Inspiracje

Nigdy nie wpadłbyś na te pomysły na biznes. A może jednak?

Maciej Wojtas

Jeśli szukasz pomysłów na biznes – to przestań. Mam dla Ciebie porcję informacji, które będą inspiracją do działania. Historia pokazuje, że doskonałe firmy rodzą się czasem z jednej, szalonej na pierwszy rzut oka, myśli. Co przyjdzie do głowy Tobie, kiedy poznasz tych 15 wybranych faktów?

1) Coraz Lepsza Platforma dla Coraz Lepszych Firm

Szukając inspiracji biznesowych, postanowiłem rzucić okiem na to, co w startupowej bańce piszczy. W jednym z branżowych artykułów znalazłem następujący akapit:

„Polski start-up The Village oferujący platformę umożliwiającą otwarcie własnego miejsca opieki dla dzieci do lat 5 zdobył tytuł Impact Deal of the Year podczas prestiżowej gali CVCA&Slovca Awards 2023 w Pradze”.

Moja pierwsza myśl była następująca: a jeśli w tym zdaniu kryje się przyszłość CLF? Co by było, gdyby CLF uruchomiła platformę umożliwiającą osobom początkującym otwieranie własnego biznesu – opartego oczywiście na zasadach wyznawanych przez twórców CLF? Takie miejsce, w którym, niczym w grze komputerowej, zalicza się kolejne kroki na drodze do celu. Kroki podpowiadane przez ekspertów, a z czasem – przez AI.

(uprzedzając pytania: nie, nie znam planów CLF na przyszłość :)

2) Jak rozpoznać fałszywy e-sklep?

Czytając artykuł o tym, jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy, przyszły mi do głowy dwie sprawy.

Po pierwsze, skoro ktoś napisał taki tekst, to znaczy, że istnieje taki problem i że najprawdopodobniej boryka się z nim stosunkowo duża grupa osób. A skoro istnieje problem, to prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto będzie chciał dostarczyć na rynek jego rozwiązanie. W końcu na tym polega ludzka przedsiębiorczość.

Druga refleksja jest dość nieoczywista, ale da Ci sporo satysfakcji. Dotyczy ona poszukiwania pomysłów na biznes. Zwróć uwagę na to, że w tytułowej frazie „jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy” wystarczy zamienić słowo „jak” na „pomagamy”, żeby stworzyć linkedinowy opis… Twojej przyszłej firmy!

Zadanie dla Ciebie:

Przeglądając internet, zabaw się w poszukiwacza pomysłów na biznes. Wszędzie tam, gdzie zobaczysz pytanie typu „jak coś zrobić”, zamień słowo „jak” na „pomagamy”. A potem sprawdź, czy ta nowa fraza wywołuje w Tobie jakieś pozytywne emocje. Zdziwisz się, jak genialnie zabrzmią niektóre Twoje odkrycia i jak ciekawe nisze można w ten sposób odnaleźć!

3) Szkoła językowa dla seniorów

Jakiś czas temu w facebookowej grupie Coraz Lepszej Firmy pojawił się ciekawy post. Jego autorka parę miesięcy wcześniej pytała członków tej społeczności, czyli czynnych przedsiębiorców, o zmianę grupy docelowej dla swojej szkoły językowej. Zmiana ta miała polegać na otwarciu się szkoły na nowych uczniów – seniorów.

Okazało się, że ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Autorka pochwaliła się we wspomnianym poście, że właśnie rusza z zapisami już trzeciej grupy seniorów, ponieważ ma aż tylu chętnych.

W tym kontekście ciekawie brzmi informacja z tego oto artykułu: „Osoby starsze grające w gry-łamigłówki, mogą mieć nawet tak samo dobrą pamięć jak dwudziestolatkowie – pokazuje nowe badanie naukowców z University of York".

Zadanie dla Ciebie:

Czy Twoja firma ma swojej ofercie coś dla seniorów? Czy w Twojej branży ktoś oferuje coś dla tej grupy wiekowej? A gdyby tak zostać pierwszą firmą z Twojej niszy, która zauważyła potrzeby tej właśnie grupy?

