Work-life balance

„Pogrążałem się coraz bardziej, pracując 24 godziny na dobę” – rozmowa z Konradem Gnutkiem

Martyna Kosienkowska
Michał Bugno


Podczas Coraz Lepszego Eventu zapytaliśmy Coraz Lepszych Przedsiębiorców o 3 porady biznesowe dla innych przedsiębiorców.

Padały różne odpowiedzi: dotyczące firmy, wiary w siebie, zarządzania finansami.

Kiedy przyszła pora na Konrada Gnutka, powiedział: „Nie zaniedbujcie swoich rodzin”.

Na sali rozległy się gromkie brawa.

Łatwo ugrzęznąć w bieżączce albo tak zachłysnąć się pracą, żeby zapomnieć o całym świecie. Zwłaszcza przedsiębiorcom, bo mają w swoje DNA wpisane działanie.

I łatwo zapomnieć o tym, po co właściwie to wszystko.

Prawda?

Poświęć czas rodzinie

Konrad Gnutek wprost nazywa przedsiębiorców pracoholikami. A mówiąc to, opiera się również na własnym doświadczeniu:

„Jak w kuluarach z kimś rozmawiam, już widzę od razu, że to jest pracoholik. [...] Jeśli podchodzisz do kogoś i on nie umie mówić o niczym innym, tylko o biznesie, to myślę: o, ten już jest w tym kwadracie, z którego nie może wyjść.

Ja też tam byłem. Ale życie wszystko zweryfikowało.

Moja 28-letnia córka przeszła mi przez palce – nie umiem z nią rozmawiać. Drugiej jeszcze nie straciłem. Ma 18 lat – uczę się z nią rozmawiać. Trzecia, 15-latka, uważa, że tato jest tylko dla niej. Ale rosłem dopiero przy trzeciej córce. [...] Nie odbuduję tego czasu.”

A Ty? Jak wyglądają dziś Twoje relacje z najbliższymi?

Poświęć czas pracownikom

Podczas panelu dyskusyjnego Coraz Lepszych Przedsiębiorców Konrad opowiadał również o tym, jak zmieniła się jego firma, odkąd zaczął uważnie słuchać swoich pracowników. Okazało się, że wcale nie trzeba wiele, by poprawić relacje, współpracę i atmosferę w firmie:

„Kiedyś nie spotykałem się z pracownikami. Wydawałem rozkazy, a oni mieli je wykonać. Różnie było z tym wykonaniem.

Jak zacząłem szkolić się w CLF-ie, to zrozumiałem, że muszę rozmawiać z tymi ludźmi. Najpierw robiłem to raz w miesiącu, czy raz na dwa miesiące. Ale to było za mało.

W tej chwili wiem wszystko, co się dzieje w terenie. Z handlowcami spotykam się raz w tygodniu, z innymi pracownikami raz w miesiącu. Mamy spotkania face to face. [...] Wystarczy czasami ich wysłuchać. [...] Emocje w firmie opadają. Kończą się kłótnie”.

Co o tym myślisz? Czy też masz podobne doświadczenia? Czy poświęcasz czas na to, żeby osobiście porozmawiać ze swoimi pracownikami? Czy rozmowy 1:1 to w Twojej firmie standard?

Poświęć czas na odpoczynek

Konrad stara się też dbać o to, by wypoczywać. Choć nie zawsze tak było:

„Pogrążałem się coraz bardziej, pracując 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W tej chwili pracuję 2, 3 dni tygodniowo, a resztę czasu poświęcam rodzinie, czy na moje pasje.

[...] Jak się przepracowujemy, to odbija się to na naszym zdrowiu. A przedsiębiorca, który jest chory: raz, że nie prowadzi dobrze firmy, a dwa – wyżywa się na ludziach, nawet o tym nie wiedząc.”

Konradowi w wypoczynku pomagają podróże. Jedna z nich, na Dominikanę, przyniosła niespodziewane konsekwencje dla jego firmy.

Obejrzyj wideo i przekonaj się, w jak nieoczekiwanych okolicznościach można znaleźć… wspólnika.

A może historia Twoja i Twojego wspólnika jest jeszcze ciekawsza? Podziel się nią z nami w komentarzu na YouTubie.

A jeśli czujesz, że masz już dosyć zmagania się z prowadzeniem firmy samotnie, sprawdź jak możemy Ci pomóc dzięki Programowi Rozwoju i dlaczego warto dołączyć do Społeczności Coraz Lepszych Przedsiębiorców.

PS
Konrad Gnutek wystąpił na scenie podczas Coraz Lepszego Eventu, ale jest także bohaterem jednego z odcinków serii Coraz Lepsi Przedsiębiorcy oraz Biznesowe Inspiracje. Poznaj bliżej jego historię.Martyna Kosienkowska

Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.

Michał Bugno

Przez 15 lat pracował jako dziennikarz sportowy – najpierw w Wirtualnej Polsce, a później w telewizji Polsat Sport. Jako reporter obsługiwał liczne wydarzenia najwyższej rangi, m.in. w piłce nożnej, sportach walki i sportach zimowych. Był korespondentem podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Przez 5 lat prowadził cykl wywiadów wideo „Sektor Gości” ze sportowcami. Obecnie realizuje projekty wideo w Coraz Lepszej Firmie. W wolnym czasie lubi żyć aktywnie – biegać, jeździć na rowerze lub na nartach i zdobywać górskie szczyty.