Artykuły z kategorii:
Prawo biznesu

Prawo biznesu

Ja się narobiłem, a jak poprosiłem o zapłatę za moją usługę, usłyszałem, że była do niczego, a pieniędzy nie dostanę! Co robić?

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie decydujesz się na pobieranie swojego wynagrodzenia bądź zapłaty za swój towar z góry, bądź gotowy na to, że, chcąc uzyskać swoje pieniądze, będziesz musiał udowodnić to, że Ci się należą.

Czytaj

Prawo biznesu

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa bez udziału sądu – to możliwe!

Dziś podpowiemy Ci, co zrobić, żeby pomóc swojej firmie i wdrożyć plan naprawczy bez wchodzenia na drogę sądową, ale jednocześnie zrobić to w sposób uporządkowany, poprzedzony solidną analizą sytuacji, a co za tym idzie – skuteczny.

Czytaj

Prawo biznesu

Obowiązek rozliczenia VAT w firmie zwolnionej z VAT – nie każdy o nim wie

Są sytuacje, w których trzeba składać deklaracje VAT i płacić podatek VAT, mimo że nie jest się vatowcem. Niemożliwe? A jeśli powiem, że znam takie firmy i ciągle ich przybywa? Jeżeli więc jesteś nievatowcem i uważasz, że w związku z tym żaden VAT Cię nie dotyczy, ten artykuł wyprowadzi Cię z błędu.

Czytaj

Prawo biznesu

„Wysłali mi towar po terminie, więc rezygnuję z umowy i nie będę za niego płacił!”. Ale czy na pewno?

Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, w której Twój kontrahent nie wywiązał się ze zobowiązań zawartej pomiędzy Wami umowy? Jeśli tak, to opisana historia pomoże Ci zrozumieć, że pobieżna znajomość przepisów prawa naraża Twoją firmę na poważną stratę finansową.

Czytaj

Prawo biznesu

Dokumenty firmowe – jak i do kiedy je przechowywać, żeby uniknąć problemów?

„Zrobiłam wreszcie porządek w papierach i wyrzuciłam wszystkie stare faktury. Zostały tylko te z ostatnich 5 lat” – z dumą poinformowała mnie klientka, wchodząc do biura. Zamarłam. Najwyraźniej dostrzegła mój niepokój, bo dodała szybko: „No… wszędzie piszą, że papiery firmowe trzeba trzymać 5 lat. I niech mnie pani nie straszy, że jest inaczej, bo już ich nie ma”. Nie straszę. Ale… tak… jest inaczej.

Czytaj

Prawo biznesu

Jak ograniczyć ryzyko związane z prowadzeniem firmy, gdy Twoimi klientami są KONSUMENCI? To proste! Ułatwisz życie im i sobie

Czy prowadziłeś kiedykolwiek spór z kupującym, który wykorzystywał niedomówienia bądź niejasności na różnych etapach Waszej współpracy? Jeśli tak, to doskonale wiesz, jak bardzo taka sytuacja potrafi być męcząca.

Czytaj

Prawo biznesu

„Mam tego dosyć! Idę do sądu”. Sprawdź, kiedy możesz pozwać nierzetelnego wykonawcę usługi

Kiedy możesz pozwać nierzetelnego wykonawcę usługi? O co w ogóle chodzi z tym sądzeniem o odszkodowanie? W amerykańskich filmach sądzą się o wszystko! Czy w naszych realiach też tak jest?

Czytaj

Strategia Prawo biznesu

Restrukturyzacja – szansa na uratowanie Twojego biznesu!

Wszyscy mówią dziś o kryzysie i o tym, jakie negatywne skutki będzie on miał dla Twojego biznesu. Co zrobić w tej sytuacji? Oczywiście przygotować się na trudności, by wyjść z nich obronną ręką. A w ramach przygotowań pomyśleć o… restrukturyzacji, jeszcze zanim pojawią się kłopoty.

Czytaj

Prawo biznesu

Rodzaje umów o pracę – wszystko, co jako przedsiębiorca powinieneś wiedzieć

Załóżmy, że skrupulatnie zaplanowana przez Ciebie rekrutacja powiodła się. Wybrałeś najlepszego kandydata i pozostaje sformalizować pod kątem prawnym warunki Waszej współpracy. Zamierzasz podpisać z nim umowę o pracę. Zanim to jednak zrobisz…

Czytaj

Prawo biznesu

Urlop na żądanie – prawa pracodawcy i pracownika

Pracownik ma prawo do różnego rodzaju okresów, podczas których mimo nieobecności i nieświadczenia pracy jest usprawiedliwiony oraz zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jednym z takich okresów jest urlop wypoczynkowy, a w jego ramach – urlop na żądanie. Czy rzeczywiście Twój pracownik może ŻĄDAĆ urlopu i czy Ty rzeczywiście MUSISZ go udzielić?

Czytaj