Strategia Marketing

Marka osobista – dlaczego warto o nią zadbać?

Katarzyna Mickiewicz-Burzawa

Co mówią o Tobie ludzie, gdy wychodzisz z pokoju? Zastanów się. Odpowiedzi na to pytanie to właśnie Twoja marka osobista. Czy gdybyś ukrył się za szafą i posłuchał opinii na swój temat, byłbyś zadowolony, dumny? Jeśli nie, powinieneś już dziś skoncentrować się na personal brandingu.

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

 • jakie korzyści niesie budowanie marki osobistej,
 • jak odkryć swoją markę osobistą,
 • dlaczego warto pytać siebie: kim jestem i co mam,
 • jakie złote zasady pomogą Ci stworzyć swoją markę osobistą.


Czym jest marka osobista?

Marka osobista to bardzo modne w ostatnim czasie pojęcie i nie ma w tym nic dziwnego. Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza i Twoje nazwisko to marka.

„Marka osobista – jak mówił Jeff Bezos – to to, co mówią o Tobie ludzie, gdy wychodzisz z pokoju”.

Tom Peters – guru personal brandingu – tłumaczył to pojęcie w inny sposób:

„Jesteśmy dyrektorami generalnymi własnych firm Ja sp. z o.o. (...). Ty jesteś marką, to ty kierujesz swoją marką. Musisz zacząć myśleć o sobie inaczej. (...) Stanowisko dyrektora generalnego firmy Ja sp. z o.o. zobowiązuje cię do rozwijania samego siebie, promowania siebie i podejmowania działań, które zapewnią ci zainteresowanie rynku”.

Podsumowując, personal branding to sposób, w jaki promujemy samych siebie wśród innych.

Po co Ci marka osobista?

W budowaniu marki osobistej chodzi nie o to, jak wyglądasz, ale po co istniejesz i co chcesz zaoferować innym.

Korzyści wynikające z budowania marki osobistej

 • Pozwala budować zaufanie – ludziom ufamy bardziej niż firmom. Klienci oczekują bardziej osobistych i bliskich kontaktów z drugą osobą, która dopasuje usługę dokładnie do ich potrzeb. Na ludziach można polegać w większym stopniu niż na firmach. Ludzie mają więcej do stracenia niż firmy. Wreszcie ludziom zależy bardziej niż firmom.
 • Pozwala poznać Twoje mocne strony – dzięki nim czujesz siłę, wiarę w siebie i pędzisz naprzód. Warto poświęcić na to czas i dokładnie przyjrzeć się swoim mocnym stronom, zasobom.
 • Pozwala odpowiedzieć Twojemu klientowi, dlaczego ma wybrać właśnie Ciebie – klientowi mającemu spójny obraz Ciebie, tzn. zgodny z tym, jaki jesteś naprawdę i jak się prezentujesz, łatwiej podjąć decyzję.
 • Pozwala poszerzyć Ci Twoją samoświadomość – proces budowania marki pozwala Ci spojrzeć na siebie z kilku perspektyw, dzięki temu obraz jest pełniejszy.
 • Pozwala docierać do ważnych dla Ciebie ludzi – Twoich potencjalnych klientów. Aby jednak Twoja marka osobista tam dotarła, najpierw należałoby się zastanowić, kto jest Twoim klientem.

Odkryj swoją markę

Proces budowania marki osobistej należy rozpocząć od zanurzenia się w siebie i poznania rdzenia swojej tożsamości. Wiem, że brzmi to nieco górnolotnie i tajemniczo, dlatego już tłumaczę, o jakie konkrety chodzi.

Rdzeń własnej tożsamości

Fundamentem mocnej marki osobistej jest znajomość siebie oraz spójna i przemyślana koncepcja swojego życia.

Na rdzeń tożsamości marki składają się odpowiedzi na pytania: KIM JESTEM oraz CO MAM.

 • KIM JESTEM – zawiera w sobie misję, wizję, wartości, kluczowe role życiowe rozpatrywane na różnych płaszczyznach: wewnętrznej, zewnętrznej, wiedzy i uczenia się oraz finansowej.
 • CO MAM – to mapa Twoich zasobów intelektualnych, osobowościowych, materialnych i społecznych.

Postaraj się zdefiniować własną tożsamość, poznaj istotę swoich marzeń, swojego ja, swojego znaczenia oraz wszystkich tych cech, które czynią Cię wyjątkowym. Może Ci w tym pomóc poniższa grafika.

gora_lodowa

Wizja – to najwyższy poziom Twojego życia. Wizja dotyczy Twojego miejsca we wszechświecie.

Misja – sens Twojego życia. Nadaj cel i kierunek Twoim działaniom, Twojemu życiu. Misją może być chociażby pomaganie innym, zostawienie po sobie śladu, np. przez twórczość.

Tożsamość – wizja własnej osoby, która kształtuje się przez cały okres naszego życia w sytuacjach społecznych i pełnionych rolach, a także świadomość własnej odrębności, indywidualności, niepowtarzalności.

Wartości – Twój własny drogowskaz. Każda Twoja decyzja jest determinowana przez Twoje wartości. Jeśli dokładnie poznasz te wartości, podejmowanie decyzji będzie znacznie łatwiejsze.

