Wywiady

20% wzrostu w pandemii i antykryzysowy Kompas. Historia przesyłki, która odmieniła biznes Coraz Lepszego Przedsiębiorcy

Paulina Pietrzak-Jaworska
Dawid Lorenz

Przez długi czas Dawid Lorenz, właściciel sklepu internetowego wideorejestratory24.pl, nie wierzył w przeznaczenie.

Był panem swojego losu – konsekwentnie realizował strategię rozwoju własnego biznesu, zatrudniał nowych pracowników, regularnie pojawiał się na szkoleniach u topowych ekspertów… Wielu mogłoby powiedzieć, że w jego życiu nie było miejsca na przypadek.

Aż pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, natknął się na Lekcję 0 Programu Rozwoju Coraz Lepszej Firmy. To dało początek inspirującym biznesowym odkryciom i sprawiło, że z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa firma wyszła silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Ale po kolei.

Krótka historia pana Dawida

Sklep internetowy wideorejestratory24.pl powstał w 2014 roku jako naturalne rozwinięcie firmy programistycznej, którą pan Dawid prowadził w tamtym czasie, i – jak każdy jego biznes – był od samego początku sukcesywnie rozwijany, m.in. o dedykowany kanał na YouTube. Nic dziwnego, że niedługo po starcie wielu określało go mianem jednego z największych w polskim internecie sklepów specjalizujących się w sprzedaży wideorejestratorów samochodowych. Zdarzały się nawet sytuacje, w których konkurencja – nie potrafiąc doradzić klientom w wyborze sprzętu – kierowała ich do pana Dawida.

Na efekty marketingu szeptanego nie trzeba było długo czekać.

Firma stała się centrum wiedzy na temat wideorejestratorów z możliwością ich zakupu. Co więcej, każdy z produktów dostępnych w ofercie jest wcześniej osobiście testowany przez pana Dawida. Jego wyjątkowe zaangażowanie – poza klientami indywidualnymi – doceniły również firmy transportowe, taksówkowe, przedsiębiorstwa dysponujące flotą pojazdów, a nawet zakłady komunikacji zbiorowej. Mogłoby się wydawać, że firma osiągnęła już wszystko, co mogła w swojej branży… Ale pan Dawid nigdy nie planował osiąść na laurach i wciąż szukał nowych możliwości rozwoju.

Jedna z nich pojawiła się na horyzoncie zupełnie przypadkiem.

Przypadek, który zmienił przyszłość firmy

Pewnego dnia w przesyłce od jednego z kontrahentów – firmy Kartony24 – znalazła się Lekcja 0 Programu Rozwoju Coraz Lepszej Firmy (Program Rozwoju to 12-miesięczny cykl szkoleń poświęconych wybranym zagadnieniom związanym z prowadzeniem własnej firmy – m.in. pracownikom, klientom i rozwojowi przedsiębiorcy).

Pan Dawid odłożył ją na biurko z zamiarem zwrócenia jej nadawcy, ale drzemiący w nim rozwojowiec postanowił sprawdzić, co kryje się pod tajemniczo brzmiącą nazwą „Coraz Lepsza Firma”. I wsiąknął bez reszty.

„W kontekście Programu Rozwoju CLF bardzo spodobała mi się idea kursu szkoleniowego, który – zamiast jednorazowo przekazywać tony wiedzy – został sensownie i logicznie podzielony na ściśle określone zagadnienia dotyczące rozwoju firmy do »przerobienia« przez miesiąc. Ten sposób dawkowania wiedzy, który daje możliwość ich realnego sprawdzenia i wdrożenia jest świetny”.

Doświadczenie prowadzącego szkolenie i założyciela Coraz Lepszej Firmy – Pawła Królaka – przypomniało mu jego własne historie z czasów, kiedy zdecydował się zamienić etat programisty na własny biznes. W tej jednej lekcji zobaczył, ilu nowych rzeczy może się jeszcze nauczyć, i znalazł inspiracje do tego, by zmodyfikować kilka pozornie niewielkich elementów w swojej firmie.

Został z Programem Rozwoju Coraz Lepszej Firmy na dłużej.

Pierwsze zmiany i ich efekty

Jedna z lekcji Programu Rozwoju zainspirowała Pana Dawida do wykorzystania przełomowego... drobiazgu. Zaczął on wysyłać klientom wiadomość z prośbą o opinię po kilku tygodniach od dokonania zakupu w sklepie internetowym. Dołożył starań, aby treść tej wiadomości nie była sztampowa i aby klient – czytając maila – miał realne poczucie, że firmie zależy na jego opinii.

