Obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Rozwój. Jak współpracować z łaską?, Marcin Gajda, Monika Gajda – obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Monika Madejska

Marcin Gajda i Monika Gajda to małżeństwo z prawie trzydziestoletnim stażem, które specjalizuje się w Chrześcijańskiej Terapii Integralnej. Mówiąc najprościej – uczą, jak rozmawiać, wyrażać swoje potrzeby i dzielić się… miłością. Bo ta – według nich – nie jest uczuciem, lecz konkretnym działaniem skierowanym na drugiego człowieka.

Temu tematowi poświęcili zresztą jedną ze swoich licznych publikacji pt. Rozwój. Jak współpracować z łaską?, która dla mnie okazała się jednym z największych odkryć tego roku... Dlaczego?

Już wyjaśniam.

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

  • w jaki sposób możemy na nowo zdefiniować miłość do drugiego człowieka,
  • dlaczego werbalizacja wymagań jest równie ważna, co pochwała...
  • … i jak współpracować z łaską. ;)


Jak współpracować z łaską – najważniejsze pytanie

Zdarzyło Ci się zwrócić uwagę osobie, której nie lubisz, że jej zachowanie jest niewłaściwe i zwyczajnie jej szkodzi? Powiedziałeś kiedyś obcej osobie, że oczekujesz od niej innego zachowania? Domyślam się, że nie…

Monika i Marcin Gajdowie w swojej książce zauważają, jak niezwykle rzadko zdarza się, że wyrażamy nasze zastrzeżenia i oczekiwania wobec osób, które nie pełnią ważnej roli w naszym życiu. To naturalne, ponieważ wyrażanie oczekiwań i egzekwowanie ustalonych zasad jest przejawem miłości do osób nam bliskich. Miłości, którą zbyt często utożsamiamy wyłącznie z udzielaniem wsparcia i prawieniem komplementów.

A tymczasem...

… „Miłość wyraża się przez afirmację i wymaganie”

Niemalże objawieniem były dla mnie powyższe słowa, których autorami są Monika i Marcin Gajdowie, autorzy książki Rozwój. Jak współpracować z łaską. Odnalazłam w niej rozwiązanie problemu, z którym borykam się ja i wiele osób, z jakimi miałam przyjemność pracować. Problem dotyczy trudności w wyrażaniu osobistych oczekiwań oraz egzekwowaniu czegoś, na co się z kimś umówiłam.

Problem, który pojawia się zarówno w relacji z dzieckiem, partnerem życiowym, rodziną, jak i współpracownikami czy klientami.

Gajdowie o miłości

Zagadnienie miłości, rozumianej przez małżeństwo Gajdów jako „akt skierowany ku dobru człowieka”, jest równie ważnym elementem życia osobistego, ale i zawodowego.

„Miłość jest konkretnym działaniem, które może być podjęte, lub też nie. Miłość nie jest uczuciem” – te słowa pomogły mi zrozumieć, że możemy „czynić miłość” względem osób związanych z nami zawodowo i nie ma to nic wspólnego z uczuciem miłości, jakie mamy patrząc na własne dziecko. Możemy „kochać” naszych podwładnych, współpracowników, przełożonych, klientów i kontrahentów pomagając im się rozwijać – bo dobrze rozumiana miłość pozwala się rozwijać. Właściwie pojmowana miłość jest jak ptak z dwoma skrzydłami – z których jedno jest złożone z afirmacji, a drugie z wymagań. Oba skrzydła są tej samej wielkości i są tak samo ważne.

Osobiście lubię obdarzać kogoś komplementami i uznaniem dla jego cech czy wyników pracy. To niewątpliwa przyjemność dla obu stron. Zdecydowanie łatwiej przychodzi mi ta forma wyrażania miłości i troski. Jednak do chwili przesłuchania audiobooka Gajdów nie zdawałam sobie sprawy, że moja miłość jest niepełna…

Jest jak ptak z jednym skrzydłem...

Rozwój. Jak współpracować z łaską? – dla kogo jest książka?

Polecam tę książkę, a jeszcze bardziej dołączonego do niej audiobooka wszystkim osobom, które mają problem z egzekwowaniem zasad od swoich podwładnych, współmałżonków oraz dzieci. Gajdowie – małżeństwo chrześcijańskich psychoterapeutów – genialnie tłumaczą, czym jest rozwój i jak bardzo łączy się z miłością. Pomagają przemienić niekorzystne przekonania na temat wyrażania oczekiwań i egzekwowania we wspierające myśli, które pomagają otwarcie komunikować się z innymi.

Poza tym Monika i Marcin Gajdowie niezwykle przystępnie tłumaczą psychologiczne procesy dotyczące każdego z nas. Znakomicie ujmują zagadnienie poczucia własnej wartości (pisałam o tym w artykule pt. Po co przedsiębiorcy rozwój osobisty?), pokazują, jak właściwie pracować nad sobą i przytaczają wiele pouczających historii osób, które prowadzili podczas psychoterapii.

Z książki dowiesz się, jak prawidłowo rozumieć własne emocje oraz jak zarządzać własnymi myślami. Wiele stron poświęconych jest zmianie – zmianie samego siebie, jako nieodłącznej części rozwoju.

Cała publikacja i przekaz autorów jest ściśle powiązany z wiarą chrześcijańską. Gajdowie pokazują, jak właściwie interpretowane Pismo Święte spójne jest z poprawnie rozumianą psychologią. W publikacji wyraźnie widać ogromne doświadczenie psychoterapeutyczne autorów oraz ich głęboką teologiczną wiedzę. Niewątpliwie książka jest niezwykle cenna również dla ludzi o odmiennych poglądach religijnych.

Mówiąc krótko – warto.

Monika i Marcin Gajdowie – o autorach
Monika i Marcin Gajdowie to małżeństwo mieszkające w niewielkiej wsi niedaleko Szczecina. Znani są przede wszystkim jako terapeuci chrześcijańscy w ośrodku terapii i doradztwa Pro Homine w Szczecinie i autorzy licznych poradników z zakresu komunikacji i rozwoju (m.in. Rodzice NASTOLATKA w akcji, Świątynia. Wprowadzenie do kontemplacji i Rozwój. Jak współpracować z łaską?). Autorzy Chrześcijańskiej Terapii Integralnej.

<i>Rozwój. Jak współpracować z łaską.</i>

Chcesz wejść na wyższy poziom?

Pobierz listę 52 książek biznesowych
na 52 tygodnie roku


Co zyskasz:

  • spokój – przestaniesz się zastanawiać, co czytać,
  • prestiż – dołączysz do przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes,
  • pewność – znajdziesz w tych książkach porady, które można wykorzystać w polskich realiach małej firmy, a nie w oderwanych od rzeczywistości światowych korporacjach.

52ksiazki_form2


Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Monika Madejska

Ekspert rozwoju talentów - pomaga małym i średnim przedsiębiorcom odkrywać ich mocne strony i na ich bazie budować skuteczne firmy. Rozwiązuje problemy z zarządzaniem sobą oraz ludźmi w biznesie. Specjalistka w dziedzinie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.