Prawo biznesu

Kolejny obowiązek prawny przedsiębiorcy

Rafał Horończyk

Jako przedsiębiorca zapewne jesteś już przyzwyczajony do spełnienia różnych formalnych obowiązków związanych z tym, by móc prowadzić swoją działalność. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Krajowy Rejestr Sądowy, obowiązki podatkowe – to wszystko Twój chleb powszedni. I niestety nie mam dobrych wiadomości. Od 13 października 2019 r. masz jeszcze jeden podobny obowiązek – konieczność zgłoszenia się do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Łączę się z Tobą w bólu.

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:

 • czy Ty również musisz zgłosić firmę do CRBR,
 • jak, krok po kroku, dokonać zgłoszenia,
 • co musisz wiedzieć, żeby się udało,
 • co Ci grozi, jeśli zignorujesz nowy przepis.


Kogo dotyczy nowy obowiązek?

Dotyczy tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie:

 • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółki jawnej,
 • spółki komandytowej,
 • spółki komandytowo-akcyjnej
 • i spółki akcyjnej (chyba że jest spółką publiczną, tzn. spółką notowaną na giełdzie).

Jeżeli czekasz na założenie swojej prostej spółki akcyjnej – Ciebie również będzie czekał obowiązek zgłoszenia się do rejestru.

Jeżeli natomiast prowadzisz działalność gospodarczą w innej formie, w tym w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, nie musisz się nigdzie zgłaszać.

W tym artykule przeanalizuję dokładniej sytuację najczęściej spotykanej spółki, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikami są osoby fizyczne (tj. żywi ludzie, a nie inne spółki bądź inne twory).

Jeżeli konstrukcja Twojej spółki jest bardziej skomplikowana – zgłoś się z prośbą o pomoc do tego, kto doradził Ci, by Twoja spółka była tak skomplikowana. On powinien być w stanie Ci pomóc.

Co mam zrobić, jeśli obowiązek mnie dotyczy?

Zgłoszenia do rejestru dokonuje się na tej stronie. By móc go dokonać, potrzebujesz bądź wyrobić sobie podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP, bądź kwalifikowany podpis elektroniczny.

O ile drugie rozwiązanie jest odpłatne w formie abonamentowej (ok. 400 zł za 2 lata usługi), o tyle to pierwsze jest bezpłatne, aczkolwiek wymaga również dopełnienia pewnych formalności. W związku z tym, że są one przystępnie opisane na stronie ePUAP, pozwolę sobie po prostu Cię do niej odesłać.

Zanim zaczniesz dokonywać zgłoszenia, przygotuj następujące dane:

 • numer NIP swojej spółki,
 • numer KRS swojej spółki,
 • adres swojej spółki (kolejno: miasto, kod pocztowy, ulica z numerem domu i numerem lokalu, jeżeli taki jest),
 • dane beneficjentów rzeczywistych swojej spółki.

Że kogo?

Beneficjentów rzeczywistych spółki. Mógłbym Ci napisać pełną ustawową definicję tego, kto to jest, lecz wówczas ten artykuł straciłby swój walor krótkiej i przystępnej instrukcji postępowania w najczęściej spotykanych przypadkach. Co więcej jego objętość byłaby kilku- bądź kilkunastokrotnie większa. Odeślę Cię jedynie do art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest to każdy wspólnik, który dysponuje więcej niż 25% udziałów w spółce.

Ok, to jakie dane tych beneficjentów są potrzebne?

Są to kolejno:

 • imię, drugie imię (jeśli ma je w dowodzie) i nazwisko,
 • kraj obywatelstwa,
 • kraj zamieszkania,
 • oznaczenie, czy jest to wspólnik spółki bądź reprezentant spółki, czy też dysponuje pośrednimi uprawnieniami właścicielskimi lub innymi uprawnieniami,
 • oznaczenie ewentualnego uprzywilejowania (najczęściej jednak takowego brak i tak też trzeba zaznaczyć w formularzu),
 • jednostka miary (u nas każdorazowo będzie to PLN) i wartość uprawnień właścicielskich (w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością to wartość nominalna udziałów wspólnika).

W pierwszym kroku zostaniesz poproszony o zaznaczenie kwadracika przy oświadczeniu o tym, że jesteś świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia w przedmiocie opisywanych wyżej danych.

Wówczas w dolnym prawym rogu pojawi się prostokąt, który możesz kliknąć po podaniu wszystkich danych – „podpisz dokument". Kliknij go, a zostaniesz przeniesiony do ekranu logowania do profilu zaufanego ePUAP. Zaloguj się, po czym kliknij prostokącik „podpisz podpisem zaufanym”. Wtedy na swój telefon powinieneś otrzymać SMS-a z kodem do wpisania. Wpisz go.

Jeśli wszystko poszło dobrze, mogę Ci pogratulować, ponieważ zgłosiłeś prawidłowo swoją spółkę do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Do kiedy mam to zrobić?

Obowiązek zgłoszenia opisany w tym artykule w nazewnictwie matrycy Eisenhowera na pewno umieściłbym w kwadracie „ważne”. Im dłużej jednak będziesz odkładał wykonanie tego obowiązku, w tym większym stopniu będzie pojawiał się również w kwadracie „pilne”.

Wniosek? Zrób to tak szybko, jak możesz. W przypadku spółek założonych przed 13 października 2019 r. masz czas najpóźniej do 13 kwietnia 2020 r. W przypadku spółek założonych później – masz 7 dni od dnia zarejestrowania Twojej spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Dlaczego w ogóle mam cokolwiek robić? Przecież wszystkie te dane są już w Krajowym Rejestrze Sądowym

Owszem, dane, które podawałeś w zgłoszeniu, już raz przedstawiałeś organom państwa – w tym wypadku w Krajowym Rejestrze Sądowym. Niestety jednak to jeden z tych momentów, w których, odpowiadając, nie umiem powiedzieć więcej niż stwierdzić, że musisz to zrobić, bo przepisy tak każą.

Pamiętaj jednak, że brak wpisu grozi tym, że będziesz musiał zapłacić karę finansową. Jej wysokość jest na tyle duża (nawet do miliona złotych), że lepiej już poświęcić kilka chwil na wykonanie kolejnego przykrego obowiązku administracyjnego, niż później próbować unikać jej zapłaty.

Czy to wszystko ma sens? Nie oceniam (a może i oceniam, ale to już jest materia na zupełnie inny artykuł, przekraczający ramy tego tekstu).

W tym artykule opisuję stan na 11 grudnia 2019 r. Jeżeli czytasz ten artykuł długo po tej dacie, upewnij się, czy nic się w tej materii nie zmieniło. Przepisy mogą zmieniać się bardzo szybko.

Pobierz bezpłatnie (0 zł) poradnik

Obowiązki Przedsiębiorcy w PolsceDowiesz się m.in.:

 • czy na pewno legalnie prowadzisz swój biznes,
 • do jakich ustępstw na rzecz klienta zobowiązuje Cię prawo,
 • o jakich obowiązkach prawnych lepiej nie zapominać.

obowiazki-przeds-form

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Rafał Horończyk

Adwokat – specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców. Ekspert w zakresie prawa odzyskiwania należności, sporządzania umów i tworzenia spółek. Przedsiębiorca prowadzący własną kancelarię adwokacką oraz zaangażowany uczestnik społeczności przedsiębiorców. Tłumacz języka prawniczego na język nieprawniczy i języka nieprawniczego na prawniczy. Uczestnik Programu Rozwoju CorazLepszaFirma.pl, który nieustannie pracuje nad rozwojem swojego biznesu.