Inspiracje

3 ważne lekcje, których udzielił kiedyś Steve Jobs

Anna Pudło

Steve Jobs to współzałożyciel Apple Inc., ikona rewolucji informatycznej oraz wielki wizjoner. To w jego garażu kilkadziesiąt lat temu powstał pierwszy komputer Apple, to dzięki niemu używamy dzisiaj iPhonów, iPadów, iPodów, iMaców, MacBooków i innych sprzętów z logo nadgryzionego jabłuszka. To dzięki niemu firma Apple Inc., jest dzisiaj jednym z największych producentów komputerów na świecie.

W 2005 roku, podczas wręczenia dyplomów na Uniwersytecie Stanforda, Jobs podzielił się z absolwentami 3 historiami. Historiami, których powinien wysłuchać każdy z nas, niezależnie od tego na jakim etapie życia aktualnie się znajduje.

1. Connecting the dots (Łączenie punktów)

Jobs nigdy nie ukończył studiów. Studiował co prawda przez pół roku (uważał to jednak za stratę czasu i pieniędzy jego przybranych rodziców), a przez kolejne 18 miesięcy chodził na zajęcia jako wolny słuchacz. Jednym z jego wyborów były zajęcia z kaligrafii. Pewnie zastanawiasz się, jaki to ma związek z sukcesem, który osiągnął? Dziecinnie prosty – gdyby nie te zajęcia, Mac nie miałby wielu wzorów czcionek, proporcjonalnie rozmieszczonych znaków, słowem: takiej pięknej typografii, do jakiej dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni.

Jaki płynie wniosek z tej historii? Pozwól, że zacytuję Jobsa: Nie możesz łączyć punktów patrząc w przyszłość; można je jedynie łączyć patrząc wstecz. Trzeba więc ufać, że w jakiś sposób wydarzenia te połączą w przyszłości. Musisz w coś wierzyć – w przeczucie, przeznaczenie, życie, karmę, w cokolwiek…

2. Love and lost (Miłość i strata)

W wieku 20 lat Jobs razem ze Stevem Wozniakiem stworzył w garażu swoich rodziców pierwszy komputer Apple. Przez 10 lat obydwaj ciężko pracowali, aby uczynić ze swojej firmy giganta – 2 miliardowy biznes zatrudniający ponad 4 tysiące osób. Steve był przed trzydziestką, gdy został ze swojej firmy zwolniony, stracił to, nad czym pracował tyle lat. Nie poddał się jednak i rozpoczął od nowa – otworzył firmę NeXT, później Pixar (najlepsze na świecie studio produkujące animacje). W związku z nadzwyczajnym obrotem spraw, Apple kupiło NeXT, więc Jobs znów powrócił do firmy, którą zbudował. Co dało mu siłę, aby walczyć?

Jestem przekonany, że jedyną rzeczą, która dawała mi siłę, by iść ciągle naprzód było to, że kocham to, co robię. Praca wypełni dużą część Twojego życia, zatem jedyną możliwością, by być w pełni usatysfakcjonowanym, jest dobrze pracować. Jedynym sposobem, by dobrze pracować, jest robienie tego, co uważasz za wspaniałe zajęcie. Jeżeli jeszcze tego nie znalazłeś, szukaj dalej. Nie spoczywaj, szukaj, dopóki tego nie znajdziesz. Nie odpuszczaj.

3. Dead (Śmierć)

Jobs codziennie rano zadawał sobie pytanie: „Jeżeli dzisiaj byłby ostatni dzień mojego życia, czy chciałbym robić to, co zamierzam dziś robić?” Jeżeli jego odpowiedź brzmiała „nie” przez zbyt wiele dni z rzędu, wiedział, że musi coś w swoim życiu zmienić. To wszystko bowiem do czego przywiązujemy dużą wagę, to wszystko co nas blokuje – oczekiwania otoczenia, duma, strach przed porażką – w obliczu śmierci nagle okazuje się mało ważne.

Jobs apeluje: Nasz czas jest ograniczony, więc nie marnujmy go na życie życiem innych. Nie dajmy złapać się w dogmat, nie żyjmy koncepcjami myślenia innych ludzi. Nie pozwólmy, by opinie innych zagłuszyły nasz własny wewnętrzny głos. I co najważniejsze – miejmy odwagę podążać za głosem naszego serca i intuicji. One w jakiś sposób już wiedzą, kim naprawdę chcemy być. (...) Pozostańmy głodni. Pozostańmy nienasyceni.

Stay Hungry. Stay Foolish. I z tymi słowami Was zostawiam…

Przemówienie Steve’a Jobsa na Uniwersytecie Stanforda możesz obejrzeć poniżej.

Chcesz wejść na wyższy poziom?

Pobierz listę 52 książek biznesowych
na 52 tygodnie roku


Co zyskasz:

  • spokój – przestaniesz się zastanawiać, co czytać,
  • prestiż – dołączysz do przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes,
  • pewność – znajdziesz w tych książkach porady, które można wykorzystać w polskich realiach małej firmy, a nie w oderwanych od rzeczywistości światowych korporacjach.

52ksiazki_form2


Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Anna Pudło

Nadzoruje realizację strategii Coraz Lepszej Firmy i doradza Klientom w zakresie zwiększania efektywności i wydajności ich pracy. Uwielbia patrzeć, jak działania Coraz Lepszej Firmy realnie pomagają przedsiębiorcom i zmieniają ich firmy w dobrze naoliwione maszyny.