Efektywność Work-life balance Obowiązkowe lektury przedsiębiorcy

Obowiązkowe lektury przedsiębiorcy - Esencjalista, Greg McKeown

Monika Madejska

Najcenniejszym zasobem, za pomocą którego możemy zmienić świat, jesteśmy my sami. Jeżeli za mało inwestujemy w siebie – a mam tu na myśli zarówno umysł, jak i ciało, i ducha – niszczymy najważniejsze narzędzie potrzebne nam do wartościowej pracy.

To jedno z wielu cennych i trafnych zdań z książki Esencjalista. Mniej, ale lepiej autorstwa Grega McKeowna. To książka dla tych wszystkich przedsiębiorców, dla których wyzwaniem nie jest ciężka praca po 14 godzin na dobę, ale odpuszczenie kolejnej okazji, poświęcenie czasu na myślenie i analizę oraz pozwolenie sobie na wystarczającą ilość snu.

Esencjalista przeciwstawia się starym, nieefektywnym sposobom funkcjonowania, które do niedawna były promowane w świecie biznesu – bycie wiecznie zajętym, zajmowanie się wszystkim, udawanie, że jest się maszyną zdolną pracować bez ustanku.

Autor rekomenduje eliminowanie z życia tego, co jest nieważne, a w zamian proponuje skupienie swoich zasobów na tych aspektach życia, które mają realne znaczenie. Przekonuje, że w życiu nie chodzi o to, by robić więcej, ale by robić właściwe rzeczy. Chodzi o mądrzejsze inwestowanie naszego czasu i energii w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników.

(Poniżej ciąg dalszy artykułu...)

Dla mnie to jest genialny podręcznik zarządzania czasem. Skupia się na podstawach, a nie tylko na technikaliach. Niemniej zawiera wiele konkretnych wskazówek i metod, w jaki sposób wprowadzić w życie idee esencjalizmu:

  • jak eliminować rzeczy nieistotne, aby móc poświęcić swoją energię na realizację naprawdę ważnych przedsięwzięć?
  • jak mieć odwagę, by stanowczo, zdecydowanie i uprzejmie odmówić?
  • jak wycofać się z mało wartościowego przedsięwzięcia i uniknąć poczucia straty?

Ta książka w istocie uczy podejmowania właściwych decyzji oraz samodyscypliny. Pokazuje, jak wyznaczać granice sobie i innym, zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym. Daje dowody na to, że można robić kilka ważnych rzeczy niemal bez wysiłku. Zawiera przekonujące argumenty, że warto nauczyć się żyć w “tu i teraz”, aby – jak mawiał Sokrates – uniknąć “jałowego życia wypełnionego zajęciami”.

Książka podaje również ciekawą koncepcję zatrudniania ludzi. Autor przytacza przykłady firm, które dzięki esencjalizmowi przy rekrutacji, odniosły niebywały sukces w swoich branżach. Lektura jest również bardzo inspirująca w zakresie szeroko rozumianego zarządzania ludźmi.

Dla każdego, kto utknął w chaotycznej pogoni za “więcej”, ta książka może stać się punktem zwrotnym w życiu. Przedsiębiorca, który rozprasza swoją działalność, będzie miał wiele do przemyślania po przeczytaniu Esencjalisty.

Esencjalista

Chcesz wejść na wyższy poziom?
Pobierz listę 52 książek biznesowych
na 52 tygodnie roku


Co zyskasz:

  • spokój – przestaniesz się zastanawiać, co czytać,
  • prestiż – dołączysz do przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes,
  • pewność – znajdziesz w tych książkach porady, które można wykorzystać w polskich realiach małej firmy, a nie w oderwanych od rzeczywistości światowych korporacjach.

52ksiazki_form2
Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Monika Madejska

Coraz Lepszy Ekspert Rozwoju Talentów - pomaga małym i średnim przedsiębiorcom odkrywać ich mocne strony i na ich bazie budować skuteczne firmy. Rozwiązuje problemy z zarządzaniem sobą oraz ludźmi w biznesie. Specjalistka w dziedzinie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.