Inspiracje

Negatywne cechy charakteru – czy muszą Ci utrudniać prowadzenie firmy?

Małgorzata Trzaskowska

Pozytywne i negatywne cechy charakteru, mocne i słabe strony, zalety i wady – niepowtarzalny zestaw, który czyni każdego człowieka wyjątkowym. Sprawia, że każdy z nas jest unikalny. Tak, częścią naszej unikalności są nie tylko nasze atuty, lecz także deficyty.

I o ile swoje zalety lubimy i jesteśmy z nich zadowoleni, o tyle słabości zwykle się wstydzimy i chcemy się ich jak najszybciej pozbyć albo staramy się w ogóle ich nie dostrzegać, nie poświęcać im uwagi. W myśl zasady: jak udam, że czegoś nie ma, to zniknie.

Tymczasem znajomość własnych deficytów jest równie ważna, co świadomość zalet – szczególnie dla przedsiębiorcy. Dzięki temu możesz wybrać i wykonywać takie zadania, do których masz naturalne predyspozycje, a delegować takie, w których nie czujesz się komfortowo.

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

 • jak świadomość własnych wad i deficytów może ułatwić życie przedsiębiorcy,
 • nad jakimi negatywnymi cechami charakteru warto popracować, a na jakie nie tracić energii,
 • jak wykorzystać wiedzę o słabych stronach swoich pracowników.


Słabości i atuty

Warto zastanowić się nad swoimi słabymi stronami, by:

 • rozpoznawać je i odpowiednio wykorzystywać,
 • świadomie budować adekwatną samoocenę,
 • umiejętnie wybierać najodpowiedniejsze dla siebie zadania zawodowe ,
 • poprawić relacje z ludźmi.

Tylko jak podejść do swoich negatywnych cech charakteru i na co zwrócić uwagę?

Proponuję przeanalizowanie słabych stron w kontekście poniesionych dotąd porażek, nieudanych projektów bądź niezrealizowanych celów. A także w kontekście zadań lub czynności, które wykonujesz niechętnie, bez entuzjazmu albo wręcz przymuszając się do działania.

Zadaj sobie pytania:

 • Czego na pewno nie lubię robić?
 • Do czego się zmuszam?
 • Co kompletnie nie sprawia mi przyjemności?
 • Jakie moje cechy przyczyniły się do dotychczasowych porażek?
 • Jaka wada przeszkodziła mi w osiągnięciu celu, który sobie wyznaczyłem?
 • Co spowodowało, że nie zrealizowałem założeń projektowych?

Udzielając szczerych odpowiedzi, masz szansę odkryć prawidłowości między konkretnymi cechami Twojego charakteru a rezultatami Twoich działań i zobaczyć, które z tych cech najbardziej utrudniają Ci prowadzenie firmy i życie.

Mając świadomość swoich słabych stron, możesz świadomie wybierać wykonywanie takich obowiązków, w których będziesz się czuł komfortowo i oddelegowywać takie, które nie wychodzą Ci najlepiej. A to o wiele lepiej wróży, jeśli chodzi o powodzenie w Twoich biznesowych poczynaniach.

Czy słabości zawsze są słabościami?

Właśnie. Mówimy o słabych stronach, deficytach, wadach. Czy rzeczywiście złe cechy charakteru zawsze są złymi cechami charakteru? Czy to może jednak zależy od tego, z jakiej perspektywy na nie spojrzysz?

Warto się zastanowić, czym są pozytywne i negatywne cechy. Pozytywne albo negatywne według kogo? Kto ma je definiować i oceniać?

Przecież nie zawsze da się obiektywnie stwierdzić, która cecha jest „dobra”, a która „zła”. To zależy od okoliczności, perspektywy, kontekstu.

Odejdźmy na chwilę od Ciebie i przyjrzyjmy się Twoim pracownikom.

Słabe strony pracownika

Biorąc np. pod uwagę cechy pracownika, możesz zdać sobie sprawę, że ta sama cecha na jednym stanowisku będzie postrzegana jako słabość, a na innym jako zaleta. Dobrze jest uświadomić to sobie, zatrudniając nowego pracownika lub dokonując oceny pracy kogoś, z kim współpracujesz od dłuższego czasu. Może się okazać, że na pozór negatywne cechy będą zaletami, ale w innym dziale lub na innym stanowisku.

Słabe strony – przykłady

Drobiazgowość może być dla niektórych uciążliwa i męcząca, ale w księgowości to przecież zaleta! Gadulstwo może irytować, ale u pracownika, który prowadzi eventy w Twojej firmie, sprawdzi się doskonale.

Warto pamiętać, że oceny czyichś cech dokonujesz zawsze poprzez własne filtry: przekonania, doświadczenia, wartości. Dlatego coś, co Tobie wydaje się negatywne lub pozytywne, przez inne osoby może być postrzegane zupełnie inaczej. Zatem widząc u pracownika jego słabe strony, zastanów się, czy w innych okolicznościach nie byłyby pożądane i czy nie mógłbyś ich wykorzystać jako zalety.

Negatywne cechy charakteru – czy warto nad nimi pracować?

„No dobrze” – ktoś mógłby teraz powiedzieć – „A co z cechami, które jednak nie mogą być uznane za pozytywne? Na przykład: kłótliwość, porywczość, zazdrość, lenistwo, tchórzostwo… Takie wady czy deficyty niezależnie od perspektywy bywają dyskwalifikujące. Mogą utrudniać budowanie relacji, komplikować pracę w zespole, spowalniać osiąganie celów.

Co wtedy?