4) Płatność? Nie teraz...

Nie miałem pojęcia, że aż 64% polskich internautów deklaruje, że korzystało podczas zakupów z formy płatności BNPL, czyli kup teraz, zapłać później. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Zagadka dla Ciebie:

Jak myślisz, w jakiej branży ten odroczony sposób płatności nie będzie dobrym rozwiązaniem? Sam znalazłem jedną taką branżę, w której praktycznie nie da się wprowadzić opcji BNPL :)

5) Poszukiwanie nowych kontynentów do zasiedlenia

Artykuł o człowieku, który wyspecjalizował się w organizowaniu rejsów na Antarktydę, podsunął mi pewną myśl. Po pierwsze, wybór nieoczywistego kierunku podróżowania jako pomysł na biznes – zawsze zasługuje na oklaski.

Ale w tej historii widzę coś jeszcze. Mianowicie to, że wbrew powszechnej opinii, nowe kontynenty tworzą się... przez cały czas. Oczywiście nie chodzi mi o lądy leżące na mapie świata.

Mam na myśli przestrzenie bardziej wirtualne, na przykład nowe media społecznościowe. Puenta jest taka, że warto szukać miejsc „niezadeptanych przez internetowych turystów”, by stać się tam jednym z pierwszych tubylców.

Zadanie dla Ciebie:

Poszukaj dziś serwisów społecznościowych, które są w początkowej fazie rozwoju. Zatknij na ich terenie swoją firmową flagę i wpadaj tam od czasu do czasu „przypilnować interesu”.

6) Kosmiczne lekcje w polskich szkołach

Kilka(naście) tygodni temu wielu z nas zelektryzowała wiadomość o drugim Polaku w historii naszego kraju, który poleci w kosmos. Szukając informacji na ten temat, w jednym z artykułów znalazłem bardzo ciekawy fragment tekstu:

„Dodatkowo, Polak będzie – w ramach transmisji z ISS – łączyć się z polskimi szkołami! Lekcje przeprowadzane przez polskiego astronautę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mogą okazać się inspiracją dla tysięcy uczniów. Rozpowszechnianie wiedzy o kosmosie oraz możliwość uczestnictwa w tak zaawansowanych projektach mogą wywołać autentyczne zainteresowanie nauką wśród młodzieży”.

Co te słowa oznaczają dla przedsiębiorców? W krótkiej perspektywie pewnie niewiele, ale w długiej mogą okazać się początkiem, miejmy nadzieję, wieloletniej mody na tematy związane z eksploracją kosmosu, satelitami, sondami i całą masą spraw orbitujących wokół tych zagadnień.

Mówiąc wprost, im większe będzie zainteresowanie kosmosem wśród „zwykłych” ludzi, tym szybszy będzie rozwój tego sektora gospodarki. A nowy sektor to nic innego jak nowy front działania, nowy kontynent do zasiedlenia.

Jeśli nie jesteś przekonany do tej tezy, to przypomnij sobie, jaki biznes wyrósł wokół internetu, ile nowych zawodów wygenerowała ta sfera techniki komunikacyjnej.

Zadanie dla Ciebie:

Wyobraź sobie, że w momencie, kiedy nasz kosmonauta dociera do stacji kosmicznej, w Polsce wybucha odpowiednik małyszomanii / kubicomanii / świątkomanii. Jak Twoja firma mogłaby zawczasu zacząć zagospodarowywać ten „nieziemski” trend?

7) Czecho(-)słowacka fascynacja Polską

W artykule pt. Czesi i Słowacy zafascynowani Polską, zainteresował mnie ten krótki akapit:

„Rekordowe zainteresowanie podróżami do Polski zanotowano w lipcu w Czechach – wynika analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zainteresowanie naszym krajem rośnie także wśród Słowaków – wyniki są najwyższe od ponad dekady”.

Zadanie dla Ciebie:

Bez względu na to, czym zajmuje się Twoja firma, zastanów się dzisiaj, co mogłaby ona zaoferować Czechom i Słowakom, żeby podtrzymać ich pozytywną opinię o naszym kraju?

