Strategia

„Koniec z przypadkiem! Mogę kierować firmą świadomie” – rozmowa z Łukaszem Maciakiem

Martyna Kosienkowska
Michał Bugno


Łukasz Maciak, właściciel firmy Masterfol, to doświadczony przedsiębiorca – swój biznes prowadzi od 17 lat!

Być może ktoś inny na jego miejscu powiedziałby „wiem już wszystko”, ale nie on. On postanowił stać się jeszcze lepszy w tym, co robi.

Od 1,5 roku jest uczestnikiem Programu Rozwoju Coraz Lepszej Firmy. A od 9 miesięcy korzysta z Coraz Lepszego Doradztwa, na które, jak sam twierdzi, zdecydował się w 5 sekund.

Dlaczego to była tak łatwa decyzja? Co udało mu się w tym czasie osiągnąć? Jak ocenia współpracę z CLF-em i Coraz Lepszy Doradcą?

Wszystkie odpowiedzi są w tej rozmowie. Koniecznie posłuchaj.

Możemy się z Tobą założyć, że zaskoczy Cię pierwsza rada, jaką ten zapracowany właściciel firmy dostał od swojej doradczyni – Dagmary Bieli.

Dlaczego doświadczony przedsiębiorca zdecydował się na współpracę z Coraz Lepszym Doradcą?

Łukasz Maciak opowiada o tym tak:

„Pawłowi Królakowi i całej firmie CLF zaufałem już półtora roku temu.

Brałem udział praktycznie we wszystkich szkoleniach zaawansowanych, które były oferowane. I pamiętam, zadzwonił do mnie handlowiec z CLF-u z tematem nowego programu – Doradztwa. Jak wyjaśnił mi mechanikę działania tego programu, stwierdziłem, że to jest najlepsza opcja dla mnie, żeby uzupełnić i powiązać te wszystkie szkolenia.

Bo mimo tego, że są przygotowane po mistrzowsku, zostaje takie pytanie: jak ja mam to wdrożyć na swoim podwórku, w swojej firmie? W rozmowie z handlowcem w pięć sekund podjąłem decyzję, że to jest dla mnie”.

O co przedsiębiorca musi zadbać, zanim zacznie dbać o firmę?

Dla Dagmary Bieli, konsultantki biznesowej CLF, to było oczywiste. O początkach współpracy z Łukaszem Maciakiem opowiada tak:

„Był potwornie przemęczony, ponieważ wszystko brał na swoje barki. Był za wszystko odpowiedzialny, zamiast delegować tę odpowiedzialność i uczyć współodpowiedzialności zespół.”

„Po pierwszym spotkaniu Łukasz został przez mnie wysłany na urlop po to, żeby mógł wypocząć. Potrzebował złapać oddech, złapać balans i wrócić z lepszą energią. Bo naprawdę liczba tematów, która się wtedy pojawiła, była ogromna.”

A jakie to były tematy?

Nad czym można pracować z Coraz Lepszym Doradcą?

Pan Łukasz przyznaje wprost:

„Lista moich pytań była obrzydliwie długa.

Takie aspekty, które mi najbardziej dokuczały w czasie tego niekontrolowanego rozwoju firmy przez 17 lat, były związane z pracownikami: jak ich motywować, rekrutować. Miałem też duże problemy z przekazywaniem pracy do realizacji.

Działałem intuicyjnie przez długi czas. Nie opierałem się na liczbach. Dopiero Dagmara uświadomiła mi, jak liczby są ważne.”

A skoro tak, sprawdźmy, co dziś mówią liczby w firmie Łukasza Maciaka…

Jaki jest efekt współpracy z Coraz Lepszym Doradcą?

Właściciel dumnie opowiada:

„Dzisiaj pracuję, tak jak wszyscy moi pracownicy, 8 godzin dziennie.

Mało tego – w firmie pracuję 2 tygodnie w miesiącu, a kolejne 2 pracuję NAD firmą.

Mam czas na naukę, na zaprojektowanie i na wdrożenie pomysłów.” [...]

Udało nam się zredukować koszty firmy o 15%.

A takim niewymiernym skutkiem jest to, że uwierzyłem w siebie. Uwierzyłem w to, że mogę tą firmą kierować świadomie. Kończymy z przypadkiem, kończymy z intuicją. Dla mnie osobiście to jest największy sukces.”

A co byłoby dziś największym sukcesem dla Ciebie? Z czym Ty, Drogi Przedsiębiorco, się dziś borykasz? Czy też przydałoby Ci się wsparcie?

Łukasz Maciak opisuje je tak:

„Ekspert w roli doradcy, tak jak moja Dagmara, daje mi pewność. Wiem, że to, co robimy, ma sens i zaprocentuje. Bez zbędnych pomyłek, bez siedzenia po nocach.

Każdy, kto ma możliwość – zachęcam, bo naprawdę daje to bardzo wymierne korzyści”.

Cóż, po takich słowach pozostaje nam tylko udostępnić Ci formularz, za pomocą którego możesz dać nam znać, że chcesz porozmawiać o tym, czym jest Coraz Lepsze Doradztwo i jak mogłoby pomóc Ci w prowadzeniu Twojej Firmy.

Kliknij i zapisz się na rozmowę >>

Czekamy na sygnał od Ciebie…Martyna Kosienkowska

Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.

Michał Bugno

Przez 15 lat pracował jako dziennikarz sportowy – najpierw w Wirtualnej Polsce, a później w telewizji Polsat Sport. Jako reporter obsługiwał liczne wydarzenia najwyższej rangi, m.in. w piłce nożnej, sportach walki i sportach zimowych. Był korespondentem podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Przez 5 lat prowadził cykl wywiadów wideo „Sektor Gości” ze sportowcami. Obecnie realizuje projekty wideo w Coraz Lepszej Firmie. W wolnym czasie lubi żyć aktywnie – biegać, jeździć na rowerze lub na nartach i zdobywać górskie szczyty.