Strategia

„Biznesowa (r)ewolucja” – jak przedsiębiorcy radzą sobie w polskim nieładzie. Raport Coraz Lepszej Firmy

Martyna Kosienkowska

Zastanawiam się, jak nie dać się frajerzyć temu państwu”.

Biorę na klatę i walczę”.

Przenoszę biznes za granicę”.

Traktuję każdą okoliczność jako impuls do wzrostu. Bądź wojownikiem, a nie ofiarą”.

Moje plany są ciche… nie wybiegam… jestem po tragicznych przeżyciach, ten rok był bardzo trudny dla mnie. Na pewno będę ostrożna…

Tak mówili przedsiębiorcy, których spytaliśmy o to, jak radzili sobie z wyzwaniami w 2021 roku i jak widzą swoją najbliższą przyszłość.

A Ty, co byś odpowiedział?

Jak udaje Ci się prowadzić firmę w bałaganie, niepewności, absurdach prawnych? Co planujesz w obliczu inflacji, trudnej sytuacji na rynku pracy czy szalejących cen gazu? Przedsiębiorcy próbują działać na różne sposoby, ale większość z nich łączy jedno – bez walki się nie poddadzą, choć są już bardzo zmęczeni.

Dlatego ważna jest każda pomoc i każdy pomysł.

Sprawdź, jak właściciele firm oceniają swoje przychody i koszty, możliwość pozyskania klientów, dostępność wykwalifikowanych pracowników, zmiany w przepisach i prawie czy ilość czasu, jaki poświęcają swoim biznesom.

Dowiedz się, jak oceniają swoje szanse, w jakiej kondycji są ich firmy i co stanie się z nimi w najbliższych miesiącach.

Czy myślisz podobnie jak oni? Może wpadłeś na lepsze rozwiązanie problemów… A może przegapiłeś coś, co pomoże Ci przetrwać i rozwijać biznes?

Przekonajmy się…

„Biznesowa (r)ewolucja – polscy przedsiębiorcy w obliczu zmian z 2021 i 2022 roku”

Coroczny raport Coraz Lepszej Firmy powoli staje się tradycją. Ankieta, którą przeprowadziliśmy w listopadzie 2021, jest rozwinięciem raportu z 2020 roku. Po raz kolejny zależało nam na zdobyciu informacji wprost od polskich przedsiębiorców i zapoznaniu się z ich subiektywną oceną – chcieliśmy się dowiedzieć, jak postrzegają zmiany zachodzące w gospodarce, jak bardzo wpłynęły one na funkcjonowanie ich firm i jakie działania w związku z nimi podjęli.

Na nasze pytania odpowiedziało 375 właścicieli różnej wielkości firm.

Wykres 1
Wykres: Ilu pracowników zatrudniasz?

Większość z nich to doświadczeni przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje biznesy ponad 10 lat.

Wykres 2
Wykres: Jak długo prowadzisz firmę?

Co zdradzili w raporcie? Zacznijmy od dobrych wiadomości…

Jak oceniasz ogólną kondycję swojej firmy w 2021 roku w porównaniu do roku 2020?

Odpowiadając na powyższe pytanie, nasi ankietowani mogli zaznaczyć od 1 gwiazdki (bardzo źle) do 10 gwiazdek (bardzo dobrze).

Jak myślisz, jaki był wynik? Co Ty byś zaznaczył?

Ponad połowa badanych przyznała swoim firmom 8, 9 lub 10 punktów. Co to oznacza? Najprawdopodobniej przedsiębiorcy, jak zwykle, szybko dostosowali się do trudnych warunków: nauczyli się funkcjonować w obowiązującym reżimie sanitarnym, oswoili pracę zdalną i powoli zaczęli wracać do normy.

Wykres 3
Wykres: Jak w skali od 1 do 10 (gdzie 1 = bardzo źle, 10 = bardzo dobrze) oceniasz ogólną kondycję swojej firmy w 2021 roku w porównaniu do roku 2020?

Mimo bardzo trudnego 2020 roku wielu z nich zebrało wszystkie siły, żeby w 2021 stawić czoła pandemii oraz wynikającym z niej ograniczeniom. I naprawdę dawali sobie radę. Kto mógłby się spodziewać, że w tak trudnej sytuacji przyjdzie im się mierzyć nie tylko z czynnikami, na które nie mamy wpływu – jak wirus – ale i z tymi, które są zależne od ludzi – przepisami?