Jeżeli jesteś szefem, nie chcesz mieć w zespole osób, które wprowadzają zamęt albo wykręcają się od pracy. Jest to zupełnie zrozumiałe, że jeśli masz do czynienia z leniwym pracownikiem, jeśli dostrzegasz u niego ww. słabe strony charakteru, chciałbyś zastąpić go kimś, kto będzie bardziej elastyczny, pozytywnie nastawiony i zmotywowany do efektywnej pracy.

Dlatego warto odbyć z takim pracownikiem szczerą rozmowę, konkretnie nazwać to, co Ci się nie podoba i jasno sformułować, czego w tej sytuacji oczekujesz. Oprócz tego możesz zaoferować pomoc w postaci coachingu, szkolenia czy treningu – oczywiście jeżeli osoba, z którą rozmawiasz, w ogóle dostrzega swój problem i jest zainteresowana zmianą. Jeżeli nie jest, zwykle czeka ją rozstanie z firmą i trudno się temu dziwić.

A jeżeli to Ty, Drogi Przedsiębiorco, zauważyłeś u siebie wady, które bardzo utrudniają Ci prowadzenie firmy? W takiej sytuacji możesz zacząć pracować nad osobistą zmianą. Po to, by poprawić swoją wydajność, umiejętniej zarządzać ludźmi, szybciej osiągać swoje cele, lepiej funkcjonować w sytuacjach społecznych, budować wartościowe i trwałe relacje z innymi. Możesz podjąć pracę nad sobą i przyjrzeć się, z czego wynikają zachowania, które utrudniają Ci życie.

 • Może pozorne „lenistwo” to po prostu brak motywacji spowodowany tym, że zadania, jakie wciąż na siebie bierzesz, kompletnie Cię „nie kręcą”?
 • Może ciągłe odkładanie niektórych obowiązków na później wynika z lęku przed porażką, a kłótliwość czy nerwowość w relacjach z innymi – z ciągłej obawy, że ktoś negatywnie Cię oceni albo skrytykuje Twoje poczynania?

Warto się nad tym zastanowić, bo firma rozwija się tak szybko jak jej właściciel.

Zamiast się „naginać”, poszukaj swojego miejsca

Środowisko ludzkie, w jakim funkcjonujesz – i zawodowo, i prywatnie – to zawsze jakiś zbiór osobowości, unikalnych jednostek, nie zawsze do siebie pasujących. Dlatego ważna jest autorefleksja, przyglądanie się sobie i analizowanie swoich reakcji na określone bodźce.

Jeżeli Twoich słabości w żaden sposób nie da się przekuć w zalety, a manifestują się one mocno w kontekście zawodowym czy prywatnym i utrudniają Ci życie, warto nad nimi pracować. Zadawać sobie pytania, szukać odpowiedzi, poszerzać świadomość i wprowadzać zmiany, które będą przyczyniać się do większego komfortu życia.

Bo praca nad takimi słabościami jak nadmierna drażliwość czy wieczne odkładanie pewnych zadań na później jest jak najbardziej możliwa i pozwoli na całościowe polepszenie jakości Twojego życia.

Może to być praca nad odkrywaniem Twoich pasji i zainteresowań, nad wzmocnieniem pewności siebie i pozbyciem się lęku przed oceną, nad dostrzeżeniem własnej wartości i wyjątkowości.

Dlaczego warto znać mocne i słabe strony osobowości – swojej i swoich pracowników

Po pierwsze, jeżeli podejmiesz się pracy nad tym, co możesz zmienić, po jakimś czasie zauważysz, że Twoje relacje z innymi układają się bardziej harmonijnie, w pracy jesteś bardziej efektywny i wzrasta Twoja pewność siebie.

Po drugie, gdy poznasz lepiej samego siebie i zidentyfikujesz słabości, które podczas wykonywania innych zadań okażą się być zaletami, możesz podjąć decyzję, że chcesz się nimi cieszyć i je wykorzystywać. Możesz przekazać komuś innemu obowiązki, w których czujesz się niekomfortowo i skupić się na tym, w czym jesteś najlepszy. I na to samo pozwolić swoim pracownikom.

Jeśli dokładnie poznasz siebie i swoich ludzi, będziesz mógł w końcu przestać dostosowywać ich i siebie do danej sytuacji, a w zamian przekazywać konkretne zadania tym osobom, które mają naturalne predyspozycje do poradzenia sobie z nimi.

A wiesz, co jest najlepsze? To pierwszy krok do zbudowania firmy, o jakiej zawsze marzyłeś.

10 sposobów na stres
dla przedsiębiorcy

Pobierz za darmo (0 zł) i odetchnij z ulgąSprawdź:

 • co zrobić, gdy gonitwa myśli nie pozwala Ci zasnąć,
 • jak się zachować, by stres Cię nie zjadł, kiedy pojawią się problemy,
 • jak sobie poradzić, gdy emocje Cię rozsadzają, a „musisz” być twardym szefem.

stres-form2


Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Małgorzata Trzaskowska

Coach, trenerka rozwoju osobistego, autorka książki „Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie”. Propagatorka życia w zgodzie ze sobą, autorka bloga ogrodprzemian.pl i licznych artykułów o tematyce rozwojowej, mówczyni.

Po kilkunastu latach pracy menedżerskiej w międzynarodowych korporacjach rozpoczęła nowy etap swojej zawodowej drogi. Obecnie wspiera kobiety, prowadząc indywidualne sesje coachingowe i warsztaty oraz dzieląc się wiedzą i inspiracją na swoim fanpage’u.