Marketing

Jak zaplanować swój video content w praktyce?

Adam Mrowiec

Współczesny marketing – zamiast nachalnego bombardowania odbiorcy swoimi komunikatami – w dużej mierze opiera się na działaniach ułatwiających klientowi zainicjowanie interakcji z marką. Jednym z głównych nurtów tzw. inbound marketingu jest content marketing, w ramach którego możemy wyróżnić video content, czyli po prostu tworzenie treści wideo nastawionych na dzielenie się wartością ze społecznością oraz angażowanie jej do interakcji.

Tworzenie treści ma wiele korzyści: poczynając od pozytywnego wpływu na widoczność naszej marki w wyszukiwarce, aż po edukację naszych klientów przez budowę pozycji eksperta. Tworzenie treści przydaje się też w momencie, w którym wydajemy znaczne budżety na kampanię reklamową w serwisie Facebook – wtedy reklamy możemy kierować na różne artykuły, co pozwala podnieść skuteczność i obniżyć cenę tych reklam. Warto tutaj zauważyć, że drugą co do popularności wyszukiwarką na świecie jest YouTube, na którym to możemy zaistnieć wyłącznie z treściami wideo. Poniższy artykuł powstał w celu ułatwienia Ci zaplanowania i realizacji swoich działać videocontentowych.

(Poniżej ciąg dalszy artykułu...)

Gdy tworzymy content, często się zdarza, że dochodzimy do momentu, w którym nie wiemy, na jaki temat napisać artykułów lub nagrać wideo. Tutaj pojawia się pytanie…

Skąd brać tematy?

Pierwszym narzędziem, które możesz wykorzystać, jest kalendarz. Poważnie, kalendarz! Planując tematy swoich wideo, możesz nawiązać do różnych świąt, które obchodzimy. Możesz również wykorzystać różne dni międzynarodowe, np. międzynarodowy dzień czekolady.

Warto tworzyć własną listę inspiracji. W momencie, gdy widzisz coś ciekawego/inspirującego, zapisz to na swoim komputerze w specjalnym folderze do tego przeznaczonym. Nie łudź się, że za jakiś czas będziesz pamiętał tę inspirację.

Dobrym sposobem zdobywania tematów na treści wideo są stare artykuły z naszego bloga. Wybierz te najpopularniejsze i po prostu opracuj je na nowo w formie wideo.

Kolejnym źródłem pomysłów może być Google Trends. Jest to serwis Google udostępniający informacje na temat liczby, pochodzenia, zależności od czasu i głównych regionów zapytań kierowanych do wyszukiwarki Google (źródło WIKI). Dzięki temu serwisowi możemy zaobserwować popularne tematy, którymi interesują się obecnie internauci, i nawiązać do nich w naszym wideo. Ma to jeden plus, który zarazem jest minusem. Otóż treści bazujące na trendach mogą wygenerować duży ruch w krótkim horyzoncie czasowym, długoterminowo mogą się jednak okazać klapą.

No i przede wszystkim rozmawiaj, ile się da, ze swoimi klientami, bo oni są chyba jednym z najlepszych źródeł inspiracji.

Gdzie publikować?

W momencie, gdy masz już pomysł na tematy swojego contentu video, czas zastanowić się, na jakiej platformie najlepiej będzie je publikować. Moim zdaniem najwięcej można zyskać, publikując na YouTube, ze względu na jego dużą popularność, ale też sposób wyszukiwania treści. Takie wideo warto wspomóc krótszymi materiałami promującymi dany odcinek w naszych innych kanałach Social Media. Tutaj warto zaplanować cały schemat promocji kolejnych odcinków publikowanych na YouTube. Ważne, aby był w miarę powtarzalny. W celu optymalizacji czasu potrzebnego na promocję dobrze jest skorzystać z narzędzia do zarządzania publikacjami w Social Media. Dzięki takiemu narzędziu możesz zaplanować swoje posty do przodu i – co chyba najważniejsze – zarządzać wieloma kanałami komunikacji z jednego panelu.

