Sprzedaż Obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Negocjacyjne ZOO, Grzegorz Załuski – obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Anna Pudło

Negocjacyjne ZOO to bez wątpienia wyjątkowa książka.

Jej autor – Grzegorz Załuski – odpowiada w niej na wiele pytań, które każdego dnia zadają sobie przedsiębiorcy (i nie tylko) na całym świecie. Rozwiewa wątpliwości na temat tego, czym są negocjacje. Tłumaczy, jak za ich pomocą uzyskać to, na czym nam zależy, jak poradzić sobie z argumentacją przeciwnika i przy okazji odnieść sukces w negocjacjach. Wyjaśnia też, co to w ogóle znaczy „sukces w negocjacjach”.

A dlaczego właśnie Grzegorz Załuski powinien być tą osobą, której jako przedsiębiorca posłuchasz?

Zacznijmy od tego, że jest doświadczonym negocjatorem oraz czynnym mediatorem, doradcą i trenerem współpracującym z menedżerami i właścicielami firm oraz ekspertem mowy ciała (współpracuje z Body Language Institute w Waszyngtonie).

A o jego książce opowiem Ci za chwilę.

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

  • jak Grzegorz Załuski rozumie negocjacje,
  • co powinieneś wiedzieć o negocjacjach i negocjacyjnym ZOO i...
  • w jaki sposób rozmawiać, aby osiągnąć założone przez siebie cele.


Grzegorz Załuski i sukces w negocjacjach

Po co negocjujemy? Większość z nas odpowiedziałaby po prostu: “żeby wygrać i za wszelką cenę pokonać przeciwnika”. A to nie do końca prawda…

Wyobraź sobie, że negocjacje, to nie wojna, a… GRA. Gra, w której zamiast ciężkiej artylerii używasz konkretnych danych, emocji i taktyk. Oczywiste jest, że Twoim celem jest przekonać przeciwnika do tego, że masz rację, ALE UWAGA: nie za wszelką cenę.

Grzegorz Załuski w książce Negocjacyjne ZOO wyraźnie podkreśla, że aby można było w ogóle zasiąść do negocjacji, muszą być spełnione dwa warunki: chcesz coś osiągnąć, ale też MASZ COŚ DO ZAOFEROWANIA swojemu przeciwnikowi. Według Grzegorza Załuskiego negocjacje to właśnie WYMIANA, a nie jednostronne i bezwzględne zwycięstwo… W dodatku wymiana podszyta konkretnymi emocjami.

Porozmawiajmy o tym!

Emocje w negocjacjach

Wiadomo, że negocjacje obydwu stronom dostarczają silnych emocji, należy jednak pamiętać, że na końcu nie liczy się to, w jakim stanie emocjonalnym jesteśmy, a to, co udało nam się w negocjacjach osiągnąć. Pamiętaj zatem: w negocjacjach liczą się TWOJE FAKTY I ICH EMOCJE. To jedna z ważniejszych zasad negocjacji.

Dlaczego?

Bo praktycznie każda nasza decyzja jest podejmowana pod wpływem emocji, a później nasza podświadomość sprytnie ją sobie racjonalizuje. Nie wierzysz? To wyobraź sobie na przykład reklamę Coca-Coli pozbawioną całej tej emocjonalnej otoczki. Jej przekaz brzmiałby zatem tak: to bardzo słodki napój, w którego puszce znajduje się aż 7 łyżeczek cukru, dlatego jest on niezdrowy i psuje zęby, ale dużo ludzi go pije, bo im po prostu smakuje.

Czy widziałeś kiedyś taką reklamę Coca-Coli?

Chyba się domyślasz, dlaczego nie… Ten przykład jest tylko potwierdzeniem teorii, że praktycznie każdą decyzję podejmujemy na poziomie emocjonalnym i to właśnie emocje są naszą silną bronią w negocjacjach.

Wróćmy jednak do samej książki.

Negocjacyjne ZOO

Machiaveli mawiał, że dobry władca powinien być potężny jak lew i przebiegły jak lis. A jaki Twoim zdaniem powinien być skuteczny negocjator? Silny jak SŁOŃ, powolny jak ŻÓŁW, sprytny jak LIS, zwinny jak RYBA, czy może szybki jak GEPARD?