Odzew na te maile był i w zasadzie nadal jest fantastyczny!

Większość odpowiedzi to krótkie »Wszystko OK, dziękuję!«, ale prawdziwymi perełkami są wiadomości od tych klientów, którzy przedstawiają problem, z którym nie mogą sobie poradzić… Dlaczego perełkami?

Są to bowiem idealne okazje do tego, żeby takiemu klientowi realnie pomóc w rozwiązaniu problemu, a tym samym sprawić, by stał się de facto ambasadorem naszego sklepu wśród swoich znajomych. Tego typu przypadki przynoszą najwięcej satysfakcji – bowiem zależy mi na tym, aby klienci zawsze mieli poczucie, że nie zostają zapomnieni wraz z zaksięgowaniem ich płatności za zakupiony sprzęt na naszym koncie”.

Ale zmiany zachodziły nie tylko w firmie. Po kilkunastu lekcjach największą rewolucję pan Dawid zaobserwował w swojej głowie – poczuł, że jako przedsiębiorca w końcu osiąga mentalną równowagę.

I wtedy, zgodnie ze swoim zwyczajem, postanowił sięgnąć po więcej.

Antykryzysowy Kompas

Skorzystał z Osobistego Kompasu Rozwoju – indywidualnego programu mentoringowego Coraz Lepszej Firmy. Podczas każdego ze spotkań odkrywał swoje największe talenty, silne strony i słabości. Uczył się też, jak rozwinąć najlepsze cechy i przekształcić wady w zalety, aby stać się jeszcze lepszym przedsiębiorcą, pracodawcą i człowiekiem.

To przygotowało go na niespodziewany kryzys, jakim był wybuch pandemii koronawirusa.

„Sesje indywidualne w ramach Kompasu pozwoliły mi odnaleźć równowagę, właściwą ścieżkę i obrać nieco odważniejszy kurs w swoich działaniach.

Z pewnością przyczynił się on także mocno do tego, jak ja sam, a tym samym moja firma przetrwała zastój w początkowej fazie pandemii wiosną 2020 roku, który dla nas wszystkich był przecież ogromnym szokiem i okresem ogromnej niepewności o przyszłość”.

Nagłe tąpnięcie związane z zamknięciem części branż i globalny niepokój zmniejszyły przychody w firmie pana Dawida o niemal 50%. Sklep wideorejestratory24.pl stanął na krawędzi przepaści, z której upadek mógł oznaczać tylko jedno – zwolnienia, obniżki wypłat i zamknięcie działalności.

Wewnętrzne zmiany, które zaszły wcześniej w panu Dawidzie za sprawą Osobistego Kompasu Rozwoju nie pozwoliły mu jednak na rozpaczanie. Trzeba było działać.

„Po pierwszym szoku i niedowierzaniu wspólnie z moją niewielką załogą postanowiliśmy zakasać rękawy i zabrać się do roboty w poszukiwaniu rozwiązań, które pomogą firmie przetrwać, a następnie rozwinąć się w tym trudnym czasie”.

Ostatecznie, zespół wideorejestratorów24.pl podjął decyzję o tym, by szalejącą pandemię wykorzystać jako okazję do wdrożenia w firmie kilku zmian, które od dłuższego czasu czekały na realizację. Były nimi:

  • wdrożenie nowych kanałów sprzedaży,
  • zaległe optymalizacje logistyczno-operacyjne.

Efekt przerósł ich najśmielsze oczekiwania – po kilku miesiącach finansowego dołka przychody generowane ze sprzedaży odbiły się z nawiązką. Obyło się też bez zwolnień.

„Jestem przekonany, że zmiany mentalne będące efektem Kompasu pomogły mi nie tylko przetrwać kryzys, ale na przykładzie tej konkretnej sytuacji uświadomiłem sobie, że pomimo przeciwności jestem w stanie skutecznie rozwijać swoją działalność.

I choć wciąż stoi przede mną wiele pracy i rozmaitych problemów, mam tę świadomość, że niezależnie od wszystkiego, po prostu dam radę – kiedyś często miewałem co do tego wątpliwości”.

Efekty wdrożeń z Coraz Lepszą Firmą

Dziś, ponad 12 miesięcy po wprowadzeniu pierwszych obostrzeń dla biznesu, przychody generowane przez sklep wideorejestratory24.pl utrzymują się na stałym poziomie ok. 15–20% wzrostu rocznie.

