Efektywność Work-life balance Obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Esencjalista, Greg McKeown – obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Monika Madejska

Greg McKeown – amerykański mówca, strateg biznesowy i autor książki Esencjalista – przekonał mnie niedawno, że najcenniejszym zasobem, za pomocą którego możemy zmienić świat, jesteśmy my sami. Jeżeli za mało inwestujemy w siebie – a mam tu na myśli zarówno umysł, jak i ciało, i ducha – niszczymy najważniejsze narzędzie potrzebne nam do wartościowej pracy.

To jedno z wielu cennych i trafnych zdań, którymi wypełniona jest książka Esencjalista... Czy warto pochylić się nad nią na dłużej?

Zdecydowanie tak.

I zaraz dowiesz się, dlaczego.

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

  • kim jest esencjalista,
  • dla kogo Greg McKeown napisał swoją książkę i...
  • … co powinieneś wyeliminować ze swojego życia aby być szczęśliwszym?


Dla kogo jest książka Esencjalista?

Zacznę od odpowiedzi na pytanie, dla kogo została napisana książka Esencjalista.

Widzisz, pozycja obowiązkowa dla tych wszystkich przedsiębiorców, dla których wyzwaniem nie jest ciężka praca po 14 godzin na dobę, ale odpuszczenie kolejnej okazji, poświęcenie czasu na myślenie i analizę oraz pozwolenie sobie na wystarczającą ilość snu.

Esencjalista przeciwstawia się starym, nieefektywnym sposobom funkcjonowania, które do niedawna były promowane w świecie biznesu – bycie wiecznie zajętym, zajmowanie się wszystkim, udawanie, że jest się maszyną zdolną pracować bez ustanku.

Greg McKeown rekomenduje za jej pośrednictwem eliminowanie z życia tego, co jest nieważne, a w zamian proponuje skupienie swoich zasobów na tych aspektach życia, które mają realne znaczenie. Przekonuje, że w życiu nie chodzi o to, by robić więcej, ale by robić właściwe rzeczy.

Mówiąc najprościej, chodzi o mądrzejsze inwestowanie naszego czasu i energii w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników… Tyle w teorii – przejdźmy do praktyki.

Esencjalista w praktyce

Dla mnie Esencjalista to jest genialny podręcznik zarządzania czasem. Skupia się na podstawach, a nie tylko na technikaliach. Niemniej zawiera wiele konkretnych wskazówek i metod, w jaki sposób wprowadzić w życie idee esencjalizmu – pozwól, że przytoczę kilka najważniejszych:

  • jak eliminować rzeczy nieistotne, aby móc poświęcić swoją energię na realizację naprawdę ważnych przedsięwzięć?
  • jak mieć odwagę, by stanowczo, zdecydowanie i uprzejmie odmówić?
  • jak wycofać się z mało wartościowego przedsięwzięcia i uniknąć poczucia straty?

Ta książka w istocie uczy podejmowania właściwych decyzji oraz samodyscypliny. Pokazuje, jak wyznaczać granice sobie i innym, zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym. Daje dowody na to, że można robić kilka ważnych rzeczy niemal bez wysiłku. Zawiera przekonujące argumenty, że warto nauczyć się żyć w „tu i teraz”, aby – jak mawiał Sokrates – uniknąć „jałowego życia wypełnionego zajęciami”.

Co ciekawe, książka podaje również ciekawą koncepcję zatrudniania ludzi...

Widzisz, Greg McKeown przytacza przykłady firm, które dzięki esencjalizmowi przy rekrutacjiodniosły niebywały sukces w swoich branżach. Lektura jest również bardzo inspirująca w zakresie szeroko rozumianego zarządzania ludźmi.

Dla każdego, kto utknął w chaotycznej pogoni za „więcej”, ta książka może stać się punktem zwrotnym w życiu. Przedsiębiorca, który rozprasza swoją działalność, będzie miał wiele do przemyślania po przeczytaniu książki Esencjalista.

Greg McKeown – o autorze
Absolwent studiów MBA na Stanford Graduate School of Business, amerykański mówca, strateg biznesowy i autor książki Esencjalista. Założyciel i CEO spółki McKeown Inc., która specjalizuje się w doradztwie biznesowym.

Esencjalista

Chcesz wejść na wyższy poziom?

Pobierz listę 52 książek biznesowych
na 52 tygodnie roku


Co zyskasz:

  • spokój – przestaniesz się zastanawiać, co czytać,
  • prestiż – dołączysz do przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes,
  • pewność – znajdziesz w tych książkach porady, które można wykorzystać w polskich realiach małej firmy, a nie w oderwanych od rzeczywistości światowych korporacjach.

52ksiazki_form2


Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Monika Madejska

Ekspert rozwoju talentów - pomaga małym i średnim przedsiębiorcom odkrywać ich mocne strony i na ich bazie budować skuteczne firmy. Rozwiązuje problemy z zarządzaniem sobą oraz ludźmi w biznesie. Specjalistka w dziedzinie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.