Przekonania – generalizacje na temat otaczającej nas rzeczywistości. Wpływają one w ogromnym stopniu na to, jak się zachowujesz na co dzień. Mogą Cię wspierać, ale również bardzo ograniczać. Przekonania rozpoznasz po takich słowach, jak: nigdy, zawsze, muszę, wszyscy.

Umiejętności – zbiór zachowań połączonych w większą całość. Na tym poziomie możesz znaleźć strategie leżące u podstawy zachowania.

Zachowania – wszystko to, co robimy, a co składa się np. na wykonywaną przez Ciebie pracę. Wszystko, co możesz zaobserwować. Zachowanie jest wyborem, więc masz na nie wpływ.

Środowisko – otoczenie, w którym żyjemy i pracujemy. Dotyczy Twojego fizycznego i społecznego otoczenia.

Co składa się na markę osobistą?

Na markę osobistą składają się Twoje talenty, pasja i doświadczenie.

Talenty

Talent to powołanie, prawdziwe zdolności, dar. To niematerialne zasoby, którymi dysponujesz. Każdy z nas, przychodząc na świat, jest unikalny, niepowtarzalny i przynosi coś własnego, indywidualnego, niepowtarzalnego.

Według Instytutu Gallupa talenty to naturalne i powtarzające się wzorce myślenia, odczuwania i zachowań danej osoby. Służą do rozwijania mocnych stron. Każdy ma jakieś naturalne predyspozycje, które można nazwać jego talentami, tylko nie każdy jest ich świadomy. Tylko dzięki odkryciu swoich talentów marka będzie mogła odcisnąć ślad w świecie.

Talenty odpowiadają za to, że pewne rzeczy sprawiają Ci frajdę i przychodzą lekko, dzięki czemu wpływają na twoją efektywność i sukces. To jest również widoczne na zewnątrz, więc do ich odkrycia możesz zaprosić swoich znajomych, przyjaciół, klientów, współpracowników. Poproś ich, aby wskazali talenty, które u Ciebie dostrzegają i doceniają. Możesz je również odkryć, wykonując StrengthsFinder – Test talentów Gallupa.

Pasja

„Wiesz, co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostali kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają”.

Terry Pratchett Ruchome obrazki

Pasja to powołanie, któremu towarzyszy talent, czyli prawdziwa zdolność, dar, zasób, którym dysponuje każdy człowiek.

Dzięki odkryciu swojego talentu będziesz mógł realizować swoją pasję całym sobą, w sposób autentyczny i z pewnością zauważalny dla innych.

Jeśli naśladujesz konkurencję i nie jesteś w stanie odkryć swojej pasji, popełniasz grzech lenistwa. Wybierając drogę na skróty, sprawiasz, że świat jest uboższy.

Jak odkryć swoją pasję?
Gdy będziesz codziennie robić te same rzeczy, nigdy nie odnajdziesz swojego powołania. Dlatego sam go szukaj.

Pasję możesz odnaleźć po prostu wszędzie:

 • czytaj różne magazyny i blogi, ale wybieraj te, których dotychczas nigdy byś nie wziął do rąk,
 • kup sobie książkę, która według Ciebie może być ciekawa,
 • poznawaj nowych ludzi,
 • próbuj najróżniejszych rzeczy.

A kiedy już odkryjesz, co Cię naprawdę interesuje, wejdź w to jeszcze głębiej. Kup kolejną książkę, szukaj miejsc, w których dowiesz się więcej, znajdź osoby, które mają te same zainteresowania.

„ – Ty musisz nieść dalej ogień.
– Nie wiem jak.
– Owszem, wiesz.
– Czy on jest prawdziwy? Ten ogień?
– Tak. Jest prawdziwy.
– A gdzie jest? Ja nie wiem, gdzie on jest.
– Wiesz. Jest w Tobie. Zawsze tam był. Widzę go”.

Cormac McCarthy Droga

Doświadczenie

Doświadczenie to wszystko, o co jesteś bogatszy. I nie chodzi tu o dobra materialne, lecz o Twoje doświadczenie życiowe, dzięki któremu jesteś tym, kim teraz jesteś. Twoje doświadczenie to Twoja historia i przełomowe momenty, które ją tworzą. Przełomowe momenty definiują Twoją tożsamość, pomagają namierzyć Ci najważniejsze momenty w Twoim życiu.

Pomyśl o swoim doświadczeniu o tych swoich przełomowych momentach. Zapisz je.

talenty

Talenty + pasja + doświadczenie = Twoja marka osobista


Kto szczególnie musi zadbać o markę osobistą?

Markę osobistą powinien mieć każdy z nas. Dziś nie wystarczy, że dobrze wykonujemy swoją pracę.

