Efektywność

Jak długo pracują przedsiębiorcy w Polsce w porównaniu z pracownikami etatowymi? Obejrzyj WIDEO z cyklu BIZNESOWY QUIZ. Sprawdź swoją wiedzę o biznesie

Martyna Kosienkowska
Michał Bugno


Przedsiębiorco, co najczęściej myślą o Twojej pracy znajomi? Może powtarzają, że Ty to masz dobrze: szef nad głową Ci nie marudzi, sam decydujesz, kiedy wrócisz do domu, a urlop to możesz brać co chwilę, bo w końcu, kto Ci zabroni?

Hmm, czy coś w tym jest? Czy przedsiębiorcy rzeczywiście pracują mniej niż osoby zatrudnione na etacie? Przekonasz się, oglądając drugi odcinek Biznesowego Quizu.

Pytanie za 100 punktów

Jak długo pracują przedsiębiorcy? Quiz

Prawidłowa odpowiedź to… tego dowiesz się, oglądając Quiz. Daj nam znać w komentarzu pod filmem, jak to wygląda u Ciebie, jak długo pracujesz.

Tymczasem przyjrzyjmy się teraz bliżej wynikom badań i sprawdźmy, jak radzą sobie z czasem pracy przedsiębiorcy w Europie i na świecie.

Według raportu Eurostatu z 2021 r.:

 • przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników (czyli pracodawcy) mieli najdłuższy średni tydzień pracy – 46,0 godzin;
 • za nimi uplasowały się osoby samozatrudnione bez pracowników – 39,3 godziny;
 • pracownicy etatowi pracowali z kolei w 2021 roku średnio 35,6 godziny tygodniowo.

Jak pokazuje poniższy wykres, pracodawcy mieli najdłuższy średni tydzień pracy w większości krajów.

Liczba godzin pracy, wykres

Co myślisz o tych danych, Drogi Przedsiębiorco? Byłoby świetnie, gdybyś mógł powiedzieć: „ja jestem wyjątkiem, moja firma jest tak poukładana, że zjawiam się w niej dosłownie na 2-3 godziny dziennie”. I tego Ci życzę. Ale jak wielu przedsiębiorców może sobie na taki luksus pozwolić? Tego dowiesz się z quizu.

Praca ponad siły… zabija

Nie dla wszystkich to oczywiste, ale przepracowywanie się jest jak wbijanie kolejnego gwoździa do trumny swojej firmy… no i swojej własnej.

Jakie są tego konsekwencje…

Po pierwsze, zbyt wiele godzin pracy wpływa negatywnie na Twoją kreatywność i innowacyjność, a przecież jesteś w swojej firmie jednym z głównych twórców i wizjonerów. Gdy pracujesz zbyt długo, nie masz energii na wymyślanie nowych produktów czy usług i wprowadzanie w życie kreatywnych rozwiązań.

Po drugie, kiedy się przepracowujesz spada Twoja efektywność i produktywność.

Po trzecie życie osobiste i relacje zaczynają się rozsypywać.

Po czwarte, choć wydłużanie czasu pracy może przynosić krótkoterminowe korzyści, to w dłuższej perspektywie prowadzi do wypalenia zawodowego.

Jakie są jego objawy? Sprawdź, czy zauważasz je u siebie:

 • wyczerpanie fizyczne i emocjonalne
 • obniżony nastrój
 • chroniczne zmęczenie
 • ból głowy lub innych części ciała
 • bezsenność
 • niechęć do pracy
 • coraz większy dystans wobec innych
 • poczucie niekompetencji

Jeśli dostrzegasz u siebie te objawy, to koniecznie poszukaj pomocy u specjalisty, bo mogą świadczyć o wypaleniu zawodowym lub nawet depresji. Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jeśli natomiast jesteś dopiero na początku tej drogi, możesz samodzielnie, małymi krokami zacząć naprawiać sytuację i skracać swój czas pracy, równocześnie wykorzystując godziny w firmie znacznie bardziej efektywnie niż do tej pory.

Jak to zrobić?

Zacznij od uporania się z 6 złodziejami, którzy każdego dnia okradają Cię z Twojego czasu. Każdego z tych złodziei omawiamy w krótkim, bezpłatnym poradniku, który możesz pobrać poniżej.

Pobierz DARMOWY PORADNIK:

„6 złodziei czasu w życiu przedsiębiorcy
i jak sobie z nimi poradzić”Dowiesz się z niego:

 • Jak spokojnie wyrabiać się ze wszystkimi zadaniami i wychodzić z pracy 2 godziny wcześniej – bez żadnej szkody dla firmy. (strony 11-12)
 • Co dokładnie powiedzieć swoim pracownikom, by nigdy więcej nie zawracali Ci głowy wtedy, kiedy naprawdę potrzebujesz się skupić. (strony 25-26)
 • Dlaczego sprawdzenie maili to najgorsze, co możesz zrobić po przyjściu do firmy. I dlaczego rozpoczynanie pracy o 8 rano to prosta droga do niewyrabiania się z robotą.

6 złodziei czasu

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Martyna Kosienkowska

Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.

Michał Bugno

Przez 15 lat pracował jako dziennikarz sportowy – najpierw w Wirtualnej Polsce, a później w telewizji Polsat Sport. Jako reporter obsługiwał liczne wydarzenia najwyższej rangi, m.in. w piłce nożnej, sportach walki i sportach zimowych. Był korespondentem podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Przez 5 lat prowadził cykl wywiadów wideo „Sektor Gości” ze sportowcami. Obecnie realizuje projekty wideo w Coraz Lepszej Firmie. W wolnym czasie lubi żyć aktywnie – biegać, jeździć na rowerze lub na nartach i zdobywać górskie szczyty.