8) Szkoła dla tych, którzy stracili nadzieję

Wrócę jeszcze raz na chwilę do świata seniorów, czyli do grupy, która z każdym rokiem będzie w Polsce coraz liczniejsza. W tym oto artykule natknąłem się na ciekawy fragment:

„Jesteśmy w pewnym sensie »zaprogramowani« na to, żeby się uczyć. Nasz mózg jest w stanie ciągle się dostosowywać i zmieniać pod wpływem naszych doświadczeń, od najmłodszych lat do starości. Nie ma więc jednego wieku na naukę nowego języka”.

Czytając artykuł, przyszedł mi do głowy pomysł na biznes: szkoły nawet nie tyle dla seniorów, co dla ludzi, którzy są przekonani, że na kolejną życiową woltę jest już za późno, bo urodzili się 50 lat temu. Dla ludzi, którzy znaleźli się w punkcie, który można opisać upiornym zdaniem: za wcześnie na śmierć, a za późno na nowe życie.

Zadanie dla Ciebie:

Wyobraź sobie, że masz 50 albo 60 lat. Czego przydatnego chciałbyś się jeszcze nauczyć? Albo co zupełnie nieprzydatnego, ale dającego frajdę, przyjemność płynącą z poznawania nowych rzeczy chciałbyś jeszcze poznać? Zastanów się, czy osób z takimi marzeniami może być więcej? A jeśli tak, to jak konkretnie można byłoby na nich zarobić?

9) Podglądanie NASA

Czasami, żeby znaleźć pomysł na biznes albo odkryć przyszłościowe trendy, trzeba zabawić się w detektywa. Przykładem może być informacja o tym, że NASA wybrała sześć firm, które mają jej pomóc w eksplorowaniu Księżyca.

Zadanie dla Ciebie:

Zobacz, czym zajmują się te firmy, a dowiesz się, na które sektory warto zwrócić już teraz uwagę (podążając drogą NASA): Astrobotic Technology, Big Metal Additive, United Launch Alliance, Varda Space Industries, Zeno Power Systems, Blue Origin, Freedom Photonics, Lockheed Martin, Redwire, Protoinnovations, Psionic.

10) Pandemia bólu kręgosłupa

Biznes to między innymi wychwytywanie rodzących się trendów. Odpowiedzi na pytanie, co będzie zajmować ludzi w przyszłości, można szukać wszędzie, na przykład w gabinetach lekarskich.

Okazuje się, że jedną z bolączek ludzi przyszłości mają być bóle kręgosłupa. Informacje o tym znalazłem w artykule o czekającej nas nowej pandemii. Liczby, które tam padają, są porażające.

Zadanie dla Ciebie:

Jak Twoja firma może zareagować na problem bólów kręgosłupa? Jeśli sprzedajesz meble, możesz wyspecjalizować się w produktach zapobiegających temu schorzeniu lub łagodzących jego skutki u tych, którzy już się go dorobili. A jak można byłoby zagospodarować ten temat w innych branżach?

11) Prawdziwe zdrowie zamiast tradycyjnego zdrówka

W wielu materiałach, które miałem okazję ostatnio przejrzeć, zauważyłem trend niepicia alkoholu. Co prawda ta zdrowa moda dopiero raczkuje, ale z tego, co widzę, jest na najlepszej drodze do przeistoczenia się w trwałą modę, w atrakcyjny styl życia.

Zadanie dla Ciebie:

Co by było, gdyby Twój biznes promował bezalkoholowe spędzanie czasu? Jak można byłoby powiązać to, co robisz – z tym nowym trendem?

12) Zawody, które nie sprawią Ci zawodu w przyszłości

W artykule o zawodach przyszłości natknąłem się na następujący fragment: „Do 2028 r. wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od energii odnawialnej i cyberbezpieczeństwa oraz inżynierów bioinformatyki (…). Wśród zawodów przyszłości wymieniają też etyków ds. sztucznej inteligencji, a także ekonomistów kryptowalut”.

