplikacja na iOS).


  Możesz również skorzystać z wtyczki do przeglądarki Strict Workflow, która oprócz odmierzania czasu zablokuje wybrane przez Ciebie strony internetowe, żeby przypadkiem nie kusiło Cię zaglądać np. na Facebooka lub YouTube’a podczas wytężonej pracy.

 3. Gdy będziesz gotowy, włącz licznik pomodoro i rozpocznij niczym nie przerywaną i intensywną pracę.
 4. Gdy usłyszysz sygnał dźwiękowy, przerwij to, nad czym pracowałeś. Na swoim urządzeniu do odmierzania czasu ustaw 5 minut i odpocznij. Przejdź się po korytarzu, napij wody, zjedz ciastko – zrób cokolwiek, obyś tylko nie myślał o pracy.


  A co jeśli nie ukończysz rozpoczętego zadania w 25 minut? To proste – zrób sobie przerwę i dokończ zadanie w kolejnym odcinku pomodoro. Gdy ponownie usłyszysz sygnał dźwiękowy – usiądź przy biurku, przygotuj się i uruchom następnego 25–minutowego „pomidorka”.

 5. Po każdych 3–4 pełnych odcinkach pomodoro zrób dłuższą ok. 20-minutową przerwę.

Dlaczego warto stosować metodę pomodoro?

 1. Łatwiej Ci się będzie skoncentrować, ponieważ będziesz wiedział, że ta koncentracja będzie potrzebna tylko przez określony i krótki czas.
 2. Zwiększy się Twoja wydajność, bo w końcu będziesz wykonywał zadania od początku do końca, a nie przerywał je w trakcie, bo coś lub ktoś Cię rozproszy.
 3. Łatwiej będzie Ci zacząć nawet nudne zadanie, jeśli będziesz miał świadomość, że poświęcisz mu tylko 25 minut (a po krótkiej przerwie kolejne 25 minut... i tak do skutku). To zasada stara jak świat: „Wiesz jak zjeść słonia? Po kawałku!”.
 4. Przerwy pozwolą Ci zachować świeżość. Dzięki nim nie zmęczysz się tak bardzo i będziesz w stanie pracować przez dłuższy czas w skupieniu, niż gdybyś ich nie stosował.
 5. Będziesz widział postępy swojej pracy i po prostu będziesz czuł satysfakcję.

Dostosuj pomodoro do swoich potrzeb

Pewne zasady pomodoro możesz modyfikować według Twoich potrzeb, np. czas trwania „pomidorków”. Jeżeli potrafisz pracować wydajnie i bez rozpraszaczy przez godzinę – wspaniale! Wtedy zamiast trzech odcinków pomodoro po 25 minut, zrób jeden, ale godzinny.

A może 5-minutowe przerwy są dla Ciebie za krótkie? Może potrzebujesz więcej czasu na regenerację? Śmiało, zwiększ przerwy do 7, a nawet 10 minut.

Pamiętaj, że pomodoro – metoda intensywnej i wydajnej pracy – ma ułatwiać Ci życie, a nie je skomplikować. Znając zasady, stwórz swój własny cykl pracy i wyciśnij z każdego „pomidora” tyle, ile się da!

Trzymam za Ciebie kciuki. :)

Pobierz DARMOWY (0 zł) PORADNIK:

„6 złodziei czasu w życiu przedsiębiorcy
i jak sobie z nimi poradzić”Dowiesz się z niego:

 • Jak spokojnie wyrabiać się ze wszystkimi zadaniami i wychodzić z pracy 2 godziny wcześniej – bez żadnej szkody dla firmy. (strony 11-12)
 • Co dokładnie powiedzieć swoim pracownikom, by nigdy więcej nie zawracali Ci głowy wtedy, kiedy naprawdę potrzebujesz się skupić. (strony 25-26)
 • Dlaczego sprawdzenie maili to najgorsze, co możesz zrobić po przyjściu do firmy. I dlaczego rozpoczynanie pracy o 8 rano to prosta droga do niewyrabiania się z robotą.

6 złodziei czasu

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Anna Pudło

Nadzoruje realizację strategii Coraz Lepszej Firmy i doradza Klientom w zakresie zwiększania efektywności i wydajności ich pracy. Uwielbia patrzeć, jak działania Coraz Lepszej Firmy realnie pomagają przedsiębiorcom i zmieniają ich firmy w dobrze naoliwione maszyny.