No tak, wszyscy mogliśmy się tego spodziewać. Właściwie nie ma się czemu dziwić. Ale do Polskiego Ładu wrócimy za chwilę. Na razie przyjrzyjmy się innemu ważnemu dla przedsiębiorców obszarowi…

Jak oceniasz dostępność wykwalifikowanych pracowników na rynku i jakość zgłoszeń rekrutacyjnych w swojej firmie?

W tym przypadku odpowiedzi respondentów nie są już tak optymistyczne.

Niemal połowa przedsiębiorców (48,27%) oceniła, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich zła. Pośrodku skali znalazło się 43,2% odpowiedzi naszych ankietowanych. Najbardziej optymistyczne odpowiedzi (9/10 i 10/10) pojawiały się zdecydowanie najrzadziej – w sumie 2,7% wszystkich odpowiedzi.

Wykres 4
Wykres: Jak w skali od 1 do 10 (gdzie 1 = bardzo źle, 10 = bardzo dobrze) oceniasz dostępność wykwalifikowanych pracowników na rynku i jakość zgłoszeń rekrutacyjnych w swojej firmie w porównaniu do ubiegłego roku?

Oto, co mówili przedsiębiorcy o obecnej sytuacji:

Dramat. Ciężko zrekrutować kogokolwiek, a 3 z 4 zrekrutowanych pracowników zwalniam po lub w trakcie okresu próbnego”.

Jest fatalnie. Nie ma ludzi wykwalifikowanych, chętnych do pracy”.

Szukam na wszelkie możliwe sposoby. Poruszam niebo i ziemię. Znalezienie wykwalifikowanych pracowników do mojej produkcji graniczy z cudem”.

A co Ty o tym sądzisz? I jaki masz pomysł na znalezienie specjalistów?

Nasi ankietowani, którzy kiepsko oceniają dostępność odpowiednich ludzi, zapytani o to, co zamierzają w związku z tym zrobić, wskazywali m.in. na następujące działania:

 • nie mam pomysłu, bo nie ma ludzi do pracy – 12,90%,
 • buduję istniejący zespół (szkolenia, lepszy onboarding) – 11,29%,
 • szkolę pracowników od zera – 9,14%,
 • zmieniam proces rekrutacji – 6,45%,
 • dbam o wizerunek firmy – 5,91%,
 • zamieszczam ogłoszenia – 4,3%,
 • dbam, żeby moja oferta była konkurencyjna – 3,76%,
 • wdrażam lekcje Coraz Lepszej Firmy – 3,23%,
 • przyjmuję pracowników z polecenia – 2,69%,
 • szukam pracowników z innych krajów lub regionów Polski – 2,15%.

(Pełną listę rozwiązań znajdziesz oczywiście w raporcie).

Ciekawe jest, że niektórzy przedsiębiorcy, zamiast szukać odpowiednio wykwalifikowanych osób, zatrudniają niewykwalifikowane i… sami uczą je wszystkiego od zera.

Szukam ludzi z odpowiednimi predyspozycjami, a nie kwalifikacjami, następnie ich szkolę. Dotyczy to pracowników produkcyjnych, w ten sposób mam dobrych pracowników”.

Zatrudniam niewykwalifikowanych i wdrażam. Opracowałam program wdrożeniowy, przeprowadziłam wartościowanie stanowiska i podzieliłam je na kilka szczebli, stwarzając »ścieżkę kariery«. Dzięki temu pozyskuję nisko wykwalifikowanego pracownika do części zadań i stwarzam mu możliwość awansu i kariery w firmie”.

Zatrudniamy »zerówkę« i szkolimy, efekty nie są oszałamiające, ale tak było od zawsze w naszej firmie”.

Zatrudniam osoby bez doświadczenia, wdrażam je i szkolę na własny koszt”.

W odpowiedziach, co szczególnie nas cieszy, jako rozwiązanie bolączek pracodawców pojawia się również wdrażanie lekcji Programu Rozwoju i zaawansowanych programów szkoleniowych Coraz Lepszej Firmy.

