Obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Pomagaj innym się rozwijać – oczekuj i egzekwuj

Monika Madejska

Zdarzyło Ci się zwrócić uwagę osobie, której nie lubisz, że jej zachowanie jest niewłaściwe i zwyczajnie jej szkodzi? Powiedziałeś kiedyś obcej osobie, że oczekujesz od niej innego zachowania? Domyślam się, że nie…

Niezwykle rzadko zdarza się, że wyrażamy nasze zastrzeżenia i oczekiwania wobec osób, które nie pełnią ważnej roli w naszym życiu. To naturalne, ponieważ wyrażanie oczekiwań i egzekwowanie ustalonych zasad jest przejawem miłości do osób nam bliskich. Miłości, którą zbyt często utożsamiamy wyłącznie z udzielaniem wsparcia i prawieniem komplementów.

„Miłość wyraża się przez afirmację i wymaganie.”

Niemalże objawieniem były dla mnie powyższe słowa Moniki i Marcina Gajdów, autorów książki Rozwój. Jak współpracować z łaską. Odnalazłam w niej rozwiązanie problemu, z którym borykam się ja i wiele osób, z jakimi miałam przyjemność pracować. Problem dotyczy trudności w wyrażaniu osobistych oczekiwań oraz egzekwowaniu czegoś, na co się z kimś umówiłam. Problem, który pojawia się zarówno w relacji z dzieckiem, partnerem życiowym, rodziną, jak i współpracownikami czy klientami.

Zagadnienie miłości, rozumianej przez małżeństwo Gajdów jako „akt skierowany ku dobru człowieka”, jest równie ważnym elementem życia osobistego, ale i zawodowego. „Miłość jest konkretnym działaniem, które może być podjęte, lub też nie. Miłość nie jest uczuciem” – te słowa pomogły mi zrozumieć, że możemy „czynić miłość” względem osób związanych z nami zawodowo i nie ma to nic wspólnego z uczuciem miłości, jakie mamy patrząc na własne dziecko. Możemy „kochać” naszych podwładnych, współpracowników, przełożonych, klientów i kontrahentów pomagając im się rozwijać – bo dobrze rozumiana miłość pozwala się rozwijać. Właściwie pojmowana miłość jest jak ptak z dwoma skrzydłami – z których jedno jest złożone z afirmacji, a drugie z wymagań. Oba skrzydła są tej samej wielkości i są tak samo ważne.

(Poniżej ciąg dalszy artykułu...)

Osobiście lubię obdarzać kogoś komplementami i uznaniem dla jego cech czy wyników pracy. To niewątpliwa przyjemność dla obu stron. Zdecydowanie łatwiej przychodzi mi ta forma wyrażania miłości i troski. Jednak do chwili przesłuchania audiobooka Gajdów nie zdawałam sobie sprawy, że moja miłość jest niepełna… Jest jak ptak z jednym skrzydłem...

Polecam tę książkę, a jeszcze bardziej dołączonego do niej audiobooka wszystkim osobom, które mają problem z egzekwowaniem zasad od swoich podwładnych, współmałżonków oraz dzieci. Gajdowie – małżeństwo chrześcijańskich psychoterapeutów – genialnie tłumaczą, czym jest rozwój i jak bardzo łączy się z miłością. Pomagają przemienić niekorzystne przekonania na temat wyrażania oczekiwań i egzekwowania we wspierające myśli, które pomagają otwarcie komunikować się z innymi.

Poza tym autorzy niezwykle przystępnie tłumaczą psychologiczne procesy dotyczące każdego z nas. Znakomicie ujmują zagadnienie poczucia własnej wartości (pisałam o tym w artykule pt. Po co przedsiębiorcy rozwój osobisty?), pokazują, jak właściwie pracować nad sobą i przytaczają wiele pouczających historii osób, które prowadzili podczas psychoterapii.

Z książki dowiesz się, jak prawidłowo rozumieć własne emocje oraz jak zarządzać własnymi myślami. Wiele stron poświęconych jest zmianie – zmianie samego siebie, jako nieodłącznej części rozwoju.

Cała publikacja i przekaz autorów jest ściśle powiązany z wiarą chrześcijańską. Gajdowie pokazują, jak właściwie interpretowane Pismo Święte spójne jest z poprawnie rozumianą psychologią. W publikacji wyraźnie widać ogromne doświadczenie psychoterapeutyczne autorów oraz ich głęboką teologiczną wiedzę. Niewątpliwie książka jest niezwykle cenna również dla ludzi o odmiennych poglądach religijnych.

<i>Rozwój. Jak współpracować z łaską.</i>

Pobierz bezpłatny poradnik

"6 złodziei czasu w życiu przedsiębiorcy i jak sobie z nimi poradzić"

6z_form
Zapisując się na kurs, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Monika Madejska

Coraz Lepszy Ekspert Rozwoju Talentów - pomaga małym i średnim przedsiębiorcom odkrywać ich mocne strony i na ich bazie budować skuteczne firmy. Rozwiązuje problemy z zarządzaniem sobą oraz ludźmi w biznesie. Specjalistka w dziedzinie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.