Marketing

Video marketing, czyli o kupowaniu oczami

Adam Mrowiec

Aby działać efektywnie i coraz sprawniej rozwijać swoją firmę, warto obserwować bieżące trendy. Trendy, które rosną w siłę i już teraz są niezwykle potężne, a w przyszłości mogą stać się wiodącym nurtem marketingowym. Dziś chciałbym zabrać Cię w pewną podróż. Po drodze przedstawię Ci kilka ciekawych faktów, które pokażą Ci, że takim właśnie trendem jest video marketing.

Ludzie coraz mniej czytają...

Zanim wypłyniemy na pełne morze, czas przyjrzeć się pogodzie i bezpiecznie podryfować przy brzegu. Jako przedsiębiorcy, posiadamy różne biznesy i co oczywiste, nasze produkty i usługi kierujemy do różnego typu klientów. Istnieje jednak jeden wspólny i podstawowy czynnik – wszyscy z nich są ludźmi (nawet jeżeli jesteś producentem karmy dla zwierząt, to i tak nie kupuje jej pies, a jego właściciel). Dlatego też, jeżeli znasz ich problemy, upodobania oraz zainteresowania – wtedy jest zdecydowanie łatwiej. A fakty są takie, że ludzie coraz mniej czytają. Potwierdzają to badania czytelnictwa, które średnio co dwa lata przeprowadza Biblioteka Narodowa. I tak, w 2015 roku zaledwie 37% Polaków sięgnęło po jakąkolwiek książkę. Jeszcze bardziej przerażający jest fakt, że to tendencja zniżkowa, bo wynik jest najgorszy od 1989 roku! A jak mówi dr Roman Chymkowski, osoby, które niechętnie sięgają po książki, niechętnie również czytają inne teksty, między innymi te w Internecie.

… wolą oglądać

Co zatem wybierają zamiast czytania? Z pomocą śpieszy badanie przeprowadzone przez Nielsen Audience Measurement, które mówi, że dokładnie w tym samym roku (2015)… statystyczny Polak oglądał telewizję średnio 4 godziny i 23 minuty DZIENNIE. I co najważniejsze – tutaj możemy zaobserwować tendencję zwyżkową! Z roku na rok ten czas się wydłuża! Widzisz więc, że ludzie, czyli Twoi klienci, zdecydowanie wolą oglądać, niż czytać. Jak myślisz, dlaczego? Powodów jest wiele, ale najpopularniejszy z nich to: zmęczenie po codziennych obowiązkach (oglądanie nie kosztuje tyle wysiłku, co czytanie), brak czasu (podczas oglądania można jednocześnie jeść, pracować, gotować i wykonywać szereg innych czynności) czy po prostu fakt, że z natury człowiek jest odrobinę leniwy i lubi jak wszystko jest mu podane na tacy. Myślisz, że dlaczego adaptacje filmowe cieszą się często większą popularnością, niż ich książkowe odpowiedniki? To zdecydowanie bardziej wygodne, włączyć i konsumować treść (oraz obiad :))

Na podstawie tych badań, sam możesz zauważyć, jakiego rodzaju treści pożąda Twój odbiorca. Aby skutecznie do niego trafić, musisz wziąć pod uwagę właśnie upodobania klienta, jego plan dnia czy codzienne nawyki. Tym bardziej, że – jak spekulują badacze i marketerzy – wraz z upływem lat różnice w konsumpcji pomiędzy video a tekstem, mają być jeszcze bardziej zauważalne, rzecz jasna na korzyść tego pierwszego. Oczywiście, nie nawołuję tutaj do całkowitego zrezygnowania z tekstu. Tekst nadal jest potrzebny – czego dowodem m.in. jest ten artykuł. Po prostu warto zacząć oprócz niego stosować video marketing, bo skoro Twój potencjalny odbiorca pragnie tego typu treści, grzechem byłoby mu odmówić.

Pięć interesujących faktów na temat video marketingu

Jeżeli pomimo tak jednoznacznych wyników badań, nadal jesteś sceptyczny w stosunku do treści video, pozwól, że przedstawię Ci pięć interesujących statystyk, myśli i danych. Mam nadzieję, że dzięki nim nabierzesz większego zaufania, ulegając urokowi i potędze video marketingu.

W 2017 roku nawet 74% ruchu w globalnej sieci może być generowane przez content video

Szacuje się, że w nadchodzącym roku prawie ¾ całego ruchu w sieci będzie generowane właśnie przez materiały video. Wynika to z kilku rzeczy: treść video jest łatwo przyswajalna, chętnie oglądana i zdecydowanie chętniej udostępniania w mediach społecznościowych. Nie wiem jak wygląda to u Ciebie, ale ja zdecydowanie częściej słyszę od znajomych „Zobacz to!”, niż „Przeczytaj to”. Jeżeli więc szukasz skutecznego sposobu na zwiększenie ruchu na Twojej stronie, blogu czy fanpejdżu – video marketing to temat nad którym zdecydowanie warto się pochylić.

97% marketerów twierdzi, że video pomogło im zwiększyć wśród użytkowników zrozumienie ich produktu/usługi

Ta myśl eksponuje kolejną niesamowicie istotną zaletę video marketingu: tłumaczenie skomplikowanych idei. Niektórzy przedsiębiorcy posiadają w swojej ofercie usługi, które są dosyć skomplikowane do wytłumaczenia. Jeżeli ktoś zna się na tym temacie, to dla niego problem nie istnieje. Co jednak w sytuacji, gdy masz do czynienia z klientem, który nie zna Twojej branży? Tutaj właśnie z pomocą przychodzi video. Jasno, szybko i klarownie możesz dzięki niemu opowiedzieć o sposobie działania produktu czy usługi, którą posiadasz. Czy można o niej napisać? Teoretycznie tak, ale może się okazać, że rozpiszesz się na kilka stron, a Twój klient po przeczytaniu, zamiast więcej będzie wiedział jeszcze mniej. Chyba nie chcesz go zniechęcić, prawda? Masz jedynie chwilę na zdobycie jego uwagi, dlatego powinieneś wykorzystać to do maksimum.