Bardziej przykładam się do rekrutacji, powtarzam Wasze szkolenie z rekrutacji. :)

Czytam forum CLF i słucham kursów. Zmieniam ogłoszenia, aktywuję różne kanały pozyskiwania pracownika”.

Korzystam ze szkoleń CLF, np. Niewidzialna Przewaga”.

Buduję nowe, inne ogłoszenia wg sugestii zawartych w szkoleniu CLF :)”.

Miło byłoby zostać przy takich rozwiązaniach, ale pora przejść do tej części raportu, w której padło najwięcej negatywnych odpowiedzi…

Jak oceniasz wpływ zmian w przepisach i prawie (np. Polski Ład) na swoją firmę?

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń.

Aż 134 osoby zaznaczyły w ankiecie 1 gwiazdkę, czyli przyznały nowym rozwiązaniom prawnym najniższą możliwą ocenę, 47 respondentów zakreśliło 2 gwiazdki, a 67 – 3 gwiazdki. Oznacza to, że grupa, która ocenia zmiany bardzo źle, stanowiła wśród ankietowanych większość – 248 osób z 375, czyli 66,14% badanych.

Nieco mniejszą grupę stanowili ankietowani, którzy ocenili zmiany w przepisach jako neutralne. Znalazło się w niej 107 przedsiębiorców, co stanowi 28,53% uczestników badania.

Najmniej osób jest zdania, że zmiany w prawie pozytywnie wpływają na ich firmy. Tak odpowiedziało jedynie 20 osób, czyli 5,33% pytanych.

Wykres 5
Wykres: Jak w skali od 1 do 10 (gdzie 1 = bardzo źle, 10 = bardzo dobrze) oceniasz wpływ zmian w przepisach i prawie (np. Polski Ład) na swoją firmę w porównaniu do ubiegłego roku?

Jakie wypowiedzi znajdziemy wśród przedstawicieli najliczniejszej grupy?

Naprawdę potrzeba tutaj dodatkowego komentarza? :) Polski Wał chyba żadnemu przedsiębiorcy nie wyjdzie na dobre”.

Brak słów… to przede wszystkim skandal, w jakim trybie to wprowadzili”.

Zbieram informacje. Nie jestem optymistką, jeśli chodzi o »Polski Ład«. Uważam, że przedsiębiorca będzie miał więcej obowiązków, będzie płacił wyższe podatki i jak już się zdążyliśmy przyzwyczaić, jesteśmy traktowani jak potencjalni przestępcy skarbowi. To bardzo smutne”.

Mimo wszystko właściciele firm starają się jednak znaleźć rozwiązanie…

Jak przedsiębiorcy poradzą sobie w 2022 roku z Polskim Ładem i innymi trudnościami?

Wszystkie odpowiedzi znajdziesz oczywiście w naszym raporcie.

Udostępniamy go w pełnej wersji zupełnie za darmo, bo mamy nadzieję, że dostrzeżesz w nim zarówno inspiracje, jak i praktyczne rozwiązania choć części swoich problemów.

Śmiało, pobierz raport i działaj.

Tak, sytuacja jest trudna. Tak, znowu czeka Cię walka o Twój biznes. I tak – otoczenie, zamiast wspierać, rzuca Ci kłody pod nogi.

Ale nie poddasz się, prawda? Jesteś przedsiębiorcą. W swoim DNA masz energię, upór i wiarę we własne możliwości. Tym razem też sobie poradzisz. A jeśli zechcesz, chętnie Ci pomożemy.

Pobierz bezpłatnie raport

„Biznesowa (r)ewolucja
– polscy przedsiębiorcy w obliczu zmian z 2021 i 2022 roku”Zyskaj:

 • konkretne rozwiązania stosowane przez przedsiębiorców w obliczu takich kryzysowych sytuacji, jak m.in.: brak rąk do pracy, spadające przychody, Polski Ład;
 • informacje o tym, co robią firmy, które dobrze sobie radzą z aktualną rzeczywistością, a jak działają te, którym idzie trochę gorzej;
 • nasze rekomendacje, jak pokonywać najczęstsze problemy w małych i średnich firmach…
 • …i wiele, wiele więcej!


Raport Biznesowa rewolucja 2022

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Martyna Kosienkowska

Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.