Zadanie dla Ciebie:

Skoro ma być zapotrzebowanie na takich specjalistów, to znaczy, że będzie istniało zapotrzebowanie na ich wyszkolenie. A dodatkowo, w tym akapicie zaszyta jest informacja o branżach, które już niedługo będą na topie.

Nie znaczy to, że trzeba od razu wchodzić w te obszary. Równie dobrze można poszukać terytoriów przyległych do tych nisz rynkowych. Czyli warto zastanowić się, jakie obszary leżą „tuż obok”: energii odnawialnej, cyberbezpieczeństwa, bioinformatyki, AI i kryptowalut.

13) Stypendium ufundowane przez Twoją firmę

Kolejna inspiracja ukryła się w artykule, którego bohaterem był twórca marki InPost. Oto mały fragment: „II edycja ogólnopolskiego konkursu stypendialnego za nami. 17 laureatów z całej Polski rozwinie swoje talenty w najbardziej prestiżowych uczelniach na całym świecie. Łącznie na obie edycje konkursu Rafał Brzoska przeznaczy ponad 6 milionów złotych na edukację młodych ludzi”.

Zadanie dla Ciebie:

Wyobraź sobie, że masz do dyspozycji fundusze na stypendia dla młodych talentów. Masz również wpływ na to, czego ludzie ci będą się dzięki Tobie uczyli. Jaką wiedzę chciałbyś im przekazać? Jakich ludzi chciałbyś zaprosić do takiego programu?

14) Kosmiczna praca do wzięcia

Kolejna informacja to dobra wiadomość dla tych, którzy szukają pomysłów na przyszłą karierę. Okazuje się, że „aż 60% pracodawców z branży kosmicznej, którzy prowadzili w 2021 roku procesy rekrutacyjne, miało trudności ze znalezieniem pracowników. Wśród powodów wymieniają brak zainteresowania proponowanymi stanowiskami oraz niedopasowanie kompetencji”. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

15) Epidemia chorób psychicznych

Na koniec akapit z artykułu, który mną wstrząsnął: „W 29 krajach zrealizowano badanie, które wskazuje, że przed osiągnięciem wieku 75 lat, połowa ludzkiej populacji będzie cierpiała na zaburzenia zdrowia psychicznego. Najczęstsze to depresja, alkoholizm, fobie, a także stres pourazowy”.

Patrząc na te 2 zdania od strony czysto biznesowej, można powiedzieć, że połowa ludzkiej populacji będzie potrzebowała pomocy. I że spora część z tej grupy będzie chciała skorzystać z płatnego wsparcia w tym zakresie.

Nie oznacza to automatycznie, że pomysłem na zagospodarowanie tej rzeszy potencjalnych pacjentów jest otwieranie sieci gabinetów psychologicznych czy innych. Równie dobrym pomysłem mogą być miejsca łagodzące, przynajmniej częściowo dolegliwość życia osób obarczonych tymi chorobami, zarówno istniejące realnie, jak i wirtualnie.

Zadanie dla Ciebie:

Wyłącz urządzenie, na którym czytasz ten artykuł. Idź na spacer, spędź czas z bliskimi, zjedz coś dobrego, obejrzyj komedię. Nie przejmuj się pracą. Ona jest bardziej wierna, niż myślisz.

Zawsze będzie na Ciebie czekać.

Pobierz za darmo (0 zł)

Strzał w dziesiątkę

Jak znaleźć pomysł na biznes i sprawdzić,
czy na nim zarobisz

- poradnik dla przedsiębiorczych -Chcesz założyć własną firmę? Sprawdź:

  • co zrobić, żeby klienci rzucili się na Twoją ofertę,
  • na jakie pytania musisz sobie odpowiedzieć, zanim zainwestujesz pieniądze,
  • jak postępować na samym początku prowadzenia działalności, żeby zwiększyć szansę na sukces.

strzal-form

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Maciej Wojtas

Pomaga rodzicom uczyć dzieci i odkrywać życiowe pasje (zobacz: Wojtas.Academy). Wydaje ebooki edukacyjne dla całej rodziny (zobacz: MaciejWojtas.pl). Chcesz czytać więcej jego tekstów? Zapisz się na ten newsletter.