Marketing

Chcesz robić videomarketing w swojej firmie? Zacznij od tych 5 pytań

Adam Mrowiec

Video pomogło wielu firmom się wybić. Nie mam tutaj na myśli reklamy w telewizji, na którą większości małych firm nie stać. Być może widziałeś materiał Dropboxa tłumaczący, jak funkcjonuje ich usługa, a może znasz film promujący Dollar Shave Club? Przykłady można by mnożyć i mnożyć. Te filmy przykuwają uwagę, jednocześnie w prosty sposób tłumacząc ideę, która kryje się za danym produktem czy usługą.

W Twojej głowie zrodził się pomysł opracowania video dla swojej firmy, nie masz w tym jednak żadnego doświadczenia? To częsty problem przedsiębiorców. Trzeba zdać sobie też sprawę z faktu, że dobre video wymaga nakładów finansowych, oraz z tego, że jego realizacja wymaga czasu. Jednak spokojnie! Właśnie dla takich osób powstał ten artykuł, będący swoistą checklistą, która pomoże Ci wystartować z realizacją pierwszego materiału.

(Poniżej ciąg dalszy artykułu...)

1. „Dlaczego?”. Dlaczego właściwie chcesz stworzyć video?

Od tego pytania warto zaczynać wszelkie projekty czy nawet mniejsze zadania. To pytanie nakierowuje nas na cel. Cel będący oczekiwaniem, jakie wiążemy z daną aktywnością. Jego sprecyzowanie wpływa na naszą motywację oraz uwalnia nasze ukryte zasoby, w formie np. kreatywności. Najbardziej znanym propagatorem takiego podejścia jest Simon Sinek – autor wielu biznesowych bestsellerów, który zaleca, aby wszelkie aktywności zaczynać od pytania „DLACZEGO?”.

2. Jaka jest komunikacja Twojej marki?

Zbierz w jedno miejsce wszystkie informacje dotyczące marketingu swojej firmy, m.in. główne korzyści, problemy, które rozwiązujecie, czy wyróżniki na tle konkurencji, jak i opis waszej grupy docelowej. Warto, abyś się tym informacjom przyjrzał i w razie potrzeby je zaktualizował. Te wiadomości powinny stanowić kręgosłup całej strategii marketingowej Twojej firmy. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji się nad nimi porządnie zastanowić, to warto zrobić to jak najszybciej.

3. W jakich mediach chcesz wykorzystać planowane video?

Obecnie możliwości jest naprawdę sporo, a będzie ich jeszcze więcej. Warto się zastanowić, gdzie planujemy opublikować nasz materiał, zanim przystąpimy do realizacji produkcji, ponieważ rodzaj mediów determinuje rozmiar, długość i charakter naszego video. Oczywiście istnieje też wiele sposobów dostosowania materiału do większej liczby typów mediów, ale i do tego też trzeba się wcześniej przygotować.

Co masz do wyboru?

 • YouTube – niby platforma video, a jednak dodatkowo największa wyszukiwarka po Google. Spora grupa ludzi, szukając odpowiedzi na swoje pytanie, robi to właśnie na tej platformie, oczekując filmu, który krok po kroku wytłumaczy dane zagadnienie.
 • Dostępne formaty video: 1:1, 16:9, 4:3, 9:16 (w Relacjach), możliwość prowadzenia transmisji LIVE

  Długość: dowolna (dla kont autoryzowanych).

 • Vimeo – dużo mniejsza i zgoła inna platforma video niż YouTube, jednak moim zdaniem warta uwagi ze względu na kilka rzeczy. Jakość publikowanych na niej materiałów jest dużo lepsza niż na YouTubie, więc Vimeo lepiej nadaje się dla tych branż, w których się ją szczególnie ceni. Kolejnym atutem jest możliwość większej kontroli prywatności danego materiału przy umieszczaniu video na naszej stronie. Wszystkie te opcje możemy w łatwy sposób ustawić w panelu klienta. Warto zwrócić uwagę, że z Vimeo w celach komercyjnych można korzystać wyłącznie posiadając konta płatne.
 • Dostępne formaty video: 16:9, możliwość prowadzenie transmisji LIVE

  Długość: dowolna (ogranicza nas wykupiony pakiet).

 • Facebook – to obecnie (stan na 2019 rok) największy portal społecznościowy, który mocno stawia na treści video, nagradzając je często większymi zasięgami.
 • Dostępne formaty video: 16:9, 1:1, możliwość prowadzenie transmisji LIVE, 9:16 (w STORIES)

  Długość: dowolna, do 2 godzin i 4GB w przypadku reklam

 • Instagram – portal społecznościowy należący do Facebooka, gdzie treści video jest cała masa.
 • Dostępne formaty video: 1:1, 9:16 (w STORIES i IGTV), możliwość prowadzenia transmisji LIVE w formacie 9:16

  Długość: różne w zależności od miejsca, do 60 sec. (w reklamach)

 • Twitter – portal społecznościowy charakteryzujący się krótkimi wiadomościami i dużą interakcją między użytkownikami. Tutaj treści video nie są aż tak chętnie konsumowane jak na Facebooku. Jeśli jednak tutaj znajduje się Twoja grupa docelowa, to warto udostępnić swoje video na tym portalu.
 • LinkedIn – portal skupiony wokół pracy, często wykorzystywany do rekrutacji pracowników na stanowiska specjalistyczne oraz coraz częściej do sprzedaży B2B. Od pewnego czasu również tutaj można zamieszczać natywnie materiały video.

Oczywiście opcji jest znacznie więcej, a wymieniłem tylko te najbardziej popularne.

4. Jaki jest Twój budżet?

Zadaj sobie również pytanie o budżet. Ceny video są bardzo różne i potrafią być naprawdę wysokie, ale jeśli przyjdziesz do agencji z jasno określoną wizją wysokości budżetu, będzie Ci po prostu łatwiej rozmawiać. Pamiętaj, będziesz także potrzebował budżetu na dystrybucję tego video.

5. Po czym poznasz, że pieniądze włożone w video zostały dobrze wydane?

To pytanie zmusza nas do dwóch rzeczy: z jednej strony do określania naszych oczekiwań względem wyników jakościowych i ilościowych, jakie chcemy osiągnąć, z drugiej do tego, aby określić sposób pomiaru tych wartości.

Gdy odpowiesz sobie na te kilka pytań, Twoje szanse na osiągnięcie doskonałych wyników wzrosną. Pamiętaj jednak, że tworzenie video to bardzo złożony proces – wymaga doskonałego przygotowania i pomocy doświadczonych w temacie specjalistów.

Pobierz kolekcję 100 pomysłów na duży rozgłos
bez wydawania dużych pieniędzy

Nietypowe rozwiązania marketingowe na zdobywanie klientów
i zwiększanie sprzedaży

100_pomyslow
Zapisując się na kurs, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Adam Mrowiec

Przedsiębiorca, marketer i szkoleniowiec. Od 2007 roku pomaga budować zyskowne firmy poprzez udoskonalenie działań marketingowych oraz sprzedażowych. Obecnie rozwija markę Doodle Wolf, oferującą skuteczne video animacje.