Inspiracje

„Jak się kończą pieniądze, to zostaje tylko człowieczeństwo” – Aldona Łukasik-Zawada [obejrzyj wideo z cyklu Coraz Lepsi Przedsiębiorcy. Kulisy budowania biznesu]

Martyna Kosienkowska
Michał Bugno


Aldona Łukasik-Zawada to przedsiębiorczyni, podolog, pasjonatka biegania. W koszulce z napisem „Stopy naprawiam” wystartowała już w wielu zawodach, ale najcięższy okazał się maraton związany z prowadzeniem firmy.

Dlaczego? Tego dowiesz się z filmu.

Co Cię czeka?

Jedną z przeszkód stojących na drodze do biznesowego zwycięstwa był oczywiście covid, który bardzo mocno odbił się na branży beauty. Również na Centrum Zdrowia i Urody A&A, które Pani Aldona prowadzi wraz ze wspólniczką Asią Binias.

„Byłam przerażona. Szczególnie, że ja się czuję w ogromnym obowiązku wobec moich ludzi i wiedziałam, że dziewczyny ogromnie na mnie liczyły. Często wtedy powtarzałam, że jak się kończą pieniądze, to zostaje tylko człowieczeństwo. I tym wygrywaliśmy. Sprawdziło się to bardzo”.

Pani Aldona mogła biec dalej, a na trasie spotykała… swoich przyszłych klientów. Ci ludzie również kochali sport, ale z tego powodu cierpiały ich stopy. Niestety wśród osób organizujących imprezy biegowe nie było nikogo, kto mógłby im pomóc. I wtedy pojawiła się Ona. Dziś do gabinetu A&A zgłasza się wielu biegaczy, choć dla niektórych osób wciąż niestety:

„Stopy są tematem tabu. Stopy po bieganiu tym bardziej”.

A jednak Pani Aldonie udaje się przełamywać wstyd i opór pacjentów. Wszystko po to, żeby pomagać:

„Podologia spodobała mi się głównie dlatego, że łączy się z ogromem pomocy, z poprawą jakości życia człowieka. Są takie sytuacje, że przychodzą do mnie ludzie naprawdę na jednej nodze i wychodzą na dwóch. Radość w ich oczach i to niedowierzanie jest bezcenne”.

Piękna historia, prawda? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że prowadzenie firmy to bajka: klienci są wdzięczni, właścicielka rozwija biznes, a pracownicy… No właśnie.

Choć Pani Aldona podkreśla, że dziś może liczyć na wspaniały zespół, to nie zawsze tak było:

„Doszło do kradzieży i do przyjmowania klientów przez pracownicę poza godzinami pracy. Oczywiście cały utarg był zabierany przez tą dziewczynę”.

A jak kończy się ta historia?

Tego dowiesz się z reportażu Michała Bugno. Obejrzyj wideo, a potem koniecznie zasubskrybuj nasz kanał na YouTube i kliknij w dzwonek, żeby dostać powiadomienia o kolejnych inspirujących historiach Przedsiębiorców.

Jesteśmy dumni, że możemy być ich częścią:

„Pamiętam, że poczułam się wtedy bezpieczniej, bo bardzo spodobała mi się filozofia Coraz Lepszej Firmy. Ona mnie nauczyła relacji win-win. Ona mnie nauczyła, że uczciwość nie jest passe ani naiwnością, że nie trzeba komuś zabrać, żeby dać drugiemu.”

PS
Chcesz wiedzieć, co sprawiło, że Aldona Łukasik-Zawada poczuła się bezpieczniej i czego konkretnie uczymy Przedsiębiorców? Zacznij od naszego Programu Rozwoju. Kliknij w link poniżej.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc dzięki Programowi Rozwoju >>Martyna Kosienkowska

Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.

Michał Bugno

Przez 15 lat pracował jako dziennikarz sportowy – najpierw w Wirtualnej Polsce, a później w telewizji Polsat Sport. Jako reporter obsługiwał liczne wydarzenia najwyższej rangi, m.in. w piłce nożnej, sportach walki i sportach zimowych. Był korespondentem podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Przez 5 lat prowadził cykl wywiadów wideo „Sektor Gości” ze sportowcami. Obecnie realizuje projekty wideo w Coraz Lepszej Firmie. W wolnym czasie lubi żyć aktywnie – biegać, jeździć na rowerze lub na nartach i zdobywać górskie szczyty.