Inspiracje

Życzenia dla naszych Coraz Lepszych Przedsiębiorców

Małgorzata Trzaskowska

Kolejny intensywny, niełatwy rok, pełen niepewności i zawirowań, właśnie dobiega końca. Przed nami czas podsumowań, świątecznych życzeń i noworocznych postanowień.

Czego się życzy właścicielom firm? Realizacji ambitnych celów biznesowych, kolejnych firmowych sukcesów czy dynamicznego rozwoju. Czegóż innego mógłby chcieć każdy rasowy przedsiębiorca? Wydaje się, że to najbardziej odpowiednie słowa.

Ale czy na pewno? Przecież przedsiębiorca to przede wszystkim człowiek, który na co dzień boryka się z trudnościami, tysiącem problemów, niepewnością, koniecznością podejmowania ryzykownych decyzji, często miotający się między firmą a życiem osobistym i próbujący pogodzić te dwie sfery.

Czego zatem chcemy dziś życzyć Tobie, przedsiębiorcza kobieto i przedsiębiorczy mężczyzno, na nadchodzące Święta i Nowy Rok?

Wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu

Abyś zawsze umiał/-a określić, to co ważne. Znaleźć swoje „dlaczego”, wykreować wizję i wytyczyć właściwy cel.

Wtedy będzie Ci łatwiej ku niemu podążać. Kiedy masz przed oczami to, co ważne, masz też motywację, by o to zawalczyć, masz siłę, by obudzić w sobie entuzjazm, zarazić nim innych i wspólnie podjąć stosowne działania.

Nie zrażaj się niepowodzeniami, realizuj swoje marzenia. Jeżeli głęboko w sercu czujesz, że idziesz we właściwym kierunku, ewentualne trudności staną się dla Ciebie cennymi lekcjami. Dzięki nim będziesz zbierał/-a doświadczenia, które umocnią Cię na drodze do sukcesu.

Odpuszczenia sobie

Abyś zrezygnował/-a z perfekcjonizmu i dał/-a sobie więcej łagodności.

Dużo od siebie wymagasz? Chcesz być perfekcyjnym szefem, mieć kontrolę nad wszystkim i osiągnąć sto procent sukcesu? Stajesz na głowie, by być wzorem do naśladowania, by zawsze podejmować właściwe decyzje i nigdy nie popełniać błędów? Ale przecież wiesz, jak dużo Cię to kosztuje.

Uwierz, że jesteś wystarczająco dobry/-a i nie traktuj siebie tak surowo. Pamiętaj, że nie masz wpływu na wszystko. Jeżeli zorientujesz się, że dana walka nie przynosi rezultatu, tylko pozbawia Cię sił, odpuść, zatrzymaj się i daj sobie czas na refleksję. W ciągłym pędzie trudniej dostrzec właściwe rozwiązania.

Więcej czasu dla siebie

Abyś wśród codziennych spraw znalazł/-a przestrzeń dla siebie.

Pracujesz niemal bez wytchnienia, ale pracy nie ubywa? Jesteś stale zajęta/-y załatwianiem bieżących spraw? Uwolnij swój czas i przeznacz go na działania, którymi tylko Ty możesz się zająć: opracowywaniem strategii, kreatywnymi przemyśleniami, nowymi pomysłami na rozwój firmy.

Pomoże Ci w tym delegowanie, odpuszczanie kontroli, powierzanie wybranych zadań pracownikom. Okaż im zaufanie i daj więcej odpowiedzialności. Niech oni wzrastają, przejmując od Ciebie część obowiązków, a Ty wzrastaj, kreując wizję sukcesu swojej firmy i optymalną strategię działania, by ten sukces wkrótce stał się rzeczywistością.

Docenienia siebie i innych

Abyś odtąd nie krytykował/-a siebie, lecz doceniał/-a.

Nic tak nie wspiera motywacji do działania, jak dostrzeganie sukcesów i świetnych wyników, ale także wysiłku, włożonej energii, zaangażowania i starań. Super, jeśli potrafisz w ten sposób docenić swoich ludzi. Ale czy potrafisz docenić siebie?

Nie tylko za uzyskany rezultat, ukończony projekt, osiągnięty target. Lecz także za plan zrealizowany w 80%, za trud włożony w negocjacje, które nie zakończyły się pełnym sukcesem, albo za to, że zdecydowałeś/-aś się podjąć ryzyko, które nie do końca się opłaciło.

Nawet jeśli coś nie do końca pójdzie zgodnie z planem, pogratuluj sobie, że się odważyłeś/-aś, potraktuj to jako nowe doświadczenie i doceń to, że nauczyłaś/-eś się czegoś nowego. Niech to będzie Twoim wsparciem i siłą w przyszłości.

Więcej odpoczynku

Abyś zadbał/-a o swój relaks.

To, że umiesz ciężko pracować, już wiesz. Ale czy umiesz odpoczywać? Planujesz swoje biznesowe spotkania i działania w terminarzu? Zaplanuj w nim również spacer, godzinkę gry w tenisa, wyjście do fryzjera, masaż albo wycieczkę do lasu.

