Marketing

Kolory w reklamie video – jak je dobrać, by nie odstraszyć klientów

Adam Mrowiec

Świat nie jest czarno-biały. Świat, zwłaszcza ten marketingowy, to także nie odcienie szarości. Otaczają nas kolory i, co ważniejsze, wpływają na nas – niejednokrotnie bez udziału świadomości, często na poziomie bardzo pierwotnych reakcji organizmu. Niektóre odstraszają, inne przyciągają jak magnes, jeszcze inne uspokajają. Zanim postanowisz zrobić szalone video promujące markę w tysiącu barw, sprawdź, jak mogą one wpłynąć na Twojego klienta.

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

  • jakich kolorów użyć, by Twoja reklama video zapadła klientom w pamięć,
  • dlaczego, wybierając kolor, musisz najpierw znać swój cel,
  • kiedy nie używać kolorów swojego brandu,
  • jak poszczególne kolory są odbierane przez klientów.


Jak wykazuje Satyendra Singh w opracowaniu swoich badań Impact of Color on Marketing, konsument potrzebuje mniej niż 90 sekund, aby wyrazić swoją opinię o produkcie, a 62–90% tej interakcji zależy wyłącznie od koloru.

Specjaliści od marketingu internetowego twierdzą natomiast, że zmiana wyłącznie koloru poszczególnych elementów na stronie ma znaczący wpływ na łatwość jej użytkowania oraz, co ważniejsze, na konwersję. Ich badania pokazują, że niejednokrotnie zmiana koloru, powodowała wzrost konwersji strony o min. 25%.

(Poniżej ciąg dalszy artykułu...)

Dlaczego kolory są ważne w video?

To kolory decydują o tym, jak odbierzesz przekaz oraz jak bardzo materiał w kontekście konkretnej marki zapadnie Ci w pamięć. W swoim życiu widziałeś niejedną reklamę. Jestem pewien, że kilka z nich bez problemu przypisałbyś do konkretnej marki, nawet gdyby nie pojawił się logotyp ani nazwa.

Zróbmy mały test, dobrze?

  • Jaka polska marka ma biało-fioletowe reklamy?
  • Jaka międzynarodowa marka ma reklamy, w których obraz wpada w ciemny błękit?

… znasz już odpowiedź? Zostawmy na chwilę ten test, wrócimy do niego w zakończeniu.

Wpływ kolorów na decyzje klientów

Aby móc wpływać kolorami na decyzję ludzi, musisz ich użyć we właściwy sposób, we właściwym czasie, skierować do właściwej grupy docelowej i z właściwym celem.

Właściwy sposób
Kolory powinny podkreślać/wzmacniać Twój przekaz, a nie rozpraszać potencjalnego klienta. Tworząc wideo w kolorze, zwróć uwagę, aby rekwizyty/elementy grafiki, które mają nawiązywać do pozytywnych wspomnień odbiorcy, były podkreślone głównym kolorem Twojego brandu. To wzmocni pozytywne skojarzenia z marką. Pamiętaj o subtelności i dobrym guście.

Przykład

W Doodle Wolf, mimo tego, że większość naszych nagrań video jest czarno-biała, doradzamy klientom, aby kluczowe elementy wyróżnić głównym kolorem ich brandu. W ten właśnie sposób dodatkowo podkreślamy i łączymy z marką najważniejsze elementy przekazu.

Właściwy czas
Jeśli w komunikacji przedstawiasz historię opisującą trudności życia klienta nim zakupił Twój produkt/usługę (co ma go skłonić do skorzystania z Twojego produktu lub usługi), nie używaj kolorów związanych z Twoim brandem. To nie jest odpowiedni czas na takie zabiegi. Użyj ich dopiero od momentu spotkania się z Twoim rozwiązaniem.

Właściwa grupa docelowa
Innych kolorów powinieneś użyć, komunikując się z mężczyznami, innych, kierując przekaz do kobiet, a innych do dzieci. Innych względem osób lubiący wyzwania, a innych u tych, którzy szukają bezpieczeństwa.

Przykład

Spójrz na te reklamy. Myślę że doskonale rozumiesz, co mam na myśli:

Właściwy cel
Użycie kolorów powinno podkreślać i prowadzić potencjalnego klienta w kierunku celu, który chcesz osiągnąć.

Na stronach internetowych kolorem marki wyróżniane są nierzadko najważniejsze teksty, ale i tzw. CTA, czyli wezwanie do działania, np. „Kup teraz”. W video możemy często zaobserwować wzrost ilości koloru marki w momentach, gdy bohater z nią obcuje jak na poniższym filmie od McDonald's. Wiąże się to bezpośrednio z użyciem koloru we właściwym czasie.

