Zarządzanie zespołem

„Pracownicy wiedzą, że mogą mi zaufać” – rozmowa z Rafałem Chmielewskim

Martyna Kosienkowska
Michał Bugno


Kiedy Rafał Chmielewski pracował w korporacji, dawano mu do zrozumienia, że jest tylko trybikiem w maszynie, który w każdej chwili można wymienić. Czuł się niedoceniony i nieważny.

Dlatego postanowił, że nie pozwoli, by w jego własnej firmie pracownicy kiedykolwiek odnieśli podobne wrażenie.

I znalazł sposób, by to postanowienie zrealizować. To, co robi, czasem wzbudza zachwyt, a czasem zdziwienie, ale za każdym razem efekt jest piorunujący.

Obejrzyj rozmowę z właścicielem Grupy web.lex, a jednocześnie Coraz Lepszym Przedsiębiorcą, którą Michał Bugno przeprowadził podczas Coraz Lepszego Eventu 2023 i sprawdź…

W czym tkwi tajemnica sukcesu firmy?

Rafał Chmielewski ma jasno sprecyzowane poglądy na temat tego, kto w jego biznesie jest najistotniejszy…

„To, co jest ważne w przedsiębiorstwie, to jest przede wszystkim pracownik, a nie klient.

Dlaczego tak?

Dlatego, że jeśli pracownik jest zadowolony, to również zadowolony jest klient, a jeśli klient jest zadowolony, to jest zadowolony właściciel.

I to jest prawidłowa kolejność”.


A jak w takim razie Coraz Lepszy Przedsiębiorca dba o swoich ludzi?

Wymienił trzy kluczowe działania…

  1. „Zaczynam od procesu rekrutacji. Zatrudniam takie osoby, którym odpowiada moja kultura organizacyjna. To jest podstawa. Bo jeśli zatrudnię osobę, która nie będzie dopasowana do kultury, to ani ja nie będę się z nią dogadywał, ani ona nie będzie się dobrze czuła.“
  2. „Rozmawiam ze swoimi pracownikami na bieżąco, plus raz w tygodniu mamy ustalone rozmowy, podczas których podsumowujemy różne rzeczy, które się wydarzyły w tygodniu. [...]

    Ale przede wszystkim ja chcę wiedzieć, co się dzieje u moich pracowników w sferze prywatnej. [...] To nie jest obowiązek, że trzeba opowiadać, ale po pewnym czasie ludzie sami zaczynają się otwierać. Jeśli widzą, że jestem szczery, że moje intencje są czyste, oni również zaczynają się otwierać i zaczyna nas łączyć cieplejsza relacja.

    Zaczynają się uczyć tego, że na mnie można polegać.”

  3. „I absolutny hit, coś na co wpadłem zupełnie przypadkiem, a czego nie stosują inni przedsiębiorcy i co się spotyka ze sprzeciwem ludzi, którym o tym opowiadam, to jest to, że raz w roku…”

A nie, tego, Drogi Czytelniku, tutaj nie zdradzimy. Obejrzyj wideo i sprawdź, co okazało się hitem i buduje doskonałą relację między szefem a jego pracownikami.

Rafał Chmielewski twierdzi, że „trzeba być w tym szczerym i mieć uczciwe intencje”.

A co Ty o tym myślisz?

Daj nam znać w komentarzu na naszym kanale YouTube.

A jeśli chcesz poznać innych właścicieli firm, którzy nie tylko niestandardowo podchodzą do zarządzania pracownikami, ale również budują biznesy na swoich własnych zasadach, sprawdź, czym jest Program Rozwoju i jak możesz dołączyć do wyjątkowej Społeczności Coraz Lepszych Przedsiębiorców.Martyna Kosienkowska

Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.

Michał Bugno

Przez 15 lat pracował jako dziennikarz sportowy – najpierw w Wirtualnej Polsce, a później w telewizji Polsat Sport. Jako reporter obsługiwał liczne wydarzenia najwyższej rangi, m.in. w piłce nożnej, sportach walki i sportach zimowych. Był korespondentem podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Przez 5 lat prowadził cykl wywiadów wideo „Sektor Gości” ze sportowcami. Obecnie realizuje projekty wideo w Coraz Lepszej Firmie. W wolnym czasie lubi żyć aktywnie – biegać, jeździć na rowerze lub na nartach i zdobywać górskie szczyty.