Zarządzanie zespołem Obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Obowiązkowe lektury przedsiębiorcy – Empowerment. Odkryj ukrytą moc Twoich pracowników!, Ken Blanchard, John P. Carlos, Alan Randolph

Anna Pudło

Tradycyjny model zarządzania oparty na bezwzględnym posłuszeństwie wobec szefa, kierownika, managera czy właściciela firmy, powoli (i chyba już na stałe) odchodzi do lamusa. Dlaczego? Jest on przede wszystkim przestarzały i nieskuteczny. Pracownicy zarządzani w sposób dyrektywny nie są samodzielni i odpowiedzialni, nie są wystarczająco zmotywowani i zaangażowani w swoją pracę.

Dzisiejsze środowisko pracy wygląda odmiennie, opiera się na sile i możliwościach wszystkich pracowników, którym daje się dużą swobodę. Tacy pracownicy są zmotywowani, odpowiedzialni, mają poczucie celu i sensu pracy, pracują nad poprawą i usprawnieniem procesów zachodzących w firmie, pierwsi wychodzą z inicjatywą.

W książce Empowerment. Odkryj ukrytą moc Twoich pracowników! znajdziesz konkretne metody i sposoby na to, jak takie środowisko pracy w swojej firmie możesz zbudować. To dość nietypowy poradnik, bo opowiada historię managera Michaela Hobbsa, który początkowo obserwuje, a później w swoim zespole wprowadza empowerment.

(Poniżej ciąg dalszy artykułu...)

Empowerment to upełnomocnienie, choć to tłumaczenie nie oddaje w pełni znaczenia tego angielskiego terminu. To swoiste otwarcie się na posiadaną przez pracowników wiedzę, doświadczenie i motywację. To danie pracownikom dużej swobody w wyszukiwaniu najlepszych rozwiązań oraz odpowiedzialność za jej wyniki.

Wprowadzenie empowerment do firmy jest zadaniem trudnym, ale wykonalnym. Autorzy tego poradnika wyjaśniają jak to zrobić krok po kroku. Formułują trzy kluczowe zasady, których wdrożenie umożliwia prawdziwe upełnomocnienie pracowników.

Są to:

  1. Dziel się z każdym szczegółowymi informacjami
  2. Stwórz autonomię poprzez wyznaczanie granic
  3. Zastąp strukturę hierarchiczną autonomicznymi zespołami

Oczywiście nie można ich traktować jako jedynych warunków efektywnego wprowadzania empowermentu w firmie. Są one jednak świetnym punktem wyjścia do refleksji i działań w tym obszarze.

Autorzy przytaczają przykład jednej z firm, które wdrożyły empowerment – sieć sklepów Trader Joe’s. Roczne wyniki sprzedaży poszybowały w górę o 26%, liczba sklepów wzrosła dwukrotnie, a po 8 latach od wprowadzenia upełnomocnienia sieć zarabiała już ponad 500% więcej niż na początku. Jest zatem o co grać, prawda?

Empowerment. Odkryj ukrytą moc Twoich pracowników! to książka, którą powinien znać każdy Przedsiębiorca. Dla wielu z Was wiedza w niej zawarta jest oczywista, jednak dla niektórych będzie dużym pozytywnym odkryciem.

Empowertman
Anna Pudło

Nadzoruje realizację strategii Coraz Lepszej Firmy i doradza Klientom w zakresie zwiększania efektywności i wydajności ich pracy. Uwielbia patrzeć, jak działania Coraz Lepszej Firmy realnie pomagają przedsiębiorcom i zmieniają ich firmy w dobrze naoliwione maszyny.