Strategia

Jak przedsiębiorcy zamierzają przetrwać 2021 rok – sprawdź szybko, co najbardziej pomoże Twojej firmie

Martyna Kosienkowska

Pewnie cały czas się zastanawiasz, kiedy koniec pandemii i jak przetrwać do tego momentu, prawda? Miałeś nadzieję, że najgorsze już minęło, że od stycznia coś się ruszy, że świat zacznie wracać do normy.

I co?

Rzeczywiście coś drgnęło, ale to za mało, żebyś mógł odrobić straty, żebyś pewnie stanął na nogach. Ani zakończenie lockdownu, ani rządowe dopłaty nie sprawią, że zapomnisz o tym, co było, nie sprawią, że wszystko będzie tak jak kiedyś.

Żeby przetrwać, potrzebujesz znacznie, znacznie więcej…

Nie jesteś w tym sam. W identycznej sytuacji znalazły się przecież setki tysięcy przedsiębiorców w Polsce. Dzielnie walczą o każdy kolejny tydzień na rynku.

I wiesz, co się stało?

Wielu z nich zrozumiało, czego tak naprawdę im trzeba. W dodatku postanowili walczyć nie tylko o to, żeby jakoś sobie poradzić. Znaleźli sposób na to, żeby ich firmy w tym roku urosły i nabrały takiej siły, jakiej żaden wirus nie da rady.

Sądzisz, że ich pomysły i u Ciebie przyniosłyby tak niesamowite efekty? Sprawdźmy…

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

  • co najbardziej wyniszcza przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa,
  • jaką lekcję właściciele małych i średnich firm wyciągnęli z tego, co działo się w 2020 roku,
  • jaki element jest ich prawdziwą, a nie papierową tarczą.


W listopadzie 2020 roku przeprowadziliśmy wśród przedsiębiorców badanie. Setki właścicieli firm poświęciło czas, by odpowiedzieć na pytania, które zadaliśmy im w ankiecie. To, co odkryliśmy, opracowując wyniki, ścięło nas z nóg.

Sam zobacz…

Pobierz raport tutaj


Co było najgorsze w 2020 roku?

Może pomyślałeś o tym, co i nam przyszło do głowy: wirus.

Ale to nie on. Nie covid najbardziej dał właścicielom małych i średnich firm w kość. Owszem, znalazł się na liście odpowiedzi, ale nie na pierwszym miejscu.

Nie, nie byli to również pracownicy na kwarantannie ani nawet klienci, którzy przestali kupować lub płacić za to, co już dostali...

Najgorsza była dla przedsiębiorców…

…niepewność.

Dla Ciebie również?

Najpierw właściciele firm borykali się z niewiadomą dotyczącą samego wirusa, potem z chaosem informacyjnym i niejasnymi wytycznymi dotyczącymi tego, co można, a czego nie. W końcu przyszło najgorsze – niepewność dotycząca działań rządu i bałagan związany z decyzjami, które podejmował z dnia na dzień.

Ludzie nastawieni na działanie zostali pozbawieni możliwości realizowania tego, co ich cechuje – radzenia sobie z problemem. Zostali zmuszeni do bierności, oczekiwania na informacje, walki z tym całym bajzlem. Stali się bezradni, z czym najtrudniej było się im pogodzić.

Co dokładnie mówili na ten temat? Sprawdź koniecznie w raporcie, który możesz pobrać na końcu artykułu.

A wiesz, co jest najlepsze? Znajdziesz w nim nie tylko diagnozę tego, co działo się w minionym roku, ale także wskazówki dotyczące rozwiązań, które pomogą Ci rozwijać firmę w 2021 roku.

No dobrze, zdradzę odrobinę już teraz…

Jakie biznesowe wnioski możesz wyciągnąć z tego, co się stało?

Okazuje się, że przed wybuchem pandemii wielu przedsiębiorców nie zwracało szczególnej uwagi na zabezpieczenie finansowe siebie i swojego biznesu, a większość podejmowanych przez nich decyzji dotyczyła wyłącznie najbliższej przyszłości.

