Inspiracje

„Lepiej umrzeć od razu, niż całe życie spędzić w strachu” – Krzysztof Wójcik [obejrzyj wideo z cyklu CORAZ LEPSI PRZEDSIĘBIORCY. Kulisy budowania biznesu]

Martyna Kosienkowska
Michał Bugno


Krzysztof Wójcik jest właścicielem firmy IntroHL, która działa w Warszawie jako ośrodek szkolenia kierowców oraz firma szkoleniowa w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dziś IntroHL rozwija się dynamicznie, pomaga klientom spełnić marzenia i może pochwalić się rewelacyjnymi wynikami. Zdawalność kursantów przy pierwszym podejściu do egzaminu na prawo jazdy wynosi prawie 70 procent, podczas gdy średnia krajowa to zaledwie 33 procent.

Dziś Pan Krzysztof jest spokojny, a jego firma stoi na dwóch silnych nogach.

Ale nie zawsze było łatwo. Jego pierwsze podejście do biznesu zakończyło się wtopą. Drugie zostało brutalnie zatrzymane przez pandemię. A trzecie… przekonasz się oglądając kolejny odcinek serii CORAZ LEPSI PRZEDSIĘBIORCY.

Droga wiodła przez rozczarowania i klęski

Po kilku latach pracy w roli egzaminatora nadzorującego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, a następnie kierownika wydziału szkoleń Krzysztof Wójcik poczuł, że potrzebuje nowych wyzwań.

We wrześniu 2017 roku wraz ze swoim dotychczasowym zastępcą Mariuszem Sztalem założył firmę – INTRODUCTION TO HIGHER LEVEL, czyli w skrócie IntroHL. Firma miała szkolić i doskonalić umiejętności instruktorów, sprawiać, by skuteczniej przekazywali wiedzę swoim kursantom.

Intencje były dobre, ale ten pomysł na biznes niestety zupełnie nie wypalił.

„Myśleliśmy, że nasze nazwiska są gwarantem tego, że będziemy mieli wzięcie i będzie zapotrzebowanie na ten typ usługi. Niestety pomyliliśmy się”.

Rozczarowanie było ogromne. Wspólnicy żałowali, że zrezygnowali z bezpiecznego etatu. Mimo to nie wrócili do pracy w WORDZ-ie. Nie poddali. Postanowili zmienić model biznesowy.

Skupili się na szkoleniach z bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oferowali zajęcia w symulatorach. Kalendarz był wypełniony po brzegi i nagle… przyszła pandemia.

„Z dnia na dzień straciliśmy wszystkie zlecenia. Szkoleniówka przeniosła się do internetu. Czułem się fatalnie. Mój wspólnik zresztą tak samo. Ale już wtedy byliśmy dwa lata w Programie Rozwoju i mieliśmy pomysł, jak będziemy dalej rozwijali ten biznes.”

Do celu dotarli bezpiecznie i już planują dalszą podróż

Dziś firma IntroHL jest stabilna i ma dwie odnogi – Ośrodek Szkolenia Kierowców (oferujący naukę jazdy z egzaminatorami), oraz działalność w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Misją firmy jest ochrona życia i zdrowia osób, które na co dzień poruszają się po drogach, czyli nas wszystkich. Pomagają w tym zajęcia na symulatorach, m.in. dachowania i zderzeń, a także alkogogle.

Krzysztof Wójcik nie ukrywa, że w biznesie mocno pomógł mu Program Rozwoju Coraz Lepszej Firmy, do którego dołączył w 2018 roku.

„To był strzał w dziesiątkę. Tak uważam. Zaczęliśmy się wzorować na tym, co wyciągnęliśmy z lekcji Programu Rozwoju i wdrażaliśmy to u nas. […] Wiedziałem, że potrzebujemy wsparcia kogoś, kto nam konkretnie doradzi, a nie będzie lał wody”.

Czy Tobie, Drogi Przedsiębiorco też przydałoby się takie wsparcie? Chcesz rozwinąć swoją firmę? A może jak Krzysztof Wójcik planujesz zmienić model biznesowy i zbudować nową działalność? Jeżeli tak, to kliknij w ten link i zostań Coraz Lepszym Przedsiębiorcą.Martyna Kosienkowska

Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.

Michał Bugno

Przez 15 lat pracował jako dziennikarz sportowy – najpierw w Wirtualnej Polsce, a później w telewizji Polsat Sport. Jako reporter obsługiwał liczne wydarzenia najwyższej rangi, m.in. w piłce nożnej, sportach walki i sportach zimowych. Był korespondentem podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Przez 5 lat prowadził cykl wywiadów wideo „Sektor Gości” ze sportowcami. Obecnie realizuje projekty wideo w Coraz Lepszej Firmie. W wolnym czasie lubi żyć aktywnie – biegać, jeździć na rowerze lub na nartach i zdobywać górskie szczyty.