Strategia Obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Cel I: Doskonałość w produkcji, Eliyahu M. Goldratt, Jeff Cox – obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Anna Pudło

Eliyahu Goldratt i Jeff Cox to jedne z tych osób, które wyjątkowo często lubią poruszać trudne tematy. Są jak fizjoterapeuci – lokalizują te najmniej wygodne, najbardziej bolesne miejsca… Ale po spotkaniu z nimi czujesz się zdecydowanie lepiej.

I tak mniej więcej jest po lekturze ich książki Cel I: doskonałość w produkcji. Porozmawiajmy o niej.

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

  • na czym właściwie polega doskonałość w produkcji,
  • czym jest Teoria Ograniczeń i jak wykorzystać ją w biznesie…
  • … i czemu właściwie powinieneś jeszcze dziś zainteresować się tą książką.


Zacznijmy od pytania o to…

… jak często podczas prowadzenia firmy spotykasz się z tzw. „wąskimi gardłami”, które uniemożliwiają pełne wykorzystanie jej potencjału.

Widzisz, problem ten pojawia się zarówno w firmach produkcyjnych, jak i usługowych, i dotyczy niemal każdego aspektu prowadzenia działalności.

Znasz to pewnie z własnego doświadczenia: wysyłane przez Ciebie paczki wychodzą z firmy z dużym opóźnieniem, bo brakuje Ci towaru w magazynie, albo odwrotnie – towar zalega miesiącami na półkach, a Ty nie masz komu go sprzedać. A może masz zbyt wiele zamówień i zbyt mało czasu na ich realizację, zbyt wielu klientów na swoje usługi, a zbyt mało rąk do pracy? Chciałbyś, aby czynności codziennie wykonywane przez Ciebie i Twoich pracowników zajmowały mniej czasu, ale nie masz kiedy napisać procedur które mogłyby przyspieszyć ich realizację… Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Eliyahu Goldratt, Jeff Cox i „wąskie gardła”

Przyznajmy szczerze – to niestety szara rzeczywistość każdego przedsiębiorcy. Wielu z nas, po latach walki z o wiele silniejszym wrogiem, w końcu się poddaje. Pewnie i Ty nieraz miałeś w głowie takie myśli i chciałeś zamknąć swój biznes i po prostu przestać walczyć... Jednak czy to jest dobra droga? Czy nie lepiej zadbać o to, żeby „wąskie gardła” oswoić lub całkowicie zniwelować i znów odzyskać radość i entuzjazm, który towarzyszył Ci podczas zakładania firmy?

Kiedy już uświadomisz sobie, że jesteś gotowy na to, aby podjąć walkę z „wąskimi gardłami” i znów chcesz odzyskać kontrolę nad tym, co dzieje się z Twoim biznesem, zachęcam Cię, abyś sięgnął po książkę Eliyahu Goldratta (napisaną we współpracy z Jeffem Coxem) pt. Cel I: Doskonałość w produkcji. To pierwsza na świecie powieść biznesowa (tak, to nie pomyłka!), która sprzedała się w kilku milionach egzemplarzy.

Co w niej wyjątkowego?

Już tłumaczę.

Cel I: Doskonałość w produkcji – o czym właściwie jest książka?

Cel I: Doskonałość w produkcji opowiada historię Alexa Roga – kierownika jednej z bankrutujących fabryk produkcyjnych korporacji UniCo. Alex dostał ultimatium – jeżeli w ciągu 3 miesięcy nie poprawi tragicznej sytuacji w fabryce, zostanie ona zamknięta, a wszyscy pracownicy zwolnieni. Z pomocą przychodzi Alexowi Jonasz – jego były wykładowca fizyki, który metody nauk ścisłych stosuje do rozwiązywania problemów trapiących firmy, dzięki czemu uzyskują one niewiarygodne wyniki biznesowe.

Za sprawą Jonasza Alex poznaje koncepcję zarządzania zwaną teorią ograniczeń (TOC), która polega na takim zarządzaniu „wąskimi gardłami”, czyli istniejącymi w firmie ograniczeniami, aby przestały być one dla niej obciążeniem, a zaczęły przynosić… długotrwałe zyski!

Dzieje się tak za sprawą dwóch czynników: koncentracji wysiłków na najsłabszych obszarach oraz dzięki ciągłemu procesowi ulepszania.

Ten drugi możliwy jest do realizacji za sprawą 5 kroków, począwszy od identyfikacji ograniczeń, poprzez eksploatacje i podporządkowanie im wszelkich decyzji, wzmocnienie oraz ciągłe powtarzanie całego procesu od początku. Zastosowanie tej teorii pozwala w ciągu kilku miesięcy podnieść np. produkcję o kilkanaście–kilkadziesiąt procent bez dokonywania żadnych inwestycji. Jest o co walczyć!

Eliyahu Goldratt przedstawia teorię ograniczeń na przykładzie firmy produkcyjnej, jednak jej zastosowania są o wiele szersze i mogą obejmować np. dystrybucję, marketing, zarządzanie projektami i zarządzanie strategiczne. Jeżeli więc chcesz zapanować nad chaosem w swojej firmie, który powodują niezidentyfikowane „wąskie gardła”, to warto, abyś sięgnął po tę książkę.

Jak mawiają kontynuatorzy jego myśli: „Naprawdę nie ma wyboru w tym zakresie. Albo my zarządzamy ograniczeniami albo ograniczenia zarządzają nami. Ograniczenia będą determinowały wielkość produkcji bez względu na to, czy ich istnienie będzie uznane i czy będą zarządzane, czy też nie” (Noreen, Smith, Mackey, The Theory of Constraints and its Implication for Management Accounting).

Eliyahu M. Goldratt, Jeff Cox – o autorach
Eliyahu M. Goldratt był izraelskim fizykiem, który wspólnie z Jeffem Coxem stosował metody nauk ścisłych do rozwiązywania problemów ekonomicznych przedsiębiorstw. Ich książka Cel I: Doskonałość w produkcji – która opisuje teorię ograniczeń i przenosi ją na grunt biznesowy – zyskała miano światowego bestsellera, a oni sami otrzymali dzięki niej przydomek „guru biznesu”.

Cel I: Doskonałość w produkcji

Chcesz wejść na wyższy poziom?

Pobierz listę 52 książek biznesowych
na 52 tygodnie roku


Co zyskasz:

  • spokój – przestaniesz się zastanawiać, co czytać,
  • prestiż – dołączysz do przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes,
  • pewność – znajdziesz w tych książkach porady, które można wykorzystać w polskich realiach małej firmy, a nie w oderwanych od rzeczywistości światowych korporacjach.

52ksiazki_form2


Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Anna Pudło

Nadzoruje realizację strategii Coraz Lepszej Firmy i doradza Klientom w zakresie zwiększania efektywności i wydajności ich pracy. Uwielbia patrzeć, jak działania Coraz Lepszej Firmy realnie pomagają przedsiębiorcom i zmieniają ich firmy w dobrze naoliwione maszyny.