Inspiracje

„Nigdy nie powiedziałabym, że będę w takim miejscu” – Monika Miśkowiec [obejrzyj wideo z cyklu Coraz Lepsi Przedsiębiorcy. Kulisy budowania biznesu]

Martyna Kosienkowska
Michał Bugno


Kiedy w wieku niespełna 18 lat Monika Miśkowiec została mamą dziewczynki z zespołem Downa, postanowiła zrobić wszystko, żeby jej pomóc. To pragnienie zaprowadziło Panią Monikę dalej, niż się spodziewała. Dziś jako właścicielka Gabinetu Masażu i Terapii Dziecka MOKIKA w Czarnym Dunajcu wspiera nie tylko córkę. I walczy o rozwój swojej firmy nie tylko dla siebie – rodzice jej małych pacjentów twierdzą, że przemiana ich dzieci to dla nich prawdziwy cud.

Obejrzyj wideo i sprawdź, jak udało jej się osiągnąć tak wiele…

Czego możesz się spodziewać?

Pani Monika od początku swojego dorosłego życia realizuje jeden najważniejszy cel – wspierać Gabrysię.

„Mogę nazwać to misją życiową, bo chciałam wiedzieć, jak jej pomóc. Bo nie znałam żadnej osoby niepełnosprawnej, więc w ogóle nie wiedziałam, jak ten temat ugryźć. A bardzo mi zależało, żeby ona jak najfajniej funkcjonowała w społeczeństwie i jak najlepiej radziła sobie w swoim życiu.”

Niestety szczytny cel wcale nie sprawia, że Panią Monikę omijają przeszkody i problemy. Jest jednak coś, co nie pozwala jej się zatrzymać…

„Wiara w to, że mi się uda i wiara w Boga bardzo mocno pomagają przetrwać najtrudniejsze kryzysy wewnętrzne w człowieku. I jeśli się chce naprawdę, pomimo upadków jest się w stanie pójść dalej.”

A jak wyglądała biznesowa droga Moniki Miśkowiec?

Zaczęła od studiów z zakresu pedagogiki specjalnej oraz pracy w szkole integracyjnej i przedszkolach publicznych. W 2016 roku założyła działalność gospodarczą, bo prowadziła dodatkowe indywidualne zajęcia terapeutyczne i masaże. Na początku dojeżdżała do dzieci, później otworzyła niewielki gabinet w Zakopanem.

W końcu powstał Gabinet Masażu i Terapii Dziecka MOKIKA w Czarnym Dunajcu, który oferuje terapię funkcji poznawczych, wczesną interwencję logopedyczną, terapię ręki oraz trening umiejętności społecznych.

Rodzice małych pacjentów nie kryją wzruszenia, opowiadając o postępach swoich dzieci:

„On nie mówił praktycznie nic – twierdzi mama Wojtusia. [...] – Pani Monika na pierwszej wizycie powiedziała: »Nie przejmujcie się państwo, wszystko będzie dobrze«. W tej chwili prowadzi dialogi, rozmawia normalnie [...] już pisze, czyta biegle. [...] To, co Pani Monika zrobiła i to, co się wydarzyło, to jest cud”.

W pewnym momencie cudotwórczyni zrozumiała jednak, że jej samej też przydałoby się wsparcie. Leżąc na szpitalnym łóżku, trafiła na pierwsze szkolenie CLF – 10 kroków do zbudowania 10 razy większej firmy.

„Wysłuchałam i powoli wtedy zaczęło mi się rozjaśniać, że faktycznie nie kieruję tą firmą, tylko w niej sobie pracuję. Zupełnie nie umiałam wejść w rolę właściciela”.

Ale to wkrótce miało się zmienić…

Pani Monika skorzystała nie tylko z naszych miniszkoleń, ale także dołączyła do Programu Rozwoju Coraz Lepszej Firmy i postanowiła rozszerzać swoją wiedzę, uczestnicząc w kilku zaawansowanych szkoleniach dla przedsiębiorców.

Co Monika Miśkowiec dziś myśli o swojej firmie?

„Mam ustabilizowany system zarządzania. Wiem, co gdzie jest. Mam wpływ na to, jakie mam wydatki, jakie mam przychody. Mocno rozbudowaliśmy bazę mailingową. Rozpoczęliśmy współpracę z innymi terapeutami” – opowiada, zachęcając przedsiębiorców do ciągłego rozwoju.

„Czytajcie porządne książki rozwojowe i biznesowe. Zacznijcie od CLF-u, bo tam jest wszystko usystematyzowane i pokazane, na co po kolei zwrócić uwagę i co jest najważniejsze w biznesie.”

Panią Monikę to podejście doprowadziło to do dalej, niż sobie wyobrażała.

„Nigdy nie powiedziałabym, że będę w takim miejscu: że będę miała 3 gabinety, będę w stanie je prowadzić i będę z tego zadowolona.”

Wciąż przyświeca jej jeden cel, choć realizując go, myśli już nie tylko o swojej córce, ale o każdym małym pacjencie, który do niej trafia:

„Tak pokierować terapią, aby to dzieciątko jak najlepiej mogło korzystać z dobrodziejstw tego świata, żeby cieszyło się tym, co jest wokół niego, żeby dostrzegało wszystko na miarę swoich możliwości.”

A jaki jest Twój cel? Czy chciałbyś dojść dalej, niż na początku zakładałeś?

Kliknij w ten link i sprawdź, jak Program Rozwoju Coraz Lepszej Firmy może Ci pomóc.Martyna Kosienkowska

Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.

Michał Bugno

Przez 15 lat pracował jako dziennikarz sportowy – najpierw w Wirtualnej Polsce, a później w telewizji Polsat Sport. Jako reporter obsługiwał liczne wydarzenia najwyższej rangi, m.in. w piłce nożnej, sportach walki i sportach zimowych. Był korespondentem podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Przez 5 lat prowadził cykl wywiadów wideo „Sektor Gości” ze sportowcami. Obecnie realizuje projekty wideo w Coraz Lepszej Firmie. W wolnym czasie lubi żyć aktywnie – biegać, jeździć na rowerze lub na nartach i zdobywać górskie szczyty.