„Bądźmy szczerzy, wykształconych ludzi z doświadczeniem na rynku są tysiące”

Tom Peters

Natomiast, według specjalistów, o swoją markę osobistą powinni zadbać przede wszystkim:

 • przedstawiciele wolnych zawodów, np.: doradcy, projektanci, styliści, wizażyści, lekarze, farmaceuci, pośrednicy nieruchomości, pisarze, aktorzy i inni artyści;
 • właściciele własnych firm usługowych, np.: właściciele siłowni, piekarni, drukarni, przedszkoli itp.;
 • sprzedawcy, którzy swoim produktom nadają dodatkową wartość, np.: księgarze, wydawcy, właściciele specjalistycznych sklepów detalicznych, dilerzy samochodów itp.

Złote zasady budowania marki osobistej

1. Stwórz wizję i misję swojej marki.
Wizja to cel, do którego zmierzasz ze swoją marką. Pełni funkcję wewnętrznego drogowskazu. Powinna uwzględniać Twoje wartości. Ma Cię skłaniać do podjęcia długookresowych działań. Oczywiście wizja może być modyfikowana.

Zadaj sobie pytanie: „W którym miejscu chcę być ze swoją marką za rok, za 5 czy 10 lat?

Wizję należy rozpatrywać na kilku ważnych dla Ciebie poziomach:

 • osobistym,
 • zawodowym (co będę robić?),
 • finansowym (ile chcę zarabiać?),
 • zdrowotnym (jakie będzie moje zdrowie, kondycja fizyczna?),
 • społecznym (kto będzie wokół mnie?).

Ważne, aby Twoja wizja była ambitna, odważna i atrakcyjna dla Ciebie. Niech Cię motywuje do działania i wywołuje uśmiech na Twojej twarzy.

Misja koncentruje się i nadawaniu znaczenia własnemu życiu. Dzięki niej chce Ci się wstawać co rano z łóżka i robić to, co robisz. Odpowiada na pytania: Jaki sens ma Twoja marka? Jak za jej pomocą chcesz zmienić świat? Po co to wszystko robisz?

2. Bądź autentyczny
Twoja marka musi odzwierciedlać Twoją prawdziwą osobowość: Twój charakter, Twoje zachowania, Twoje wartości, Twoją wizję.

Nie twórz fałszywego wizerunku marki. Może być korzystny tylko na krótką metę.

„Przede wszystkim bądź sobą – uczciwie – a odniesiesz sukces bez względu na to, czym się zajmujesz”

Chris Pirillo

3. Bądź konsekwentny w swoich zachowaniach
Odpowiedz sobie na pytanie: Czy inni mogą na mnie liczyć i na mnie polegać?

4. Miej specjalizację
Żyjemy w czasach, w których ceni się ekspertów, dlatego warto, abyś specjalizował się w obszarze, który Cię fascynuje. Dzięki temu będziesz dążył do doskonałości w tym, co robisz, a to z pewnością zostanie docenione. Skoncentruj się zatem na obszarze swojej specjalizacji. Specjalizacja ma kryć w sobie wartość, którą klient od Ciebie otrzyma.

5. Bądź ekspertem w swojej dziedzinie
Zadbaj o opinię eksperta, osoby utalentowanej i doświadczonej. Prowadź bloga, udzielaj się na forach internetowych, w grupach.

6. Wyróżnij się
Niech najważniejsze wydarzenie w Twoim życiu pozwala Ci w wyróżnieniu marki. Twoim przykładowym wyróżnikiem może być praca w organizacji dobroczynnej czy przyznana nagroda.

7. Bądź widoczny
Nie chowaj się. Jeśli masz coś wartościowego do zaoferowania, pokaż to. Nieustannie się promuj. Pokazuj się w tych miejscach, gdzie mogą bywać Twoi klienci. Służą do tego media społecznościowe (Facebook, LinkedIn, Goldenline, Twitter, YouTube, Google+), wystąpienia, networking.

8. Przekazuj wartość
Przekaz, w którym zawierasz wartość, musi być szczery, autentyczny i jak najbardziej odległy od oferty reklamowej.

Pamiętaj o kolejności: najpierw wartość, potem kontakty, a na końcu pieniądze.

9. Zainwestuj w samopoznanie
Dowiedz się więcej o sobie, odkryj zarówno swoje talenty, mocne strony, jak i to, co Cię ogranicza. Odkrycie samego siebie – tego, kim rzeczywiście się jest – bywa trudne, ale znając siebie, będziesz mógł z łatwością zbudować swoją markę. To, jak siebie postrzegasz, wpływa na to, jak postrzegają Cię inni.

10. Uszczęśliwiaj ludzi
Zadowoleni konsumenci to najlepsza reklama.

Pobierz Strategiczną Kartę Wyróżnienia


Ze Strategiczną Kartą Wyróżnienia zyskasz za darmo (0 zł):

 • 7 prostych pomysłów, które uczynią z Ciebie branżowego giganta,
 • 18 inspirujących przykładów, jak sprytnie wyprzedzić konkurencję,
 • specjalnie przygotowane narzędzie, dzięki któremu klienci przestaną patrzeć tylko na cenę.

skw_form3

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Katarzyna Mickiewicz-Burzawa

Od ponad 10 lat z sukcesem wspiera biznes jako trener, coach i psycholog w drodze do realizacji celów. Mistrzyni budowania marki osobistej i przygotowania pracowników do nowej roli w organizacji.