Timeline case study

Wiedza zdobyta w trakcie szkoleń Coraz Lepszej Firmy i podczas spotkań mentoringowych procentują – pan Dawid planuje dalej rozwijać działalność handlową w sieci, otwierając się na nowe produkty oraz kanały sprzedaży.

Nic dziwnego, że widujemy się też podczas kolejnych webinarów, które odbywają się w ramach naszych trzymiesięcznych programów szkoleniowych – Zwycięski Marketing i Uwolnij Firmę.

Podczas każdego spotkania pan Dawid zapisuje w notatniku swoje pomysły i refleksje, aby z czasem wracać do nich i, na podstawie wcześniejszych przemyśleń, przygotowywać firmę na dalszy rozwój.

„Dotarło do mnie, że sporo rozwiązań proponowanych w lekcjach Coraz Lepszej Firmy miałem już w pewnym zakresie wdrożone w swojej firmie. Jednakże niemal w każdej lekcji odnajdywałem pewien fragment, choćby nawet i drobiazg, który okazywał się dla mnie inspiracją do zmiany czy wprowadzenia czegoś nowego, a w rezultacie – realną wartością dodaną i korzyścią płynącą z uczestniczenia w Programie.

Myślę, że na piedestale sukcesu CLF można postawić jakość szkoleń, które są przygotowane bardzo konkretnie i rzeczowo. Nie zauważyłem w nich lania wody czy zbędnego rozwlekania się nad tematami pozornie oczywistymi… No i przede wszystkim osoba Pawła Królaka, który jest de facto »królem CLF«. Jego charyzma, a przede wszystkim nieoceniona wiedza, doświadczenie oraz ścieżka biznesowa, którą sam przeszedł – to wszystko wręcz przenika przez szkolenia i procesy rozwojowe – szczególnie te prowadzone personalnie przez niego. Dziękuję, Pawle, za Coraz Lepszą Firmę :)”.

A Ty?

Chciałbyś mieć firmę odporną na najróżniejsze kryzysy?

Chciałbyś, żeby klienci nie tylko kupowali u Ciebie chętniej niż u konkurencji, ale… bez najmniejszego problemu płacili Ci więcej!

Prawdopodobieństwo tego, że w najbliższej przesyłce znajdziesz podobną płytę, co Pan Dawid, jest bliskie zeru. :)

Ale wcale nie musisz mieć odtwarzacza CD, żeby przekonać do siebie więcej klientów.

Przygotowaliśmy bezpłatny poradnik, w którym znajdziesz mnóstwo inspiracji – co robić, by klienci (zwłaszcza Ci, którzy już coś od Ciebie kupili), częściej składali u Ciebie zamówienia.

Zaczynał od nich szef Coraz Lepszej Firmy – Paweł Królak, gdy nie mógł sobie jeszcze pozwolić na płatne reklamy.

Korzystają z nich na co dzień też nasi klienci. I widzimy, jaki ogrom spokoju daje im ta umiejętność zdobywania klientów.

Zresztą, sam pomyśl, o ile prostsze byłoby prowadzenie firmy, gdybyś bez konieczności uganiania się za klientami, był w stanie generować więcej sprzedaży?

Chcesz tak? To pobierz ten bezpłatny poradnik i sprawdź, które z tych sposobów możesz jeszcze wdrożyć w swojej firmie.

Pobierz DARMOWY PORADNIK:

„Jak rozkochać w sobie klienta i sprawić,
żeby wciąż do Ciebie wracał?”I odkryj:

  • Kilka bezpłatnych pomysłów na to, by klienci częściej u Ciebie kupowali. I jeszcze dzwonili do Ciebie z podziękowaniami, że im sprzedałeś! (strona 3)
  • Dwa krótkie pytania, które sprawią, że klienci, którzy już raz od Ciebie kupili, chętniej wrócą z kolejnymi zamówieniami! (strona 4)
  • Dlaczego ankiety satysfakcji nie działają? Sprawdź na stronach 5 i 6, co działa o niebo, niebo lepiej. (I zajmie Ci nie więcej niż 10 minut!)

rozkochac_klienta-form

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Paulina Pietrzak-Jaworska

Specjalistka w dziedzinie content marketingu i mediów społecznościowych, która w "wolnej chwili" znajduje jeszcze czas na projektowanie graficzne i tłumaczenia. Pasjonuje się podróżami, językami obcymi i ogrodnictwem. Czasem lubi pobiegać lub zmalować coś fajnego (dosłownie i w przenośni).