A jak było u Ciebie? Też żyłeś od faktury do faktury?

Właściciele firm, którzy brali udział w naszym badaniu, już wiedzą, że budowanie poduszki finansowej i dywersyfikacja źródeł dochodu to elementy, których nie wolno pomijać.

Nie zamierzają też działać po omacku. Strategia na nowy rok to największe wyzwanie, któremu już zaczęli stawiać czoła. Mimo recesji, dzięki wdrożeniu odpowiednich działań, chcą wyjść na prostą.

Co konkretnie zamierzają zrobić? Szczegółowe odpowiedzi znajdziesz w raporcie. Nie sposób opisać wszystkich w tym tekście.

Teraz powiem tylko, że wielu z nich znalazło wsparcie w społecznościach skupionych wokół biznesu. W ten sposób mniej doświadczeni mogli uczyć się od tych, którzy działają na rynku od lat i niejeden kryzys mają za sobą.

Takie wsparcie daje między innymi nasze Forum Coraz Lepszych Przedsiębiorców, czyli zamknięta grupa na Facebooku, przeznaczona tylko dla uczestników Programu Rozwoju Coraz Lepszej Firmy.

Właściciele małych i średnich firm dostają tam pomoc od ludzi podobnych do nich – od przedsiębiorców. Pytają, robią wspólne interesy, ufają sobie.

Powiedz, proszę, czy to by Ci dzisiaj pomogło, gdybyś mógł korzystać z wiedzy i doświadczenia ludzi, którzy byli w tym samym miejscu, w którym Ty jesteś teraz, i doskonale rozumieją Twoje problemy?

Raport pokazał, że takie wsparcie uratowało wielu przedsiębiorców. Sprawdź koniecznie, co konkretnie mówią na ten temat osoby, które tak jak Ty znalazły się w ekstremalnie trudnej sytuacji.

A potem dokładnie przyjrzyj się temu…

Co przedsiębiorcy zamierzają zrobić już dzisiaj

To, co spotkało w 2020 roku Ciebie i innych właścicieli firm, to koszmar. Jeśli zdarzyło się, że miałeś ochotę uciec, rzucić to wszystko, poddać się, to znaczy… że jesteś człowiekiem. Wszystko z Tobą w porządku. Czytając raport, co chwilę będziesz się przekonywał, że inni też się tak czuli. Nie mogli spać, nie mogli jeść ani pracować, a włosów ubywało każdego dnia.

To naturalne dla każdego. Ale wiesz, co jest naturalne dla przedsiębiorcy? Że potrafi się podnieść nawet po takim kryzysie.

Ty też dasz radę. Tylko… nie rób tego sam. Podziel się ciężarem z innymi. Korzystaj z tego, co już wymyślili, sprawdź, jaki mają pomysł na swój biznes. Przekonaj się, co musieli przejść ze swoimi pracownikami i klientami, którzy nie chcieli płacić, „bo covid i nie wiadomo, co będzie”.

Śmiało. To nic nie kosztuje. Wpisując swojego maila, możesz tylko zyskać.

PS

W raporcie są nie tylko rozwiązania proponowane przez przedsiębiorców, ale także rady Pawła Królaka, założyciela Coraz Lepszej Firmy, który od lat doradza właścicielom małych i średnich biznesów. O tym, jak mu idzie, chyba najlepiej świadczy to, że w zeszłym roku pobiliśmy nasze rekordy sprzedaży. Sprawdź koniecznie, co poleca.

Pobierz bezpłatnie (0 zł)

Raport Polscy Przedsiębiorcy
w coraz trudniejszych czasach (2020-2021)Dowiesz się m.in.:

  • jak przedsiębiorcy zamierzają sobie poradzić w 2021 roku,
  • co i kto pomaga im przetrwać pandemię,
  • jakie biznesowe lekcje wyciągają z tego, co się dzieje
  • i czego najbardziej potrzebują, by się rozwijać i rosnąć.

raport_form

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Martyna Kosienkowska

Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.