Jedna z czterech najpopularniejszych kategorii na YouTube to videa typu 'How to'

W dzisiejszych czasach ludzie co chwilę poszukują w internecie odpowiedzi na najróżniejsze pytania. Mają problemy i chcą je rozwiązać – jak najszybciej. Nic więc dziwnego, że serwis YouTube zdominowany jest przez właśnie poprzez videa poradnikowe, instruktażowe czy edukacyjne. Czy można lepiej się czegoś nauczyć, niż poprzez praktykę? Teoria nie trafia dostatecznie dobrze do ludzkiego umysłu. Jeżeli ktoś pokazuje czy opowiada, jak coś zrobić, nasz mózg przyswaja to zdecydowanie szybciej i łatwiej, niż w przypadku tekstu. Jeżeli dziecko chce nauczyć się wiązać buty, to łatwiej nauczy się, gdy będzie czytało listę kolejnych kroków, czy może jeżeli ktoś mu to pokaże? Przykład może trochę infantylny, ale dobitnie wyrażający ideę. Dlatego też warto, abyś zastanowił się jak Twoja firma może odpowiadać na potrzeby konsumenta. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś Ty również dzielił się wiedzą czy przemyśleniami na tematy, w których jesteś ekspertem. Twój klient na pewno doceni to, że mu pomagasz i rozwiązujesz jego problemy. Takie marki są doceniane. Świetnym przykładem może być kampania realizowana przez Castoramę we współpracy z chłopakami z kanału „5 sposobów na...” - publikowane przez nich filmy pokazujące jak tanio i kreatywnie stworzyć różne przedmioty codziennego użytku, uzyskują gigantyczne zasięgi.

84% klientów zdecydowało się na zakup produktu po obejrzeniu materiału video danej firmy

To, co niejednokrotnie jest podkreślane przez entuzjastów video marketingu to wysoka skuteczność sprzedaży po obejrzeniu video na temat produktu. Bardzo często ogląda = kupuje. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno ważnym elementem jest fakt, że video angażuje i przyciąga: jest coś hipnotyzującego w oglądaniu i słuchaniu opowieści o produkcie. Poza tym, dzięki video nadajesz swojej firmie większą dozę autentyczności. Co z tego, gdy napiszesz, że Twój produkt potrafi wszystko? Napisać można zawsze, a na tym etapie klient w żaden sposób nie może tego zweryfikować. Poza tym, ludzie z natury są odrobinę nieufni. Udowodnij, że Twoje obietnice mają pokrycie. Dlatego gorąco zachęcam Cię do tego, abyś nagrał video o swoim produkcie lub usłudze. Niech klient widzi, jak dzięki Tobie może rozwiązać swoje problemy. Niech widzi, że to naprawdę działa.

81% marketerów łączy zastosowanie video z bezpośrednim wzrostem sprzedaży

Na zakończenie coś o sprzedaży i zyskach z niej płynących. Video to świetne wyjście dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad narzędziem zwiększającym sprzedaż w firmie. Z pewnością duża skuteczność video w tym temacie, spowodowana jest elementami, które omawiałem wcześniej. Jeżeli w jasny i klarowny sposób przedstawisz klientowi swój produkt czy usługę, uwydatnisz ich mocne strony, a także pokażesz w jaki sposób możesz mu pomóc – masz ogromną szansę na sukces. Dorzućmy do tego jeszcze łatwą przyswajalność content video, popularność oraz nadanie autentyczności Twojej marce. Pamiętaj jednak, że sam fakt stworzenia i posiadania video, nie daje jeszcze gwarancji zysku. Musisz umiejętnie jeszcze je wykorzystywać. Analogicznie, sam fakt kupna bolidu nie uczyni z Ciebie kierowcy Formuły 1. Dlatego już niebawem przedstawię Ci jak skutecznie wykorzystywać materiały video w promocji Twojej firmy.

Mam nadzieję, że ta krótka podróż po najciekawszych trendach związanych z video marketingiem, uświadomiła Ci, jak potężne narzędzie jest w Twoich rękach. Wykorzystaj jego potencjał, odpowiadaj na potrzeby klientów i wyróżniaj swoją markę. Po prostu – stwórz swoje własne video!

Pobierz DARMOWY (0 zł) PORADNIK:

„100 pomysłów na duży rozgłos
bez wydawania dużych pieniędzy”Znajdziesz w nim m.in. odpowiedzi na pytania:

  • Tanio, łatwo czy szybko? Czym najłatwiej zrazić do siebie klientów? Odpowiedź Cię zdziwi
  • Co działa na klientów znacznie lepiej niż rabaty? (strona 3)
  • Jak raz na zawsze zmniejszyć do zera liczbę klientów niezadowolonych z Twoich produktów? (strona 4)
  • Kiedy warto przyznać rację awanturującemu się klientowi (nawet gdy to on się myli), by zdobyć dzięki temu więcej nowych klientów? (strona 6)

100pom-form

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Adam Mrowiec

Przedsiębiorca, marketer i szkoleniowiec. Od 2007 roku pomaga budować zyskowne firmy poprzez udoskonalenie działań marketingowych oraz sprzedażowych. Obecnie rozwija markę Doodle Wolf, oferującą skuteczne video animacje.