Niech dbanie o własny relaks stanie się Twoim nowym wspierającym nawykiem. Zatroszcz się o swoje ciało, bo ciało wpływa na emocje, a one z kolei determinują Twoje nastawienie psychiczne i energię do działania. Gdy Twoje ciało jest zrelaksowane, Twoje emocje są bardziej wyważone, czujesz większy spokój, luz i akceptację. A to tworzy w umyśle przestrzeń potrzebną do podejmowania dobrych decyzji i pozwala usłyszeć cichutki głos intuicji.

Balansu między życiem zawodowym a prywatnym

Abyś potrafił/-a znaleźć balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Jesteś bardzo zaangażowana/-y w swój biznes? Pięknie, ale przecież… nie samą pracą żyje człowiek. Daj trochę siebie rodzinie, partnerowi, dzieciom. Niech Twoja obecność będzie dla nich codzienną radością. I pamiętaj, że bardziej niż ilość, liczy się jakość.

Jeżeli jesteś z dziećmi, bądź z nimi na maksa! Bez telefonu i sprawdzania wiadomości. Niech to będzie choćby pół godziny, ale w stu procentach dla nich. Zobaczysz, jak to kojąco wpłynie na Wasze relacje, a Tobie da odrobinę wytchnienia i dystans do spraw służbowych, który może okazać się tym, czego bardzo potrzebujesz.

Zadbania o swoje potrzeby

Abyś zamiast skupiać się głównie na innych, skupił/-a się też na sobie.

Dbasz o swoich pracowników i klientów, bo wiesz, że bez nich Twoja firma nie istnieje? Bo są dla Ciebie ważni? Wspaniale! Ale czy troszczysz się także o swoje potrzeby? Czy jesteś dla siebie ważny/-a?. Szanuj swoją energię, dbaj o zdrowie, regeneruj swoje siły.

Pamiętaj, że aby móc zadbać o innych ludzi i z entuzjazmem rozwijać swój biznes, potrzebujesz odpowiednich zasobów w swoich własnych akumulatorach. Bez Twojej energii, Twoja firma daleko nie zajedzie. Dlatego okaż sobie wsparcie i troskę. Zainteresuj się sobą. Gdy jesteś poirytowany/-a, zapytaj siebie „Czego teraz najbardziej mi potrzeba?”. A kiedy odpowiesz sobie na to na pytanie, spełnij swoją potrzebę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Pamiętaj, że Twój stan fizyczny i emocjonalny ma wpływ na firmę i na Twoich pracowników.

Zadbania o innych

Abyś miał/-a dobre relacje z Twoimi ludźmi.

W tej całej niepewności, której ostatnio doświadczamy, zadbaj też o swoich ludzi. Bądź dla nich dostępny, nie izoluj się, mów o tym, co dzieje się w firmie, okazuj im zainteresowanie, pytaj, rozmawiaj.

Dzieląc się z nimi informacjami, swoimi rozterkami i planami, pokazujesz im, że są dla Ciebie ważni, że im ufasz i że są częścią Twojej firmy. Kiedy to poczują, będą bardziej skłonni angażować się w swoje codzienne zadania i będą chcieli pozostać z Tobą na dłużej. Pielęgnując dobre relacje, jesteście w stanie przetrwać nawet najgorsze czasy.

A na koniec…

…nawet nie musimy już życzyć Ci powodzenia i rozwoju firmy. Bo gdy spojrzysz na powyższe życzenia, zobaczysz, że to w ich realizacji tkwi klucz do sukcesu.

Dbaj o siebie i innych, walcz o to, co jest ważne. To, co mniej istotne, lub to, na co i tak nie masz wpływu – odpuść. Doceniaj siebie i Twoich pracowników, troszcz się o swoje potrzeby, zadbaj o przestrzeń tylko dla siebie, lecz także pamiętaj o najbliższych. To pozwoli Ci zachować spokój, harmonię i częściej słyszeć głos swojej intuicji.

Podczas nadchodzących Świąt bądź blisko z tymi, którzy są dla Ciebie ważni, odpoczywaj, ciesz się z małych rzeczy. Zbieraj energię i przygotowuj się na nowy, lepszy rok!

10 sposobów na stres
dla przedsiębiorcy

Pobierz za darmo i odetchnij z ulgąSprawdź:

  • co zrobić, gdy gonitwa myśli nie pozwala Ci zasnąć,
  • jak się zachować, by stres Cię nie zjadł, kiedy pojawią się problemy,
  • jak sobie poradzić, gdy emocje Cię rozsadzają, a „musisz” być twardym szefem.

stres-form2


Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Małgorzata Trzaskowska

Coach, trenerka rozwoju osobistego, autorka książki „Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie”. Propagatorka życia w zgodzie ze sobą, autorka bloga ogrodprzemian.pl i licznych artykułów o tematyce rozwojowej, mówczyni.

Po kilkunastu latach pracy menedżerskiej w międzynarodowych korporacjach rozpoczęła nowy etap swojej zawodowej drogi. Obecnie wspiera kobiety, prowadząc indywidualne sesje coachingowe i warsztaty oraz dzieląc się wiedzą i inspiracją na swoim fanpage’u.