Efektywność

6 koszmarnych zabójców Twojej produktywności

Anna Pudło

Prowadzenie firmy to naprawdę ciężki kawałek chleba. Ciąży na Tobie wielka odpowiedzialność. Musisz zadbać o pracowników, klientów, kontrahentów, masz na głowie całą papierologię, a do tego jeszcze trzeba myśleć nad rozwojem swojego biznesu… A przecież dochodzi również codzienna bieżączka i niekończąca się lista zadań do wykonania. Można się w tym utopić, prawda?

A wiesz, co jest najgorsze? Nawet gdybyś swoje zadania świetnie zorganizował, to i tak pewnie niewiele to da… Bo ciągle Ci ktoś albo coś przeszkadza… Ciągle odciąga Cię od tego, co w danym momencie chcesz robić i nie pozwala się skupić… Z każdej strony jesteś “atakowany”, ciągle ktoś coś od Ciebie chce...

I możesz mieć piękne plany, chęci, marzenia, a sam wiesz najlepiej, jak bardzo na to wszystko brakuje czasu...

Bo widzisz… niestety prawda jest taka, że…

Choćbyś był nie wiem jak wydajny, nigdy nie będziesz w stanie zrobić wszystkiego!

Ale widzisz – istnieje możliwość, żeby się z tego błędnego koła wydostać… A trzeba zacząć od zrozumienia czegoś bardzo ważnego...

Sukces nie polega na tym, że będziesz miał dłuższą dobę, ale na tym, że w tym samym czasie zrobisz… (pomyślałeś “więcej”, prawda?)

No właśnie nie “więcej”, ale te właściwe rzeczy! To, co jest bardzo ważne. Nawet nie jedynie “ważne”, bo na sprawy tylko “ważne” skuteczni przedsiębiorcy nie mają czasu, serio. Skuteczni przedsiębiorcy mają czas tylko na to, co jest bardzo ważne.

Nie wydłużysz doby, ale możesz w tym ograniczonym czasie, który masz do dyspozycji, robić to, co rzeczywiście się liczy, to, co “pchnie sprawy do przodu”.

I tutaj ważna sprawa: gdy już wiesz, co w danej chwili jest bardzo ważne, to kluczem do efektywności będzie praca w skupieniu nad tym właśnie zadaniem. Tak zwana “praca głęboka”, bo to ona przynosi najlepsze efekty.

Ale na pewno sam zdajesz sprawę z tego, że to nie jest takie proste.

Niestety, w tej walce masz bardzo konkretnych wrogów – mnóstwo rozpraszaczy, które odciągają Twoją uwagę od tego, co naprawdę istotne. W dzisiejszych realiach wygląda to tak, jakby świat wokół nas robił wszystko, by nam w tym przeszkodzić…

Ten problem dotyka 70% ludzi na świecie...

Badania pokazują, że ponad 70% ludzi ma kłopot ze skupieniem się na jednym zadaniu na raz przez dłuższy czas. Ten problem dotyczy praktycznie każdego z nas, szczególnie w dzisiejszych czasach. Nie wiem, czy jesteś świadomy tego, że każdy z nas wchłania podobno aż 34 gigabajty danych dziennie – to odpowiednik 100 tysięcy słów, a te liczby ciągle rosną… Jak się skoncentrować przy takiej ilości danych, które wciąż walczą o naszą uwagę?

A to wcale nie koniec problemów… Oto wyniki kilku innych porażających badań:

  • Praca w biurze jest średnio przerywana co 11 minut,
  • Aż 37% pracowników narzeka na to, że przeszkadzają im inni współpracownicy,
  • Nawet 26% czasu pracy pochłania odbieranie telefonów i wysyłanie wiadomości,
  • 31% pracowników narzeka, że ich produktywność spada z powodu przychodzących co chwilę e-maili,
  • 9 z 10 godzin poświęcanych na zebrania jest kompletnie bezproduktywnych,
  • Przeciętny człowiek traci 28% czasu pracy na bezmyślne przeglądanie portali społecznościowych.

Jeśli te liczby jeszcze Cię nie przeraziły, to pomyśl, ile pieniędzy na tym traci Twoja firma! Ile więcej mógłbyś wyprodukować, sprzedać, zarobić, gdyby tyle czasu nie uciekało między palcami!

Nawet jeśli w Twojej firmie i z Tobą samym nie jest tak źle, to i tak z całą pewnością przyznasz, że dużo można by w tym obszarze poprawić. Sam pewnie czujesz, ile więcej mógłbyś zrobić, o ile mocniej rozwinąć biznes, gdybyś mógł rzeczywiście efektywnie realizować swoje plany i marzenia, zamiast rozmieniać się na drobne!