PrzykładCo przekazują poszczególne kolory

Niebieski – wzbudza zaufanie u odbiorców
Naukowcy są zgodni co do tego, że ten kolor w subtelny sposób podkreśla wiarygodność przekazu. Wiele firm z branży finansowej z niego korzysta. Nieprzypadkowo Facebook, który chce być postrzegany jako godny zaufania i przejrzysty portal społecznościowy, używa niebieskiego oraz białego koloru.

Unikać niebieskiego powinny natomiast wszystkie firmy związane z jedzeniem. Nie wiem, czy słyszałeś, ale dietetycy sugerują używanie niebieskich talerzy w celu ograniczenia ilości zjadanego pożywienia. To faktycznie działa. Najprawdopodobniej dzieje się tak ze względu na to, że niebieski jest kojarzony z truciznami.

Żółty – ostrzeżenie czy dobra zabawa?
Znaki ostrzegawcze czy inne informacje o potencjalnym niebezpieczeństwie są żółte. A jednak wielu specjalistów od psychologii kolorów określa żółty jako kolor szczęścia. Marki używające tego koloru raczej kojarzą się z zabawą i przyjazną atmosferą. Jako że żółty stymuluje ośrodek podniecenia, może się kojarzyć ze szczęściem.

Warto tutaj podkreślić, że to, jak poszczególni ludzie postrzegają kolory, wynika również z ich doświadczeń i wspomnień. A przecież wiele zabawek dla dzieci jest koloru żółtego i pozytywnie kojarzące się z dzieciństwem złote łuki też.

Przykład

smyk

Kolor żółty w logotypie podkreśla aspekt zabawy, a wyjątkowo ciepły kolor światła w sklepach tej marki ma wzbudzić zaufanie i poczucie bezpieczeństwa u rodziców.

Zielony – spokój i wytchnienie
Zielony pozwala nam się zrelaksować. We współczesnym świecie jesteśmy praktycznie permanentnie wystawieni na działanie niebieskiego światła. Emitują je wszystkie ekrany/monitory. Dlatego czujemy dużą ulgę w momencie patrzenia na kolor zielony, a co więcej nasz mózg i oczy autentycznie się regenerują.

Ten kolor kojarzy się z naturą, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany przez marki związane z ekologią. Jest również utożsamiany ze wzrostem, pokojem i zdrowiem. Warto tutaj wspomnieć, że odcień danego koloru też ma duże znaczenie.

Przykład

Spójrz na logotyp np. marki napojów MONSTER. Jest zielony, ale ten odcień zielonego mnie osobiście nie kojarzy się z żadnym wyżej wymienionym przymiotnikiem. Jego intensywność i jaskrawość sugerują raczej zadziorność tej marki... i słusznie.

Ekscytacja – czy ma swój kolor?
Zastanów się przez chwilę, które marki kojarzą Ci się ze słowem „ekscytacja”. Mnie osobiście w pierwszej kolejności do głowy przychodzi „Formula 1”. Jak „F1” to „Ferrari”, a jak Ferrari to kolor „czerwony”.

Kolor czerwony ze względu na konotacje z krwią powoduje podwyższenie poziomu adrenaliny, czyli reakcję występującą w stanie ekscytacji, fascynacji. Dodatkowo czerwony kojarzy się z ruchem/szybkością.

Czerwony pobudza też apetyt, dlatego jest często wykorzystywany przez sieci fast-foodów.

Przykład

Nieprzypadkowo wszystkie video McDonald's w social media mają nałożony czerwony filtr.

mc donalds1 mc donalds2

Kolory w reklamie – dopasuj je do swojej marki

Podsumowując, kolory mają duży wpływ na nas i nasze decyzje zakupowe. Tak jak widząc biało-fioletową reklamę, wiesz, że to PLAY, czy niemal od razu poznajesz reklamę PEPSI po ciemnobłękitnym zabarwieniu (bo odgadłeś zagadkę z początku tekstu, prawda?), tak też możesz sprawić, aby Twoja marka była kojarzona z konkretną kolorystyką.

Będzie to możliwie tylko wtedy, gdy poświęcisz chwilę i dobierzesz kolor pasujący do archetypu Twojej marki, a następnie użyjesz go we właściwy sposób, we właściwym czasie, we właściwym celu, a także skierujesz do właściwej grupy docelowej.

Pobierz Strategiczną Kartę Wyróżnienia

7 pomysłów na to, jak znaleźć to, co Cię wyróżnia

skw_min_prosta
Zapisując się na kurs, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Adam Mrowiec

Przedsiębiorca, marketer i szkoleniowiec. Od 2007 roku pomaga budować zyskowne firmy poprzez udoskonalenie działań marketingowych oraz sprzedażowych. Obecnie rozwija markę Doodle Wolf, oferującą skuteczne video animacje.