Grzegorz Załuski wykorzystał postaci zwierząt, aby przedstawić najczęściej spotykane profile negocjatorów. Każdy profil ma przypisane określone cechy, dzięki którym można rozpoznać typ rozmówcy, z którym mamy do czynienia. A to z kolei pozwoli nam opracować strategię i odnaleźć odpowiedni klucz w komunikacji z danym typem negocjatora.

Każdy z nich jest dokładnie omówiony przez autora. Dostajemy gotowe strategie i taktyki negocjacji, wskazówki, jak przygotować się do rozmowy i jak zachowywać w jej trakcie, a nawet jakich zwrotów używać w rozmowie z danym typem, aby osiągnąć sukces.

Pozwól, że dam Ci przedsmak tego, co czeka Cię podczas lektury książki Negocjacyjne ZOO. Posłuchajmy, co autor ma do powiedzenia w sprawie radzenia sobie z negocjatorem-słoniem:

„Zawsze zaczynaj od ogółu i przechodź do szczegółu. Pokazuj na początek obraz całości i podkreślaj to, czym ma owocować wasza współpraca. Strategia przeciągania liny, czyli siłowania się ze słoniem, zwykle się nie sprawdza.

Skup się na strategii rzeczowej, czyli na szukaniu wspólnych możliwości, na tym, co daje współpraca i połączenie waszych sił. Słoń najchętniej przyjmie główne punkty twoich propozycji i stojące za nim korzyści, bez wchodzenia w szczegóły operacyjne. Nie oznacza to oczywiście, że podczas negocjacji można być nieprzygotowanym na szczegółowe pytania. Najczęściej jednak słoń zada kilka takich pytań, żeby sprawdzić Twoją wiarygodność i rzetelność, aby zapewnić sobie właściwy poziom bezpieczeństwa w realizacji ustaleń.

Podczas negocjacji zachowaj naturalny spokój i w miarę możliwości utrzymaj tempo całego procesu inicjowane przez słonia. Nie oznacza to konformizmu i bezkrytycznego zgadzania się ze wszystkim, co proponuje lub mówi słoń, bo wtedy zostaniemy po prostu zdominowani. Należy jednak pamiętać, że ostatecznym celem tych negocjacji jest uzyskanie dobrego rezultatu, najlepiej z perspektywą długoterminowej współpracy.”

Negocjacyjne ZOO: hit czy kit?

Negocjacyjne ZOO. Strategie i techniki negocjacji w pigułce zawiera sporą dawkę wiedzy to pozycja, którą każdy przedsiębiorca powinien znać i stosować. Dzięki temu, że napisana jest prostym i przystępnym językiem, a autor posługuje się wymownymi obrazami zwierząt, szybko nauczymy się charakterystycznych dla każdego typu negocjatora cech, a to z kolei pozwoli nam szybciej zapamiętać strategie pracy z każdym z nich. Nie jest to jednak książka dla czytelnika, który szuka wiedzy teoretycznej i merytorycznych dywagacji – Grzegorz Załuski postawił na praktykę i prostotę, aby zastosowanie opisanych przez niego metod przebiegało szybko i skutecznie.

PS Polecam Ci wywiad z Grzegorzem Załuskim na antenie Polskiego Radia.

Grzegorz Załuski – o autorze

Grzegorz Załuski to pasjonat procesów negocjacyjnych, doświadczony negocjator, konsultant i trener biznesu. Przez kilkanaście lat pracy zawodowej zajmował wysokie stanowiska managerskie w największych firmach międzynarodowych. Obecnie realizuje się jako mediator, wpisany do wykazu instytucji i osób godnych zaufania w Sądzie Okręgowym w Warszawie.


Negocjacyjne zoo

Chcesz wejść na wyższy poziom?
Pobierz listę 52 książek biznesowych
na 52 tygodnie roku


Co zyskasz:

  • spokój – przestaniesz się zastanawiać, co czytać,
  • prestiż – dołączysz do przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes,
  • pewność – znajdziesz w tych książkach porady, które można wykorzystać w polskich realiach małej firmy, a nie w oderwanych od rzeczywistości światowych korporacjach.

52ksiazki_form2
Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Anna Pudło

Nadzoruje realizację strategii Coraz Lepszej Firmy i doradza Klientom w zakresie zwiększania efektywności i wydajności ich pracy. Uwielbia patrzeć, jak działania Coraz Lepszej Firmy realnie pomagają przedsiębiorcom i zmieniają ich firmy w dobrze naoliwione maszyny.