A co się stanie, jeśli nic z tym nie zrobisz?

Krótko i szczerze: prawdopodobnie się “zajedziesz”. Czyli doprowadzisz do takiego stanu, że nawet nie będziesz miał ochoty iść do pracy. Do tej pracy, która kiedyś była Twoją pasją, do firmy, którą założyłeś z głową pełną optymizmu.

Pracując przez lata z przedsiębiorcami, zidentyfikowaliśmy 6 takich “złodziei czasu”, przez których marnujesz prawdopodobnie mnóstwo potencjału swojego i swojej firmy. Z tymi 6 problemami zmaga się absolutna większość firm. Więc jeśli chcesz zacząć skutecznie działać, to najpierw zacznij od poradzenia sobie z tym, co zupełnie bez sensu ten czas Ci odbiera:

1) Wielozadaniowość – unikaj jej jak ognia! Wykonywanie kilku zadań jednocześnie potrafi obniżyć Twoją wydajność aż o 40%!

2) Chaos wynikający z braku planowania zarówno Twojej pracy, jak i pracy całej firmy – na planowanie wystarczy poświęcić tylko 1% czasu potrzebnego na wykonanie danych obowiązków, aby zaoszczędzić jedną godzinę dziennie. Jest o co grać, prawda?

3) Współpracownicy – według badań przerywają Twoją pracę średnio co 11 minut. A dodatkowo mnóstwo czasu tracisz, zanim wrócisz do pełni skupienia po takiej „przerwie”.

4) Komunikacja przez telefon i e-mail – nie tylko odbiera czas na same rozmowy czy odpisywanie, ale tutaj znów tracisz mnóstwo czasu, zanim wrócisz do skupienia.

5) Przedłużające się spotkania – prawie 90% procent uczestników spotkań myślami wcale nie jest na nich obecna. Zastanów się, ile to kosztuje Twoją firmę...

6) Portale społecznościowe – według badań przeciętny człowiek traci na ich przeglądaniu prawie 2 godziny dziennie. Tak, w pracy również...

Widzisz, problem tylko polega na tym, że nie wystarczy, że uświadomisz sobie, co to są za “złodzieje czasu”. Tutaj sama świadomość problemu wcale nie pomaga sobie z nim poradzić. Bo to, że już wiesz, że coś odbiera Ci czas, to jeszcze nie spowoduje, że przestanie.

Bo na przykład: co z tego, że wiesz, że współpracownicy przerywają co chwilę Twoją pracę i nie możesz się skupić? Nie wystarczy wiedzieć, nie wystarczy też, że im powiesz, żeby Ci nie przerywali – osiągnięcie właściwego efektu wymaga głębszych zmian w sposobie organizacji pracy firmy, jak również przetestowania kilku pomysłów po Twojej stronie...

W zasadzie żaden z wymienionych “złodziei czasu” nie jest łatwy do wyeliminowania. Każda tak poważna zmiana wymaga bowiem przemyślenia sposobu, w jaki pracujesz, być może dokonania optymalizacji w otoczeniu i warunkach Twojej pracy, ale też wejścia głębiej - na poziom choćby poradzenia sobie ze złymi nawykami.

Chcielibyśmy Ci w tym pomóc… lecz to z całą pewnością przekracza ramy jakiegokolwiek artykułu. Gdy opracowaliśmy taki skrócony poradnik ze sprawdzonymi metodami, które pomagają pokonać tych “złodziei czasu”, to okazało się, że jego treść zajmuje 47 stron maszynopisu.

Dlatego zamieniliśmy te porady w prostszą formę: kurs e-mailowy złożony z 7 lekcji, które otrzymasz dzień po dniu. W tym kursie krok po kroku omówimy każdy z problemów, które najbardziej odbierają Ci wartościowy czas i jednocześnie damy Ci konkretne wskazówki, co zrobić, by sobie z tym solidnie poradzić.

Kurs "6 złodziei czasu w życiu przedsiębiorcy" jest całkowicie bezpłatny – zapisz się na niego bezpośrednio pod tym artykułem…

Anna Pudło

Nadzoruje realizację strategii Coraz Lepszej Firmy i doradza Klientom w zakresie zwiększania efektywności i wydajności ich pracy. Uwielbia patrzeć, jak działania Coraz Lepszej Firmy realnie pomagają przedsiębiorcom i zmieniają ich firmy w dobrze naoliwione maszyny.