Takich narzędzi obecnie jest ogromny wybór: Buffer, Sprout Social, Hootsuite, MeetEdgar i wiele, wiele innych. Po dokonaniu wyboru narzędzia, należy określić czas, który będzie najbardziej odpowiedni dla publikowania Twoich treści. W tym celu musisz wrócić do swojej marketingowej persony, czyli avatara przedstawiającego Twojego idealnego klienta. Zastanów się, kiedy i w jakich okolicznościach może chcieć zapoznać się z przygotowywanymi przez Ciebie treściami. Następnie obserwuj, czy to się sprawdza.

Monitoruj i skaluj

Monitoruj zaangażowanie, liczbę interakcji na 1000 fanów i ogólną widoczność posta. Pozwoli Ci to przeprowadzać skuteczną ewaluację w celu efektywniejszej komunikacji i podejmowania bardziej trafnych decyzji.

Zanim przystąpisz do promocji, warto, abyś przygotował wcześniej:

  • Mailing informujący o nowym odcinku;
  • Wideozajawkę, najlepiej długości 5–10 sek.;
  • Posty na inne swoje kanały komunikacji;
  • Zdjęcia z planu nagraniowego.

Zastanów się też nad influencerami, którzy docierają do Twojej grupy docelowej, i zaproś ich do współpracy przy dzieleniu się informacjami o nowych publikacjach. Stwórz też listę miejsc w internecie, gdzie bywają Twoi odbiorcy, i postaraj się, aby pojawiła się tam informacja o Twoim kanale, a najlepiej o konkretnym odcinku.

WAŻNE:

Gdy myślisz o działalności na YouTube, musisz wiedzieć, że ilość ruchu, który wygenerujesz w pierwszych dniach od publikacji swojego materiału, wpływa bardzo mocno na to, jak często YouTube będzie wyświetlał Twoje wideo jako proponowane. Dlatego warto skumulować swoje działania promocyjne w pierwszych 3 dniach od wstawienia materiału. Aby to się udało, musisz je wcześniej zaplanować oraz dogadać się przed publikacją ze wszystkimi partnerami.

Na początek najlepiej zaplanować serię 12 odcinków, zapewni Ci to ramówkę na 3 miesiące przy publikacji raz na tydzień (to bardzo dobra, optymalna częstotliwość). Odcinki najwygodniej nagrywać seriami, abyś nie musiał wielokrotnie rozkładać sprzętu czy angażować osób do pomocy. Pamiętaj tylko o tym, że po 5 godzinach nagrań możesz już być zmęczony i będzie to widać na filmach.

Ciekawym pomysłem jest uzupełnienie nagrania przerywnikami z naszej codziennej pracy, dlatego nagrywaj, ile się da. Występujesz na konferencji? Nagraj to! Jesteś służbowo w ciekawym miejscu? Nagraj to! I tak dalej. Te materiały naprawdę się przydadzą, a w momencie, gdy nagrywasz je samodzielnie (lub robi to ktoś z Twojego zespołu), są one unikatowe.

Podsumowując…

Z doświadczenia wiem, że zaplanowanie procesu kreatywnego, a tym niewątpliwie jest tworzenie video contentu, i zamknięcie go w konkretne ramy powoduje uwolnienie potencjału kreatywności, jaki drzemie w nas i naszym zespole. Dlatego wierzę, że skorzystanie z tego krótkiego poradnika pomoże Ci stworzyć naprawdę wartościowy kanał wideo, który będzie nieść ogromną wartość dla Twojego grona odbiorców, a Tobie pomoże zbudować z nimi relację, która przełoży się na widoczność Twojej marki – a ta na Twoje zyski.

Pobierz kolekcję 100 pomysłów na duży rozgłos
bez wydawania dużych pieniędzy

Nietypowe rozwiązania marketingowe na zdobywanie klientów
i zwiększanie sprzedaży

100_pomyslow
Zapisując się na kurs, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Adam Mrowiec

Przedsiębiorca, marketer i szkoleniowiec. Od 2007 roku pomaga budować zyskowne firmy poprzez udoskonalenie działań marketingowych oraz sprzedażowych. Obecnie rozwija markę Doodle Wolf, oferującą skuteczne video animacje.